Շիա հոուսիթ ապստամբների դեմ Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան սխալմամբ ավիահարված է հասցրել Եմենում ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի ներկայացուցչությանը Եմենի Ադեն քաղաքում: Կառույցը լրջորեն վնասվել է, իսկ պահակազորի անդամներից մեկը` վիրավորվել: Այդ մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը ՄԱԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆարհան Հաքի վրա հղումով:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը դատապարտել է ավիահարվածը: «Նա վստահ է, որ միջադեպը միայն շեշտում է, որ Եմենում երկարաժամկետ խաղաղության կարելի է հասնել միայն դադարեցնելով ռազմական գործողություններն ու նստելով բանակցությունների սեղանի շուրջ»,-հայտարարել է Հաքը: Ըստ նրա, Պան Գի Մունը կոչ է արել հետաքննել հունիսի 28-ի ավիահարվածի հանգամանքները, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Կոալիցիան ռմբակոծությունները սկսեց 3 ամիս առաջ, երբ Եմենից վտարեցին նախագահ Աբդ Ռաբբու Մանսուր Հադիին` նրան պաշտոնանկ արեցին շիա ապստամբ հոուսիթները: Երկրի արևելքը, ներառյալ մայրաքաղաք Սանան, շիաների հսկողության տակ է: Հոուսիթների և Հադիին հավատարիմ ուժերի միջև կատաղրի մարտերը շարունակվում են հարավային Ադեն նավահանգստի համար:

30 Июнь 2015 - 09:48 AMT
Возглавляемая Саудовской Аравией коалиция против шиитских повстанцев-хоуситов по ошибке нанесла авиаудар по представительству Программы развития ООН (UNDP) в йеменском городе Аден. Строение получило серьезный ущерб, а один из охранников был ранен. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на официального представителя ООН Фархана Хака.
Генсек ООН Пан Ги Мун осудил авиаудар. «Генсек убежден, что этот инцидент только подчеркивает то, что единственный возможный путь достижения долгосрочного мира в Йемене — прекращение всеми сторонами конфликта боевых действий и возвращение к столу переговоров», — заявил Хак. По его словам, Пан Ги Мун призвал к проведению расследования по факту авиаудара, совершенного 28 июня, передает Lenta.ru.
Бомбардировки коалиции начались три месяца назад, после изгнания из Йемена президента Абд-Раббу Мансура Хади, свергнутого шиитскими повстанцами-хоуситами. Восток страны (включая столицу Сану) находится под контролем шиитов. Ожесточенные бои между хоуситами и силами, лояльными Хади, продолжаются за южный портовый город Аден.