30 Հունիս 2015 - 11:05 AMT
Sputnik միջազգային գործակալության և ռադիոյի համար ICM Research բրիտանական հետազոտական գործակալության` Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում և Իսպանիայում անցկացված հերթական հարցման տվյլաները ցույց են տվել, որ հարցվածների մեկ երրորդը կարծում է, որ ԵՄ–ն պետք է ունենա սեփական բանակը, այլ ոչ թե հույսը դնի ՆԱՏՕ–ի զորքերի վրա։
«Կարծում ե՞ք, որ ԵՄ–ն պետք է ունենա սեփական բանակ, որպեսզի կարողանա պաշտպանել իր սեփական շահերը, թե՞ ՆԱՏՕ-ն պետք է պաշտպանի եվրոպական երկրները» հարցին ի պատասխան` հարցվածների 28 տոկոսը կարծում է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել սեփական բանակ` սեփական շահերը պաշտպանելու համար։
Սեփական բանակի ուժերով երկրի պաշտպանության կողմնակիցների ամենաբարձր տոկոսը Ֆրանսիայում է (37%)։ Գերմանիայում ապրող հարցվածների (47%) և Մեծ Բրիտանիայի (48%) գրեթե կեսը կողմ են ՆԱՏՕ–ի զորքերի` իրենց երկրում գտնվելու փաստին, սակայն այդ թվում Գերմանիայում նաև մեծ է մարդկանց այն մասի տոկոսը, որոնք գտնում են, որ սեփական զինված ուժերը պետք է պաշտպանեն երկիրը։ Այդ մարդիկ կազմել են` 36%։
Հարցումն անցկացրել է ICM Research կազմակերպությունը Sputnik լրատվական գործակալությոան համար 2015 թվականի մայիսի 1-4–ը Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում։ Հարցվածների քանակը կազմել է 4096 մարդ (2005 Մեծ Բրիտանիայում, 1041 Ֆրանսիայում, 1050 Գերմանիայում)։Հարցումը բնակչությանը ներկայացրել է սեռական, տարիքային և աշխարհագրական չափանիշներով, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Տվյալների համար ընդհանուր առմամբ երկրում վստահության միջակայքը +/- 3,1% է` 95% վստահության հավանականությամբ։
Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության «Sputnik.Կարծիք» միջազգային նախագիծը մեկնարկել է 2014 թվականի հուլիսին։ Որպես գործընկեր` հանդես է եկել ICM Research բրիտանական հայտնի հետազոտական ընկերությունը։ «Ռոսիա սեգոդնյա» ՄԼԳ–ի «Sputnik.Կարծիք» նախագծի շրջանակում կանոնավոր կերպով հասարակական կարծիքի հարցումներ են անցկացվում Եվրոպայի և ԱՄՆ–ի երկրներում առավել արդիական սոցիալական և քաղաքական հարցերի վերաբերյալ։
Sputnik–ը (sputniknews.com) լրատվական գործակալություն և ռադիո է մուլտիմեդիոն մասնաճյուղերով տասնյակ երկրներում։ Sputnik–ն ընդգրկում է կայքեր, անալոգային և թվային ռադիոհեռարձակում, բջջային հավելվածներ և էջեր սոցցանցերում։

Согласно данным очередного опроса «Sputnik.Мнения», проведенного британским исследовательским агентством ICM Research для новостного агентства и радио Sputnik в Великобритании, Франции и Германии, треть опрошенных полагают, что Европейский союз должен иметь собственную армию, а не полагаться на войска НАТО.
В ответ на вопрос, «считаете ли Вы, что Европейский союз должен иметь собственную армию, чтобы защищать свои интересы, или НАТО должна защищать европейские страны», в среднем 28% опрошенных считают, что существует необходимость в создании собственной армии для защиты своих интересов.
Самый высокий процент сторонников защиты государства силами собственной армии во Франции (37%). Почти половина опрошенных жителей в Германии (47%) и Великобритании (48%) являются сторонниками присутствия войск НАТО в своей стране, но при этом в Германии высока доля и тех, кто видит в роли защитника собственные вооруженные силы – таких оказалось 36%.
Опрос был проведен компанией ICM Research для новостного агентства Sputnik c 1 по 4 мая 2015 года в Великобритании, Франции и Германии. Выборка составила 4 096 человек (2005 в Великобритании, 1041 во Франции, 1050 в Германии). Выборка репрезентирует население по полу, возрасту, географии.
Доверительный интервал для данных в целом по стране +/- 3,1% при доверительной вероятности 95%, передает АРКА.
«Sputnik.Мнения»: международный проект по изучению общественного мнения стартовал в июле 2014 года. Партнером новостного агентства Sputnik выступила известная британская исследовательская компания ICM Research. В рамках проекта "Sputnik.Мнения" регулярно проводятся опросы общественного мнения в странах Европы и США по наиболее актуальным социальным и политическим вопросам.