1 Հուլիս 2015 - 12:36 AMT
Հունաստանի իշխանություններն ընդունել են միջազգային պարտատերերի պահանջները, ինչը թույլ կտա շարունակել երկրին ֆինանսական աջակցությունն ու կօգնի երկրին խուսափել դեֆոլտից: Ինչպես հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ Financial Times պարբերականին հղումով, Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը համապատասխան նամակ է ուղարկել Եվրահանձնաժողովի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Եվրոպական կենտրոնական բանկի ղեկավարներին:
Ցիպրասն ընդունել է երկրի ներքին սոցիալական, ֆինանսական ֆիսկալային քաղաքականության վերաբերյալ պարտապանների պահանջները, որոնք օգնության տրամադրման նախապայմանն էին: Մասնավորապես, Հունաստանի կառավարությունն ընդունել է կենսաթոշակի անցնելու տարիքը մինչև 67 տարեկանը բարձրացնելու պահանջը, սակայն խնդրում է հետաձգել անցումը մինչև 2022 թվականը: Կառավարությունը խնդրում է նաև զիջում երկրի կղզիներում աշխատող գործարարներին 30% հարկային արտոնություններ տրամադրելու հարցում:
Նախկինում հաղորդվում էր, որ հուլիսի 1-ին փաստացի Հունաստանի օգնության ծրագրի երկրորդ փուլը: Երկիրը փաստացի խախտեց համաձայնագրերը, որոնցով ֆինանսական օգնության դիմաց պարտավորվում էր ներդաշնակեցնել իր ներքին քաղաքականությունը պարտապանների պահանջներին: Կառավարությունը հայտարարում է, որ պահանջները կբերեին ՀՆԱ 10% կրճատման, հարկերի ավելացման, աշխատավարձերի ու թոշակների նվազման: Աթենքը, փաստացի, չստացավ 7.2 մլրդ եվրո օգնությունը, որը պիտի ուղղվեր Եվրոպական կենտրոնական բանկի և ԱՄՀ դիմաց կուտակած վարկերի մի մասի մարման համար: Աթենքն ուշացրել է ԱՄՆ-ին 1.6 մլրդ եվրո վճարումն ու խնդրել տեղափոխել վարկի ամառային մասնաբաժնի մարումը մինչև նոյեմբեր:
2008-2014 թթ. ընթացքում երկրի ՀՆԱ-ն կրճատվել է $240 մլրդ-ից մինչև $180 մլրդ, բնակչության եկամուտներն ընկել են 40%-ով, գործազրկության ցուցանիշը՝ աճել մինչև 27%: Հուլիսի 5-ին Հունաստանում կանցկացվի հանրաքվե՝ պետական ծախսերի ապագա կրճատման հարցով: Եթե հույները «ոչ» ասեն ծախսերի առավել խնայող ռեժիմին, երկիրը, հնարավոր է, լքի եվրագոտին:

Вторая программа помощи Греции завершилась 1 июля. Греция фактически вышла из меморандумов, по которым должна была согласовывать всю внутреннюю политику в обмен на многомиллиардную помощь, чего она добивалась многие месяцы, но вышла таким образом, какого, судя по заявлениям, не хотели ни Афины, ни ее кредиторы — Европейский центральный банк, МВФ и Европейская комиссия.
Греция не получила все кредиты, предусмотренные программой помощи, не провела все необходимые реформы, а 240 миллиардов евро ушли в «черную дыру» неэффективной экономики, повиснув тяжким грузом на греческих и на европейских налогоплательщиках, которым придется расплачиваться за ошибки политиков. За шесть лет, с 2008 по 2014 год, ВВП страны сократился с 240 миллиардов евро до 180 миллиардов, доходы населения упали на 40%, безработица выросла до 27%.
После прихода к власти в Греции левого правительства Алексиса Ципраса стороны за пять месяцев переговоров не смогли решить множество спорных вопросов. Теперь Афины не смогут получить «зависшие» 7,2 миллиарда евро помощи, которые были необходимы для многомиллиардных выплат по кредитам МВФ и ЕЦБ в июне, июле и августе, а единая европейская валюта евро оказалась перед лицом серьезных испытаний.
Афины уже просрочили июньскую выплату МВФ на 1,6 миллиарда евро, и теперь просят отложить платеж до ноября. Ранее фонд отказывался продлевать срок, и Греции грозит вначале присвоение статуса «отложенный платеж», а затем и технический дефолт.
Греция заявляет, что кредиторы предъявили ей ультимативные требования, которые, в случае их реализации, привели бы к новому падению экономики на 10%. Это повышение налогов, сокращение пенсий и зарплат, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что власти Греции пригрозили обратиться в Европейский суд против Европейского союза, чтобы блокировать выход страны из зоны евро и остановить удушение банковской системы.
«Греческое правительство будет использовать все свои законные права. Мы советуемся по поводу возможности подачи иска в Европейский суд, поскольку договоры ЕС не предусматривают выхода из зоны евро, и мы отказываемся делать это. Наше членство не является предметом торга», — заявил изданию министр финансов Греции Янис Варуфакис.
Воинственные заявления из Греции делаются на фоне предупреждений крупных держав ЕС о возможном выходе страны из зоны евро в случае, если избиратели отвергнут на референдуме 5 июля план экономии.
«Вопрос стоит ребром: хотят ли греки остаться в еврозоне или возьмут на себя риск уйти, заявил президент Франции Франсуа Олланд.