Հայաստանում 2014-ին արձանագրվել է 3156 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց հետևանքով զոհվել է 297 մարդ, 4479-ն էլ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածներ։ Ողբերգությունների պատճառներից մեկը վարելու ընթացքում բջջային հեռախոսներից օգտվող վարորդների անուշադրությունն է։ Հեռախոսազանգերը և sms հաղորդագրությունները դառնում են հազարավոր մարդկանց մահվան պատճառ ամբողջ աշխարհում, և այս թիվը շարունակում է աճել։
Ավստրալիան կարող է դառնալ առաջին երկիրը, որ կներդնի հատուկ սարքավորում, որն էլ արգելափակում է վարորդների հեռախոսներում sms և զանգեր կատարելու ու ստանալու ֆունկցիաները։
Սարքի հեղինակը NASA-ի աշխատակից Սքոթ Թիբինսն է։ Նրա մոտ այդ գաղափարն առաջացել էր տխուր պայմաններում։ 2008-ին նա գործընկերոջ հետ հանդիպման մեկնելիս է եղել, սակայն ընկերն այդպես էլ չի հայտնվել։ Ինչպես պարզվել է հետագայում, տղամարդը ճանապարհին զոհվել է տաքսու վարորդի մեղքով, որը ղեկին sms-հաղորդագրություն էր հավաքում։
Գյուտի մանրամասները չեն բացահայտվում։ Սակայն Xinhuanet-ի տվյալներով, արգելափակիչն իրենից ներկայացնում է փոքր սարքավորում, որն ամրացվում է ղեկի տակ և համատեղելի է 1996-ից արտադրված ավտոմեքենաների մեծ մասի հետ։ Գաջեթն ավտոմատ կերպով միանում է Ինտերնետին և հետո «անջատում» վարորդի սմարթֆոնը շարժիչի աշխատանքի պահից սկսած։ Ընդ որում՝ սարքը չի արգելափակում ուղևորության համար անհրաժեշտ GPS-մոդուլը։

2 Июль 2015 - 12:09 AMT
В 2014 году в Армении было зарегистрировано 3156 дорожно-транспортных происшествий, в которых погибли 297 человек, 4479 получили ранения разной степени тяжести. Одна из причин подобных трагедий – невнимательность водителей, пользующихся во время езды мобильными телефонами. Телефонные звонки и набранные смс-сообщения становятся причиной смерти тысяч людей во всем мире, и эта цифра неуклонно растет.
Австралия может стать первой страной, которая запустит специальное устройство, блокирующее прием и передачу смс-сообщений и звонков на телефонах водителей.
Само устройство изобрел американец, сотрудник NASA Скотт Тиббитс. Идея пришла к нему в печальных обстоятельствах. В 2008 году он ехал на встречу с деловым партнером, однако тот так и не появился. Как выяснилось, по дороге мужчина погиб в автокатастрофе по вине таксиста, набиравшего за рулем смс.
Подробности изобретения не раскрываются. Однако, по данным «Синьхуа», блокиратор представляет собой небольшое устройство, которое крепится под рулем и совместимо с большинством автомобилей, начиная с 1996 года выпуска. Гаджет автоматически подключается к Интернету и затем «отключает» смартфон водителя, как только двигатель начинает работать, не блокируя при этом необходимый в поездках модуль GPS.