Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն Հունաստանում հանրաքվեի նախօրեին չի բացառում, որ երկիրը կարող է դուրս գալ եվրագոտուց:
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը հուլիսի 5-ին հանրաքվե է նշանակել եվրոպացի վարկատուների առաջարկների շուրջ ու քվեարկողներին կոչ արել հրաժարվել դրանցից: Նա հայտարարել է, որ հանրաքվեի «ոչ»-ը վարկատուների հետ նոր համաձայնագրի սկիզբ կդառնա:
«Հարցին՝ մնալ եվրոյի հետ, թե ժամանակավորապես հրաժարվել դրա, կարող են պատասխանել միայն հույները»,- Bild-ին տված հարցազրույցում նշել է Շոյբլեն:
Նա նաև ասել է, որ ԵՄ անդամ երկրները Հունաստանի ժողովրդին փորձանքի մեջ չեն թողնի: Շոյբլեն ընդգծել է, որ այդ երկրի բանկային սեկտորի վիճակը չի սպառնում Եվրոպայի այլ ֆինանսական ինստիտուտներին:
«Եթե նույնիսկ բանը հասնի առանձին բանկերի փլուզմանը, «վարակվելու հավանականությունը» համեմատաբար փոքր է»,- ասել է նախարարը, մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իսկ մինչ այդ Աթենքի կենտրոնում ընթացող միանգամից երկու ցույցին տասնյակ հազարավոր մարդիկ են մասնակցել: Սինթագմա կենտրոնական հրապարակում հավաքվել էին նրանք, ովքեր պահանջում էին հուլիսի 5-ի հանրաքվեում «ոչ» ասել վարկատուների վերջնագրերին, իսկ Մարմարե մարզադաշտում՝ նրանք, ովքեր կոչ էին անում «կողմ» քվեարկել:
Ոստիկանության գնահատականով, Սինթագմայում ցույցին մասնակցել է մոտ 25.000 մարդ: Լրագրողները մասնակիցների թիվը գնահատել են մոտ 50.000:
Մարզադաշտ, ըստ ոստիկանների, մոտ 15.000 ցուցարար էր եկել: Լրագրողները, սակայն, գրում են, որ նրանց թիվը չէր գերազանցում 7-10 հազարը:
Ցույցերը հանգիստ են անցել, դրանց ընթացքում ու ավարտից անմիջապես հետո ոչ մի միջադեպ չի գրանցվել, չնայած շատերն էին մտահոգված, թե երկու կողմի միջև կարող է բախում լինել:
Աթենքում ու մյուս քաղաքներում ցույցերով ընտրարշավը Հունաստանում ավարտվել է, հուլիսի 4-ին երկրում լռության օր է:

Министр финансов Германии Вольфганг Шойбле накануне референдума в Греции заявил, что не исключает выхода этой страны из еврозоны.
Премьер Греции Алексис Ципрас назначил на 5 июля референдум по предложениям европейских кредиторов и призвал избирателей от этих предложений отказаться. В телеобращении он заявил, что нет на референдуме станет шагом к новому соглашению с кредиторами.
«Остаться с евро или временно без него — на этот вопрос могут ответить только греки», — сказал Шойбле, выразившего данную точку зрения в интервью таблоиду Bild. В то же время он сказал, что страны ЕС не оставят в беде людей в Греции.
Шойбле подчеркнул, что состояние банковского сектора Греции никак не угрожает другим финансовым институтам Европы. «Если дело и дойдет до краха отдельных банков, «опасность заражения» сравнительно мала», — сказал министр, сообщает РИА Новости.
В бюллетене на референдуме будет вопрос — «Принять ли проект соглашения, который был представлен Европейской комиссией, Европейским центральным банком и Международным валютным фондом на Еврогруппе 25.06.2015 и который состоит из двух документов, составляющих единое предложение — первый документ под названием «Реформы для завершения текущей программы и после нее» и второй «Предварительный анализ устойчивости долга».
Между тем, десятки тысяч человек вышли на два митинга в центре Афин — на центральной площади Синтагма возле парламента собрались те, кто требует на референдуме 5 июля сказать «нет» ультиматумам кредиторов, а на Мраморном стадионе — те, кто призывает голосовать «за».
По оценке полиции, в митинге на Синтагме участвовали порядка 25 тысяч человек. Журналисты оценивают количество участников в 50 тысяч.
На стадион, как сообщил офицер полиции из группы обеспечения порядка, пришли 15 тысяч участников. Журналисты заявляют, что их было не больше 7-10 тысяч.
Митинги прошли абсолютно спокойно, во время их проведения и сразу после завершения никаких происшествий не было, хотя многие высказывали опасения, что между противоположными лагерями возможны столкновения.
Проведением митингов в Афинах и в других городах завершилась агитационная кампания, 4 июля в Греции день тишины.