Հայաստանյան ծրագրավորողների ստեղծած «Զանգի» հավելվածը օգտատերերի անհատական տվյալների պաշտպանվածության առումով կարող է մրցել համաշխարհային առաջատարների հետ, իսկ շատ դեպքերում նաև գերազանցել նրանց։ «Զանգիի» միջոցով հնարավոր է իրականցնել տեսա և աուդիո զանգեր, փոխանակվել ինտերակտիվ հաղորդագրություններով, լուսանկարներով և տեսանյութերով․ հետևաբար՝ տվյալների անվտանգության ապահովումն առանցքային նշանակություն ունի։
Ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Վահրամ Մարտիրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ներկայացրեց անվտանգության ոլորտում իրենց ձեռքբերումները։ Նրա խոսքով՝ «Զանգին» իր օգտատերերին առաջարկում է անվտանգության ապահովման մի քանի շերտ։ Առաջինը՝ հավելվածի տվյալները պահվում են միայն ու միայն հեռախոսներում։ Հեռախոսահամարից բացի ընկերության սերվերների վրա չի պահվում ոչ մի այլ տվյալ։
«Մեր սերվերները, իհարկե, ունեն հատուկ ճարտարապետությամբ մշակված մի քանի շերտ պաշտպանվածություն։ Սակայն եթե անգամ դրանք կոտրվեն, հնարավոր չի լինի օգտատերերի մասին որևիցե տվյալ ստանալ։ Շփումը նրանց միջև տեղի է ունենում այնպես, որ տվյալները կամ ուղղակի անցնում են սերվերներով՝ չմնալով այնտեղ, կամ, մոտ 80 տոկոսի դեպքում, հեռախոսային ինտերնետ ip-ները կապվում են ուղղակիորեն՝ անգամ սերվեր չմտնելով»,- ասաց Մարտիրոսյանը։
Անվտանգության երկրորդ աստիճանը կապված է հաշվի գրանցման գործընթացի, հետևաբար՝ հաշիվը կոտրելու հավանականությունը բացառելու հետ։ «Զանգիի» մրցակից Viber-ի պարագայում հիմնականում կիրառվում է sms-նույնականացում, եթե օգտատերը փորձում է մուտք գործել իր հաշիվ մեկ այլ հեռախոսից։ «Զանգիի» դեպքում օգտատերը պաշտպանված է նաև հատուկ գաղտնաբառով․ դա ինքնանպատակ չէ, քանի որ sms-հաղորդագրության միջոցով ուղարկված pin-կոդը բաղկացած է չորս թվից, ինչը դյուրինացնում է հնարավոր տարբերակներից ճիշտը գտնելու գործը։
«Պաշտպանության երրորդ շերտը բացառում է անմիջապես Համացանցում տվյալները խլելու հավանականությունը։ Այս նպատակով «Զանգին» ոչ միայն կիրառում է 2048 բիտանով հատուկ RSA-ալգորիթմ, այլև մի կետից մյուսը տեղափոխվող ինֆոմացիայի բիտերի հոսքը խճճվում է մեկ այլ ալգորիթմի կողմից։ Եթե անգամ հոսքը խլվի ճանապարհին, ապա կստացվի բիտերի մի զանգված, որը անհնար է վերծանել»,- հավելում են «Զանգիի» ստեղծողները։
Ընկերության ծրագրավորողների թիմը ընդգծում է՝ հավելվածը կախված չէ մեկ երկրի կամ տարածքի հետ, սերվերները տեղակայված են Հայաստանում, Հոլանդիայում, Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում․ դա մի ամբողջ կլաստերային համակարգ է։ Եթե ինչ որ երկիր որոշի արգելափակել հավելվածը, խնդիր չի առաջանա, քանի որ այն ավտոմատ կերպով կսպասարկվի ամենամոտ այլ սերվերների կողմից։ Ընկերությունն իրավաբանորեն գրանցված է Սինգապուրում, որի օրենսդրությունը նույնպես պաշտպանվածության բարձր մակարդակ է ապահովում։

Разработанное программистами из Армении мобильное приложение Zangi, с точки зрения защищенности личных данных пользователей способно составить конкуренцию ведущим мировым компаниям, а во многих случаях – даже превзойти их. При помощи Zangi можно выполнять видео и аудио звонки, обмениваться интерактивными сообщениями, отправлять фото и видео контент – а это значит, что обеспечение безопасности данных имеет ключевое значение.
Ваграм Мартиросян – основатель и главный директор компании, представил в ходе беседы с PanARMENIAN.Net достижения команды в сфере информационной безопасности. По его словам, Zangi предлагает пользователям трехслойную систему безопасности. Первый – данные приложения хранятся исключительно в телефонах. На серверах компании не хранится никаких данных кроме телефонного номера.
«Наши серверы, конечно, обеспечены многослойной защитой, основанной на специальной архитектуре. Однако, даже если они окажутся взломаны, нельзя будет получить какие-либо данные пользователей. Общение между ними происходит таким образом, что данные просто проходят через сервер, не задерживаясь там. Более того, 80 процентов общения происходит непосредственно между IP-адресами телефонов, даже не проникая в сервер», – объясняет Мартиросян.
Второй уровень защиты связан с процедурой регистрации аккаунта, он исключает возможность взлома через пользовательский аккаунт. В случае с конкурентом Zangi – сервисом Viber, в основном используется SMS-идентификация, если пользователь пытается войти в аккаунт из другого телефона. В случае с Zangi пользователь защищен также специальным паролем. Это не самоцель, поскольку отправленный через SMS-сообщение PIN-код состоит из четырех цифр, что облегчает попытки найти правильную комбинацию.
Третий слой защиты исключает перехват данных прямо в Интернете. Для этой цели Zangi не только использует 2048-битный специальный RSA-алгоритм. Происходит также спутывание потока бит, направляющихся от одной точки к другой, через иной специальный алгоритм. Даже если поток будет перехвачен, на выходе злоумышленники получат «груду» непонятной информации без возможности расшифровать ее.
Команда разработчиков отмечает – приложение не зависит от конкретной страны. Серверы расположены в Армении, Голландии, России и США: это целая кластерная система. Если какая ни будь страна решит заблокировать сервис, проблем не возникнет, поскольку он будет автоматически обслуживаться серверами, находящимися поблизости. Компания юридически зарегистрирована в Сингапуре –юриспруденция страны опять же обеспечивает высокий уровень защищенности.