Ամեն տարի Համաշխարհային օվկիանոսի ջրերն աղտոտվում են մոտ 8 մլն տոննա լողացող աղբով: Այն հսկայական վնաս է հասցնում ջրի ֆլորային և ֆաունային` համեմատաբար խոշոր կենդանիները հայտնվում են լողացող աղբի ծուղակում և կուլ են տալիս պլաստմասսայի մասնկիներ և սատկում: Ամեն տարվա հետ իրավիճակը վատթարանում է:
Հայտնի գերմանական Adidas բրենդը որոշել է գրավել Երկրի բնակչության ուշադրությունը Համաշխարհային օվկիանոսի աղտոտման խնդիրներին՝ ստեղծելով կոշիկներ այնտեղ լողացող աղբից։ Այդ նպատակով Adidas-ը միացել է Parley for Oceans կազմակերպությանը։ Առաջին համատեղ նախագիծը, որ ներկայացրել են Adidas-ի ներկայացուցիչ Էրիկ Լինդկեն և Parley for the Oceans-ի հիմնադիր Սայրիլ Գուչը, դա օվկիանոսային աղբից պատրաստված սպորտային կոշիկներն են։
Կոշիկի ներկայացված նախատիպի վերին մասը բաղկացած է վերամշակված աղբից, ինչպես նաև անօրինական կերպով տեղադրված ստորջրյա ցանցերից։ Դրանք Parley for the Oceans-ը ստացել էր գործընկերոջից՝ Sea Shepherd կազմակերպությունից, որը 110 օր շարունակ հետևում էր Արևմտյան Աֆրիկայի ափին գտնվող որսագողերի նավին։
«Parley for the Oceans-ի շրջանակում մենք ցանկանում ենք, որ օվկիանոսները դառնան կլիմայի փոփոխության շուրջ քննարկումների ֆունդամենտալ մաս։ Մեր նպատակն է բարձրացնել հասարակության իրազեկվածությունն ու ոգեշնչել նոր համագործակցության, որոնք կարող են նպաստել օվկիանոսների պաշտպանությանն ու պահպանմանը»,- ասել է Գուչը։

6 Июль 2015 - 12:10 AMT
Порядка 8 миллионов тонн плавучего мусора каждый год попадает в воды Мирового океана. Он наносит огромный ущерб водной флоре и фауне – относительно крупные животные попадают в ловушки плавучих островов мусора или проглатывают частицы пластмассы, что приводит к их гибели. С каждым годом ситуация все усугубляется.
Известный немецкий спортивный бренд Adidas решил привлечь внимание жителей Земли к загрязнению Мирового океана, создав обувь из плавающего в нем мусора. Для этого Adidas объединился с организацией Parley for Oceans. Первым совместным проектом, который представитель Adidas Эрик Лидтке и основатель Parley for the Oceans Сайрил Гуч представили на прошлой неделе, стал выпуск кроссовок из океанического мусора.
Верхняя часть представленного прототипа обуви состоит из переработанного мусора, а также незаконно установленных глубоководных жаберных сетей. Эти сети Parley for the Oceans получила от организации-партнера Sea Shepherd, которая 110 дней отслеживала браконьерское судно у берегов Западной Африки.
«В рамках Parley for the Oceans, мы хотим, чтобы океаны стали фундаментальной частью дискуссии вокруг изменения климата. Наша цель – повысить осведомленность общественности и вдохновить на новые сотрудничества, которые могут способствовать защите и сохранению океанов», – сказал Гуч.