Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 11 տարբեր որոշումով 60 մլն դրամի տուգանք է սահմանել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի համար: Նիստի օրակարգի հաստատման ժամանակ տեղեկացվել է, որ ՀԷՑ-ը վերացրել է 3 որոշումում արձանագրված խախտումները:
Նիստին ՀԾԿՀ-ն հրապարակել է 14 տարբեր որոշումի նախագիծ, որով պատրաստվում էր ՀԷՑ-ին տուգանել 75 միլիոն դրամի չափով: ՀԾԿՀ նիստին մասնակցել է նաև ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Բիբինը, գրում է Tert.am-ը:
ՀԾԿՀ-ի 14 որոշումից մեկով նախատեսվում էր ՀԷՑ-ին տուգանել 10 մլն դրամով, մեկ այլ որոշումով՝ 5,4 մլն դրամով, մի շարք այլ որոշումներով՝ 5-միլիոնական դրամով:
Տուգանքը սահմանված է հանձնաժողովի 2006-ի դեկտեմբերի 27-ի 358Ն որոշմամբ հաստատված էլեկտրական էներգիայի մատակարարման և օգտագործման կանոնների առանձին կետերը խախտելու համար:
ՀԵՑ-ը որոշել է վերջին ամիսներին նոր սպառողների սպառման համակարգն էլեկտրական ցանցին միացման նոր կարգ հաստատել, որով սահմանվել է, որ ընկերությունը գտնվում է ծանր ֆինանսատնտեսական վիճակում և դիմողի սպառման համակարգն էլեկտրական ցանցին հնարավոր է միացնել միայն այն դեպքում, եթե դիմումատուն սահմանված միացման վճարից բացի վճարի նաև սպառման համակարգն էլեկտրական ցանցին միացնելուն նպատակով կատարման ենթակա փաստացի ծախսումների գումարը՝ նշված գումարը հետագա 5 տարվա ընթացքում սպառված էլեկտրաէներգիայի դիմաց վճարների հաշվին մարելու պայմանով:
Մինչդեռ գործող իրավակարգավորումների համաձայն.
ա. Չի թույլատրվում դիմողից պահանջել կատարել վճարումներ, տրամադրել հատուցում, ներկայացնել տեղեկատվություն և փաստաթղթեր կամ ծանրաբեռնել պարտավորություններով, եթե դրանք սահմանված չեն Հանձնաժողովի 2006 թվականի դեկտեմբերի 27–ի 358 Ն որոշմամբ հաստատված էլեկտրական էներգիայի մատակարարման և օգտագործման կանոններով, էլեկտրամատակարարման պայմանագրով կամ այլ նորմատիվ իրավական ակտերով ( ԷՄՕԿ-ի 2.3 կետ),
բ. Ընկերությունը պարտավոր է իրականացնել նոր սպառողի կամ սպառողի վերակառուցվող սպառման համակարգի էլեկտրական ցանցին միացման ծախսերը ( ԷՄՕԿ –ի 13-րդ կետ ),
գ. Ընկերությունը պարտավոր է նոր սպառման համակարգը էլեկտրական ցանցին միացման համար գանձել Հանձնաժողովի 2007 թվականի դեկտեմբերի 21–ի «Նոր սպառողի կամ սպառողի վերակառուցվող սպառման համակարգը էլեկտրական ցանցին միացման վճարները հաստատելու մասին» N 659 – Ն որոշմամբ հաստատված միացման վճարներ:
Ապրիլի 18-ի ՀԾԿՀ նիստում ՀԷՑ-ը տուգանվել էր 20 մլն դրամի չափով:Պատճառն այն էր, որ ընկերությունը սպառված էլեկտրաէներգիայի դիմաց սպառողներից հավաքագրված գումարներն ամբողջ ծավալով չի մուտքագրել իր հատուկ հաշիվներին, այլ ինչ-որ ուրիշ բանկային հաշիվների է ուղարկել:
Հանրային ծառայությունները կարագավորող հանձնաժողովը 2014-ի հուլիսին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը տուգանել է 15 մլն դրամով, ապրիլին՝ 5 մլն. դրամով, 2015-ի հունվարին՝ 10 մլն դրամով: 2014-ի մայիսին ՀԵՑ-ին 20 մլն. դրամով տուգանել է ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողը:

8 Июль 2015 - 10:20 AMT
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) на заседании в среду приняла решение оштрафовать ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) на общую сумму в 60 млн драмов.
Штрафы предусмотрены по 11 разным решениям КРОУ, из которых 10 решений – по 5 млн драмов и одно – на 10 млн драмов.
Ранее предусматривалось оштрафовать компанию еще по 3-м разным решениям по 5 млн драмов, однако до заседания Комиссии «Элсети Армении» достигли определенной договоренности с заявителями.
По данным КРОУ, компания «ЭСА» нарушила сроки подключения потребителей к электрическим сетям. Кроме того, компания аргументируя, что находится в тяжёлом финансовом состоянии, требовала от заявителей помимо установленной платы за подключение также фактическую сумму расходов на выполнение работ по подключению к электросети с условием погашения выплат в счет потребляемой электроэнергии в течение последующих пяти лет.
В ходе заседания юрист ЭСА пытался добиться отсрочки принятия Комиссией решений, аргументируя это тем, что установленный КРОУ конечный срок административного производства наступает только 10-го июля.
Однако председатель КРОУ Роберт Назарян заявил, что компания «занимается демагогией».
«Административные производства возбуждены свыше месяца назад и уже дважды откладывались. За все это время вы не представили каких-либо доказательств, и хотите сказать, что успеете за один день?», – сказал Назарян, отклонив ходатайство юриста, сообщает АРКА.
На заседании 18 апреля КРОУ Армении приняла решение оштрафовать ЗАО «Электрические сети Армении» на 20 млн драмов.
По словам начальника управления финансовой аналитики КРОУ Айка Госалмяна, компания оштрафована за неполное перечисление на ее специальные счета выплат потребителей за потребляемую электроэнергию, а также за несвоевременную и частичную оплату задолженности поставщикам электроэнергии.
«Элсети опоздали с оплатой или выплатили частично долги за предоставленную электроэнергию со стороны электростанций мощностью 30 МВт и более», – сказал Госалмян.
ЗАО «Электрические сети Армении» является 100% дочерней компанией ОАО "Интер РАО ЕЭС". ЭСА имеет эксклюзивную лицензию на трансмиссию и распределение электроэнергии на территории Армении. Компания обслуживает 967 тысяч потребителей.
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении на заседании 17 июня приняла решение о повышении тарифа на электроэнергию для населения на 6,93 драма, решение вступит в силу с 1-го августа 2015 года.
С 19 июня в Ереване начались митинги против подорожания электроэнергии, которые продолжаются до сих пор.