9 Հուլիս 2015 - 07:29 AMT
Նեապոլի դատարանը հուլիսի 8-ին Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բերլուսկոնիին մեղավոր է ճանաչել 2006-ին սենատորին կաշառելու գործով ու 3 տարվա ազատազրկման դատապարտել, Reuters-ին հղումով դրում է Lenta.ru-ն:
Դատարանի որոշմամբ նաև, 78-ամյա Բերլուսկոնին 5 տարվա ընթացքում իրավունք չունի պետական որևէ պաշտոն զբաղեցնել: Եվս մեկ մեղադրյալը կառավարության նախկին ղեկավարի օգնականն է՝ Վալտեր Լավիտոլան, որը կազատազրկվի 3 տարով, փոխանցում է Corriere della Sera-ն:
Դատախազները պահանջում էին Բերլուսկոնիին պատժել 5 տարվա ազտազրկմամբ, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն: Ըստ որոշ տեղեկատվության նաև, նախկին վարչապետը, հավանաբար, չի բանտարկվի, եթե բողոքարկի որոշումը, ու դրանով կերկարաձգի պատժի կատարումը: Բացի այդ, հայցի վաղեմության ժամկետն աշնանն արդեն կսպառվի, ինչից հետո այն կուղարկվի պահոց:
Մեղադրող կողմի վարկածի համաձայն, 2006-ին Բերլուսկոնին 3 մլն եվրո կաշառք է տվել սենատոր Սերջիո դե Գրեգորիոյին, որ վերջինս նրա՝ «Ազատության տուն» կոալիցիային անդամակցի: Համարվում է, որ այդ քայլը ճակատագրական էր 2008-ին Ռոմանո Փրոդիի կառավարության համար, որի անկումից հետո Բերլուսկոնին զբաղեցրեց վարչապետի պատշոնը:
Մեղադրող կողմի փաստարկները հիմնված են հենց դե Գրեգորիոյի ցուցմունքների վրա, որը պատժի մեղմացման հետ է փոխանակել կաշառք վերցնելու մասին խոստովանությունը: Նախկին օրենսդիրին 20 ամսվա բանտարկության են դատապարտել:
Վերջին 20 տարվա ընթացքում Սիլվիո Բերլուսկոնիի դեմ մոտ 80 գործ է հարուցվել, նրա հաշվին նաև ավելի քան 2.500 լսում կա: Քաղաքական գործչին մեղադրում էին կոռուպցիայի մեջ, ինչպես նաև մաֆիայի հետ կապերի ու սեքսուալ սկանդալների: Նրա դեմ գրեթե բոլոր մեղադրանքները տարիների ընթացքում հանվել են կամ էլ Բերլուսկոնին հաղթել է վերաքննիչ դատարաններում:

Суд Неаполя 8 июля признал бывшего премьер-министра Италии Сильвио Берлускони виновным в подкупе сенатора в 2006 году. Его приговорили к трем годам лишения свободы.
Кроме того, согласно решению суда, 78-летнему Берлускони запрещено занимать государственные должности в течение пяти лет. Еще один обвиняемый — помощник бывшего главы правительства Вальтер Лавитола — также приговорен к трем годам тюрьмы.
Прокуроры просили назначить Берлускони наказание в виде пяти лет лишения свободы. По информации Reuters, бывший премьер-министр, скорее всего, избежит тюрьмы, если подаст апелляцию, и тем самым отсрочит исполнение наказания. При этом срок исковой давности по данному делу истекает осенью текущего года, после чего оно будет отправлено в архив.
По версии обвинения, в 2006 году Берлускони заплатил сенатору Серджио де Грегорио три миллиона евро в обмен на переход в его коалицию «Дом свобод». Считается, что этот шаг предрешил падение в 2008 году правительства Романо Проди и последующий приход на пост премьера самого Берлускони.
Доводы обвинения основаны на показаниях самого де Грегорио, который в обмен на смягчение наказания признался в получении взятки. Бывшего законодателя приговорили к 20 месяцам тюрьмы, пишет Lenta.ru.
За последние 20 лет в отношении Сильвио Берлускони было возбуждено около 80 дел, на его счету более 2,5 тысяч слушаний. Политика обвиняли в коррупции, связях с мафией, участии в сексуальных скандалах. Практически все обвинения против него либо снимались за давностью лет, либо он одерживал победу в апелляционных судах.