ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինիի և Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի արտգործնախարարներ Լորան Ֆաբիուսի ու Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հանդիպումը Թեհրանի միջուկային գործով ավարտվել է, տեղեկացնում են Պետդեպից:
Սա հուլիսի 11-ին իրանական միջուկային ծրագրի քննարկման ընթացքում երկրորդ հանդիպումն էր: Ավելի վաղ Քերին հանդիպել էր Մոգերինիին ու Իրանի արտգործնախարար Մոհամեդ Զարիֆին, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Վեցնյակի» ու Իրանի բանակցությունները միջուկային գործարքի շուրջ երկկողմանի ձևաչափի են անցել, բայց չի բացառվում, որ հանգստյան օրերին կարող է լիարժեք նախարարական «վեցնյակ» հավաքվել ու Իրանի պատվիրակության հետ համատեղ նիստ անցկացվել:
Նախօրեին՝ հուլիսի 10-ին, Քերրին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն չի շտապում Իրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության գալու հարցում: Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին էլ հայտնել էր, որ շատ մոտ են համաձայնագրի ստորագրմանը, սակայն եթե կարևոր պատմական, քաղաքական որոշումներ չկայացվեն, այն չի լինի:
Ավելի վաղ Շտայնմայերը հայտարարել էր՝ հուսով է, որ մինչև հուլիսի 13-ը Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնություն ձեռք կբերվի:
Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի ու «վեցնյակի» (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) բանակցությունները շարունակվում են համապարփակ համաձայնության հասնելու համար: Ըստ 2014-ի պայմանավորվածության, ԱՄՆ ու Եվրամիության պատժամիջոցների թուլացման դիմաց Թեհրանը կդադարեցնի բարձր հարստացված ուրանի արտադրությունը, բացի այդ, նա պետք է կրճատի միջուկային վառելիքի իր պաշարները: 2014-ի նոյեմբերին Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» երկրների բանակցություններում բեկում արձանագրվեց: Կողմերը «գործողությունների ծրագիր» ստորագրեցին, որը ենթադրում է Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների մեղմացում: Ըստ ԶԼՄ-ների, խոսքն առաջին հերթին Իրանի $4,2 մլրդ արտասահմանյան ակտիվների ապասառեցման մասին է:

11 Июль 2015 - 12:37 AMT
Встреча главы Госдепа США Джона Керри, руководителя европейской дипломатии Федерики Могерини и министров иностранных дел Франции и Германии Лорана Фабиуса и Франк-Вальтера Штайнмайера по ядерному досье Тегерана завершилась, сообщает РИА «Новости».
10 июля «шестерка» посредников и Иран заявили о формальном продлении переговоров по ядерному досье. Вопреки прогнозам, что стороны решат судьбу соглашения, гарантирующего мирный характер ядерной программы Тегерана в ночь на пятницу, участники переговоров заявили, что не намерены торопиться и сосредоточатся на качестве сделки
О каких-либо сроках в этот раз объявлено не было. Тем временем источники РИА Новости на переговорах сообщили, что накануне западные партнеры по «шестерке» поменяли и ужесточили свою позицию.
Госсекретарь США Джон Керри заявил, что ставки на переговорах «очень высоки», но стороны намерены продолжить работу над соглашением и не позволят «подгонять» себя. По его словам, «шестерка» продолжит концентрироваться на качестве соглашения.
Это была вторая встреча в рамках обсуждения иранской ядерной программы в субботу, утром Керри встречался с Могерини и министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом. Переговоры «шестерки» и Ирана по ядерному досье Исламской республики перешли в двусторонний формат, однако не исключено, что в течение выходных может собраться полноформатная министерская «шестерка» и будет проведено совместное заседание с делегацией Ирана.
Ранее Штайнмайер заявлял РИА Новости, что надеется на выработку соглашения по ядерной программе Тегерана к 13 июля.
Начиная с 17 июня в Вене практически непрерывно идет заключительный раунд переговоров Ирана и «шестерки» (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) по окончательному согласованию текста всеобъемлющего соглашения о будущем ядерной программы ИРИ, совместного комплексного плана действий, который предусматривает ряд мер по ограничению ядерной деятельности Исламской Республики, гарантирующих ее мирный характер, в обмен на полную отмену всех санкций, действующих в отношении страны.