15 Հուլիս 2015 - 07:49 AMT
Միջազգային կոալիցիան ԱՄՆ գլխավորությամբ 27 ավիահարված է հասցրել «Իսլամական պետության» դիրքերին Սիրիայում և Իրաքում: Այդ մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը: 20 հարված է հասցվել Իրաքի թիրախներին, 7-ը` Սիրիայի:
Ավելի վաղ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան 20 ավիահարված էր հասցրել «Իսլամական պետության» դիրքերին Սիրիայում և Իարքում, գրում է «Գազետա.ռու-ն»:
Ըստ Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնի հայտարարության, զոհվել է 2 ԻՊ բարձրաստիճան հրամանատար` Աբու Օսամա ալ Իրաքին և Ամեր ալ Ռաֆդանը:
Միևնույն ժամանակ, իրաքյան զորքերն ու շիա զինյալների ստորաբաժանումները շարունակում են գրոհը «Իսլամական պետության» կազմավորումների դեմ Իրաքի ամենամեծ Անբար գավառում: Գավառի ազատագրման գործողությունը սկսվել է երկուշաբթի, գրոհը զարգանում է Ֆալուջա քաղաքի ուղղությամբ, որը 50 կմ հեռավորության վրա է Բաղդադից: «Իսլամական պետությունը» մի քանի պատասխան գրոհ է իրականացրել, այդ թվում ահաբեկիչ մահապարտների մասնակցությամբ, ինչպես նաև հրետանային հարվածներ է հասցրել իրաքյան զորքերի դիրքերին:
Մալիում ձերբակալվել է 20 իսլամիստ, այդ թվում Բամակոյի կենտրոնում ռեստորանի վրա հարձակման կազմակերպիչը, ինչպես նաև 2 ֆրանսիացի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Հարձակումը Բամակոյի ռեստորանի վրա իրականացվել է մարտի 7-ին: Արդյունքում 5 մարդ զոհվեց, երկուսը տեղաբնակ, 3-ը` Ֆրանսիայի և Բելգիայի քաղաքացի, որոնք աշխատում էին Մալիում կայունացման ՄԱԿ առաքելությունում: Եվս 9 մարդ, այդ թվում Շվեյցարիայի 2 քաղաքացի վիրավորվեց:

15 Июль 2015 - 07:28 AMT
Международная коалиция во главе с США нанесла 27 авиаударов по позициям террористической организации «Исламское государство» в Сирии и Ираке.
Как сообщает Газета.ру со ссылкой на Reuters, 20 ударов пришлось на цели в Ираке, семь — в Сирии. Ранее коалиция под руководством США нанесла 20 авиаударов по позициям «Исламского государства» в Сирии и Ираке.
В авиаударах, согласно заявлению Сирийского центра по мониторингу за соблюдением прав человека, погибли двое высокопоставленных командующих ИГ, идентифицированные как Абу Осама аль-Ираки и Амер аль-Рафдан.
Тем временем, иракские войска и подразделения шиитских вооруженных формирований развивают наступление на Исламское государство в крупнейшей иракской провинции Анбар. Операция по освобождению провинции начата в понедельник, наступление развивается в направлении города Фалуджа в 50 км к западу от Багдада. Исламское государство произвело несколько ответных атак, среди прочего, используя машины с террористами-смертниками, а также произвело артиллерийские удары по позициям иракских войск.
Полиция Мали, в свою очередь, провела масштабное задержание предполагаемых джихадистов-членов ИГ. Как сообщает РИА Новости, всего были задержаны 20 предполагаемых джихадистов, включая двух французов. Большая часть задержанных являются гражданами Мавритании.
США, возглавляющие международную коалицию против исламистов, ведут бомбардировки иракской и сирийской территории , находящейся под контролем ИГ, с середины августа 2014 года. Пентагон ранее выступил наземную операцию против исламистов в Ираке и Сирии, идея, однако, не встретила одобрения ни в американском обществе, ни в Конгрессе и администрации президента.