Իրանի հետ համաձայնությունը չի չեղարկում Իրանի հրթիռային սպառնալիքին հակազդելու համար Հակահրթիռային պաշտպանության (ՀՀՊ) համակարգի ստեղծման անհրաժեշտությունը, քանի որ Իրանը բալիստիկ հրթիռների ամենամեծ պաշարն ունի Մերձավոր Արևելքում: Դա շարունակում է մտահոգել ԱՄՆ-ին և միջազգային հանրությանը:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը` մեկնաբանելով Արևելյան Եվրոպայում ամերիկյան հակահրթիռային պաշտպանության տարրերի տեղակայման ծրագրից հրաժարվելու հավանականությունը:
«Միջուկային խնդրի հաջող հանգուցալուծումը չի վերացնում Իրանի հրթիռային սպառնալիքին հակազդելու համար ՀՀՊ համակարգի ստեղծման անհրաժեշտությունը: Ուստի ՄԱԿ ԱԽ նոր բանաձևում ևս 8 տարով կպահպանվեն ՄԱԿ պատժամիջոցներնԻրանի բալիստիկ ծրագրի դեմ»,- ասել է Պետդեպի ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը հուսով է, թե ԱՄՆ-ն կկատարի ավելի վաղ տված խոստումը` չզարգացնել ՀՀՊ համակարգի եվրոպական տարրերն Իրանի ատոմային ծրագրի շուրջ համաձայնության հասնելու դեպքում:
«Երևի բոլորս ենք հիշում, թե ինչպես 2009-ի ապրիլին Պրահայում նախագահ Օբաման հայտարարեց, որ եթե հաջողվի կարգավորել Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված խնդիրները, ՀՀՊ եվրոպական հատվածի ստեղծման անհրաժեշտություն այլևս չի լինի»,- ասել էր Լավրովը՝ հալելելով, որ ամերիկացի գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել են այդ փաստին ու սպասելու են նրանց արձագանքին:
«ԵվրոՀՀՊ համակարգի ծավալումն Իրանի պոտենցիալ հրթիռային հարվածից պաշտպանվելու պատրվակով հաստատվեց 2010-ին Լիսաբոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին: Մի շարք եվրոպական երկրներ, այդ թվում՝ Լեհաստանը, Չեխիան, Ռումինիան համաձայնվեցին համակարգի տարրերը տեղակայել իրենց տարածքում: Ռուսաստանը դեմ էր դրան:

Соглашение по Ирану не отменяет необходимости создания системы ПРО для противодействия иранской ракетной угрозе, так как Иран располагает самым крупным запасом баллистических ракет на Ближнем Востоке, что остается источником беспокойства США и международного сообщества.
Об этом, согласно РИА Новости, заявил представитель Госдепартамента США, комментируя возможность свертывания программы по размещению элементов американской системы противоракетной обороны в Восточной Европе.
«Успешное разрешение ядерной проблемы не устраняет необходимости (создания) ПРО для противодействия иранской ракетной угрозе. Именно поэтому в новой резолюции Совета Безопасности ООН, в которой будет кодифицирован совместный всеобъемлющий план действий, сохранятся санкции ООН в отношении баллистической программы Ирана на восемь лет", — заявил представитель Госдепартамента.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявлял, что Россия рассчитывает, что США выполнят данное ранее обещание в случае достижения договоренности по иранскому атому не развивать европейский сегмент системы ПРО. «Мы, наверное, все помним, как в апреле 2009 года, выступая в Праге, президент Обама сказал, что если удастся урегулировать иранскую ядерную программу, то задача создания европейского сегмента ПРО отпадет», – цитирует российского министра Интерфакс.
«Поэтому мы сегодня привлекли внимание наших американских коллег к этому факту. Будем ожидать реакции», – добавил Лавров.
Развертывание системы ЕвроПРО под предлогом защиты от потенциального иранского ракетного удара было утверждено в 2010 году на саммите НАТО в Лиссабоне. Ряд европейских стран – в том числе, Польша, Чехия, Румыния, дали согласие на размещение элементов системы на своей территории. Россия выступает против размещения элементов системы.