NASA-ի «Նոր հորիզոններ» միջմոլորակային ավտոմատ կայանը բարձր թողունակությամբ մի շարք լուսանկարներ է արել Պլուտոն գաճաճ մոլորակի հետ առավելագույն մերձեցման ժամանակ: Զոնդը 3,5 կմ առավելագույն բարձրությամբ սառցե լեռնաշղթա է հայտնաբերել, որը մոտ 100 մլն տարեկան է: Բացահայտումն արվել է պատկերի վերլուծության արդյունքում, որն ընդունվել է կայանից Պլուտոնի հետ առավելագույն մերձեցումից 1,5 ժամ առաջ, երբ զոնդը 77.000 կմ հեռավորությամբ էր մոլորակի մակերեսից:
Պատմական մոտեցումը Պլուտոնին տեղի է ունեցել հուլիսի 14-ին` Երևանի ժամանակով 15:49-ին: Այդ պահին սարքը գտնվում էր 12,5 կմ հեռավորության վրա մոլորակից: Հուլիսի 15-ին, Երևանի ժամանակով 04:55-ին զոնդն առաջին տվյալներն ուղարկեց Երկիր Պլուտոնի հետ առավելագույն մերձեցումից հետո, որն ընթանում էր ռադիոլռության ռեժիմով:
Համեմատությունն Արեգակնային համակարգի տարիքի հետ (4,56 մլրդ տարի), ինչպես նաև հարվածային խառնարանների բացակայությունը մոտակայքում, որոնք կարող էին հանգեցնել լանդշաֆտի բնորոշ անհարթությունների ձևավորմանը, վկայում են, որ լեռները կազմավորվել են բնական երկրաբանական գործընթացների արդյունքում, որոնք, հավանաբար, դեռևս շարունակվում են Պլուտոնում:
Պլուտոնի սառցե լեռները
Նման եզրակացության են եկել գիտնականները, վերլուծելով գաճաճ մոլորակի այն հատվածի մեծացված պատկերը, որը գտնվում է Պլուտոնի «սրտի» ստորին մասում` զբաղեցնելով մակերեսի 1 տոկոսից փոքր տարածք: Ըստ հետազոտողների, թեև գաճաճ մոլորակի մակերեսը հիմնականում բաղկացած է մեթանային և ազոտային սառույցներից, հայտնաբերված լեռը, հավանաբար, մեծ քանակությամբ ջրային սառույց է պարունակում, որը ցածր ջերմաստիճանում ներկայանում է այնպես, ինչպես քարե ապարները երկրային ջերմաստիճանում:
Նախկինում աստղագետները կարծում էին, որ բարձր լեռները ոչ մեծ երկնային մարմինների վրա, մասնավորապես, հսկա մոլորակների արբանյակներում, առաջանում են ավելի խոշոր տիեզերական օբյեկտների հետ նրանց գրավիտացիոն փոխազդեցության արդյունքում: Քանի որ Պլուտոնի անմիջական հարևանությամբ այդպիսիք չկան, այդ մեխանիզմն այս դեպքում չի գործում: Նշանակում է, այն կարող է չաշխատել նաև այլ երկնային մարմինների դեպքում:
Տիեզերական կայանը փոխանցել է նաև Պլուտոնի արբանյակ Քարոնի նոր լուսանկարը, որն արվել է հուլիսի 13-ին 466 հազար կմ հեռավորությունից: «Մորդորի» մուգ հատվածն, ըստ NASA-ի ներկայացուցիչների, կարող է սև փոշու շերտ լինել, վկայելով Քարոնում երկրաբանական ակտիվության մասին, որը նախկինում մեռյալ էր համարվում:
Քարոնն ու մուգ բիծը
Քարոնը 1978 թ. հայտնաբերել է ամերիկացի աստղաֆիզիկոս Ջեյմս Քրիստին: Այն գտնվում է Պլուտոնից 19 640 կմ հեռավորության վրա: Ավելի վաղ համարվում էր, որ Քարոնը ծածկված է ջրային սառույցով և նրա մակերեսն ունի ավելի չեզոք գույն, քան Պլուտոնինը:
«Նոր հորիզոնները» ավտոմատ միջմոլորակային կայան է, որը գործարկվել է «Նոր սահմաններ» ծրագրի շրջանակում և նախատեսված է Պլուտոնի և նրա բնական արբանյակ Քարոնի ուսումնասիրության համար: Գործարկումն իրականացվել է 2006թ. հունվարի 19-ին, 2007-ին այն մոտեցել է Յուպիտերին, իսկ 2015-ին` Պլուտոնին: Պլուտոնի մոտով անցնելուց հետո սարքը, հնարավոր է, կուսումնասիրի նաև Կոյպերի գոտւ օբյեկտներից մեկը: «Նոր հորիզոններ» ծրագիրը հաշվարկված է 15-17 տարվա համար:
Պլուտոնը Արեգակնային համակարգի իններորդ մոլորակն է: Երկրից շատ հեռու է, և նրա մասին քիչ բան է հայտնի: Իր ուղեծրի ամենահեռավոր կետում նա Արեգակից հեռանում է 7 մլրդ կմ: Պլուտոնը համարվում է գաճաճ մոլորակ: Պլուտոնի ուղեծիրը շատ առումներով նման չէ Արեգակին ավելի մոտ, մեծ մոլորակների ուղեծրերին։

16 Июль 2015 - 07:36 AMT
Межпланетная автоматическая станция NASA «Новые горизонты» сделал ряд снимков высокого разрешения во время максимального сближения с карликовой планетой Плутон. Зонд обнаружил ледяную горную цепь с максимальной высотой 3,5 километра и возрастом в 100 милн лет. Само открытие сделано в результате анализа изображения, принятого от станции за 1,5 часа до ее максимально сближения с Плутоном, когда она находилась от его поверхности на расстоянии в 77 тысяч километров.
Историческое приближение к Плутону произошло во вторник, 14 июля, в 15 часов 49 минут по ереванскому времени. В этот момент корабль находился на расстоянии 12,5 тысяч километров от карликовой планеты. В четверг, 15 июля, в 04:55 по ереванскому времени зонд отправил на Землю первые данные после максимального сближения с Плутоном, происходившего в режиме радиомолчания.
Сравнение с возрастом Солнечной системы (4,56 миллиарда лет), а также отсутствие рядом ударных кратеров, которые могли бы привести к формированию характерных неровностей ландшафта, свидетельствует, что горы образовались в результате естественных геологических процессов, которые, по всей видимости, все еще происходят на Плутоне.
Ледяные горы Плутона
К таким выводам ученые пришли, проанализировав увеличенное изображение области карликовой планеты рядом с нижней частью «сердца» Плутона, занимающей менее одного процента площади ее поверхности. По мнению исследователей, хотя поверхность карликовой планеты в основном состоит из метановых и азотных льдов, обнаруженная ими гора, скорее всего, содержит много водяного льда, который при низких температурах ведет себя подобно каменным породам при земных температурах.
Ранее астрономы полагали, что высокие горы на небольших небесных телах (в частности, спутниках планет-гигантов) образуются в результате их гравитационного взаимодействия с более крупными космическими объектами. Поскольку в непосредственной близости с Плутоном таковых нет, этот механизм для него не работает. Значит, он может не работать и для других небесных тел Солнечной системы.
Космическая станция передала также новый снимок спутника Плутона – Харона, сделанный 13 июля с расстояния 466 тыс. км от поверхности спутника. Темное пятно «Мордора», по словам представителей NASA, может быть слоем черной пыли и свидетельством геологической активности на Хароне, который ранее считался мертвым.
Харон и темное пятно
Харон был открыт в 1978 году американским астрофизиком Джеймсом Кристи. Он расположен на расстоянии 19 тыс. 640 км от центра Плутона. Ранее считалось, что Харон покрыт водяным льдом и его поверхность имеет более нейтральный цвет, чем у Плутона.
«Новые горизонты» – автоматическая межпланетная станция, запущенная в рамках программы «Новые рубежи» и предназначенная для изучения Плутона и его естественного спутника Харона. Запуск осуществлён 19 января 2006 года, с пролётом Юпитера в 2007 году (и ускорения в поле его тяготения) и Плутона в 2015 году. После пролёта мимо Плутона аппарат, возможно, изучит один из объектов пояса Койпера. Полная миссия «Новых горизонтов» рассчитана на 15 – 17 лет.
Плутон – одна из крупнейших известных карликовых планет Солнечной системы, транснептуновый объект и десятое по массе (без учёта спутников) небесное тело, обращающееся вокруг Солнца – после восьми планет Солнечной системы и Эриды. Первоначально Плутон классифицировался как классическая планета, однако сейчас он считается карликовой планетой.