Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Թեհրանի և «վեցյակի» միջնորդների միջև համաձայնության հասնելուց հետո արևմտյան երկրների կառավարություններն ու խոշոր բիզնեսը պատրաստվում են պատժամիջոցների չեղարկմանը, մտադիր են վերադառնալ Իրանի շուկա և բազմամիլիարդանոց ներդրումներ կատարել:
Առաջիկա շաբաթներին Իրանի հետ առևտրա-տնտեսական հարաբերությունները վերսկսելու մասին հուլիսի 16-ին հայտարարեց Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավար Պաոլո Ջենտիլոնին: «Իտալիան Իրանի հետ ավանդական հարաբերությունների մեծ պատմություն ունի, ուստի կառավարությունն առաջիկա շաբաթներին կվերականգնի այդ հարաբերությունները»,-ասել է նախարարը` ելույթ ունենալով միջազգային առևտրի խնդիրներին նվիրված սիմպոզիումում: Ըստ Ջենտիլոնիի, Իտալիան մտադիր է «պայքարել իր նպատակներին հասնելու համար Իրանի հետ պայմանավորվածություններում», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Իտալիայի Eni առաջատար նավթագազային խմբի ընկերության ներկայացուցիչը նշել է, որ պատժամիջոցների վերացման դեպքում, ընկերությունը պատրաստ է վերադառնալ Իրան, այդ թվում նոր ներդրումներով:
Բացի այդ, ըստ Deutsche Welle-ի, հուլիսի 19-ին եռօրյա այցով Թեհրան է մեկնելու գերմանական պատվիրակությունը կանցլերի տեղակալ, Գերմանիայի էկոնոմիկայի և էներգետիկայի նախարար Զիգմար Գաբրիելի գլխավորությամբ: Նրան կուղեկցեն Գերմանիայի ԱԱՊ դաշնային միավորման նախագահ Էրիկ Շվայցերը, ինչպես նաև մի խումբ գործարարներ և թոփ-մենեջերներ: Թեհրան է պատրաստվում մեկնել նաև Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը: Ըստ RFI-ի, հստակ ժամկետ չի նշվել, սակայն Ֆաբիուսը շեշտել է Իրանի նշանակությունը ֆրանսիական բիզնեսի համար: «Ռենո» և «Պեժո» ընկերությունները երկար ժամանակ հիմնական դերակատարներն են եղել Իրանի ավտոմեքենաների շուկայում, Total էներգետիկ հսկան ակտիվ մասնակցություն է ունեցել նավթահանքերի արդյունահանմանը: Ըստ DW-ի, Peugeot-ի ղեկավար Մաքսիմ Պիկան վերջերս գրեթե ամեն օր բանակցում է Իրանի ներկայացուցիչների հետ: Ըստ iran.ru-ի, վերջերս Իրանի տրանսպորտի նախարար Աբբաս Ախունդիի Ֆրանսիա կատարած այցի ժամանակ մոտ 70 ֆրանսիական ընկերությունների ներկայացուցիչներ հայտարարեցին, որ պատրաստ են ներդրումներ կատարել Իրանի տրանսպորտային նախագծերում:
Միայն Իրանի երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում ֆրանսիացիները մտադիր են մոտ 20 մլրդ դոլար ներդնել: Եվս 30 մլրդ դոլար կներդրվի ավտոտրանսպորտային ոլորտում: Երկկողմ գործակցության կարևոր ոլորտ կարող է լինել նաև ավիացիան` խոսքը Իրանի օդանավակայանների զարգացման և արդիականացման, ինչպես նաև նոր ինքնաթիռների առաքման մասին է:
Իրանական շուկայում իր շահերն ունի նաև Ռուսաստանը` մասնավորապես, ինչպես հայտնի դարձավ ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի հայտարարությունից, բանակցություններ են ընթանում Իրան Superjet ինքնաթիռների առաքման մասին: «Ոչ միայն Superjet-ներն են հետաքրքրում իրանցի մեր գործընկերներին, այլ նաև ավտոմոբիլային և այլ տեխնիկա»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Tehran Times-ի, 2015-ի առաջին կիսամյակում, դեռ մինչև պատժամիջոցների չեղարկումը, Իրան է այցելել 12 երկրի պատվիրակություն` Շվեյցարիայի, Գերմանիայի, Ավստրիայի, Հարավային Աֆրիկայի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Լիբանանի, Իրաքի:
Ակտիվանում են նաև պատասխան այցերը: Վիեննայի միջազգային կոնֆերանսին ակնկալվում է մեծ պատվիրակության մասնակցություն Իրանից` մոտ 50 քաղաքական գործիչների և գործարարների մասնակցությամբ:
Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն հայտարարել է, որ Թեհրանին 5-6 ամիս կպահանջվի նավթի արդյունահանումը ավելացնելու համար: Արդեն այսօր երկիրը պատրաստ է արտահանել օրական 500 հազար բարել: Երբ Վիեննայի համաձայնությունները կյանքի կոչվեն, Իրանը կկարողանա ավելացնել արտահանման ծավալները 1 միլին բարելով և հասցնել օրական 2,5 մլն բարելի, գրում է ՌԲԿ-ն:

После достижения сделки по ядерной программе между Тегераном и «шестеркой» посредников правительства западных держав и крупный бизнес готовятся к снятию санкций, возвращению на иранский рынок и осуществлению многомиллиардных инвестиций.
Так, о намерениях в ближайшие недели возобновить торгово-экономические отношения с Ираном заявил в четверг глава итальянского МИД Паоло Джентилони. «Италия имеет такую историю традиционных отношений с Ираном, что правительство в ближайшие недели возобновит эти отношения", — сказал министр, выступая на симпозиуме, посвященном проблемам международной торговли. По словам Джентилони, Италия намерена «бороться за достижение своих целей в торговых договоренностях» с Ираном, сообщает РИА Новости. Представитель ведущей нефтегазовой группы Италии Eni указал во вторник, что в случае отмены санкций, компания готова вернуться в Иран, в том числе, с новыми инвестициями.
Кроме того, по сообщению Deutsche Welle, 19 июля в Тегеран с трехдневным визитом собирается прибыть немецкая делегация во главе с вице-канцлером, министром экономики и энергетики Германии Зигмаром Габриэлем (Sigmar Gabriel). Его будут сопровождать президент Федерального объединения торгово-промышленных палат Германии (DIHK) Эрик Швайцер (Eric Schweitzer), а также группа бизнесменов и топ-менеджеров. в Вену на международную конференцию из Тегерана должна прибыть делегация, в которую, как ожидают, войдут порядка 50 иранских политиков и бизнесменов.
В Тегеран собирается также министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус. По информации RFI, последний не назвал точную дату визита, однако отметил огромное значение Ирана для французского бизнеса. Компании Рено и ежо долгое время были основными игроками на иранском автомобильном рынке, энергетический гигант Total был активно вовлечен в разработку нефтяных месторождений страны. По информации DW, глава автостроителя Peugeot Максим Пика в последнее время ведет переговоры с иранскими представителями чуть ли не еженедельно. Согласно iran.ru, на состоявшемся недавно в ходе визита иранского министра транспорта Аббаса Ахунди во Францию бизнес-форуме представители примерно 70-ти французских компаний заявили о готовности инвестировать иранские транспортные проекты. Только в железнодорожный транспорт Ирана французы планируют инвестировать около 20 млрд. долларов. Еще более 30 млрд. долларов будет инвестировано в автодорожный транспорт. Важной сферой двустороннего сотрудничества может стать и авиационная отрасль – речь идет о развитии и модернизации иранских аэропортов и о поставках новых самолетов.
Заинтересована в иранском рынке и Россия: в частности, как стало известно со слов министра транспорта РФ Максима Соколова, ведутся переговоры о поставках в Иран самолетов Superjet. «Не только «Суперджеты», но и другая, автомобильная, техника, она тоже вызывает определенный интерес у наших иранских товарищей», — добавил российский министр, пишет РИА Новости.
Согласно Tehran Times, за первые полгода 2015 года -еще до отмены санкций, Иран посетили делегации 12 стран – Швейцарии, Германии, Австрии, Южной Африки, Китая, России, Армении, Азербайджана, Казахстана, Ливана, Ирака.
Активизируются и ответные визиты иранских представителей: в Вену на международную конференцию из Тегерана должна прибыть делегация, в которую, как ожидают, войдут порядка 50 иранских политиков и бизнесменов. А иранский министр нефти Бижан Намдар Зангене заявил, что Тегерану потребуется от 5 до 6 месяцев для увеличения добычи нефти по сравнению с сегодняшними объемами. Страна уже сейчас готова ее экспорт на 500 тыс. баррелей в день. Когда достигнутые в Вене договоренности будут реализованы, Иран сможет увеличить объем экспортных поставок на 1 млн баррелей и довести его до 2,5 млн баррелей в день, пишет РБК.