ՀՀ կառավարության հունիսի 16-ի նիստում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին՝ էկոնոմիկայի նախարարության և Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության հետ համատեղ ամենայն մանրամասնությամբ ուսումնասիրել Հայաստանի ավիափոխադրողների շուկան, թե՛ գների, թե՛ ուղղությունների և թե՛ թռիչքների ժամկետների և պայմանների ուղղությամբ:
Հանձնարարվել է նաև բանակցել այն ընկերությունների հետ, որոնք գիշերային թռիչքներ են կազմակերպում: Ըստ Աբրահամյանի՝ թռիչքները կարելի է տեղափոխել նաև առավոտյան ժամերին:
«Գիշերային թռիչքներն անհարմարություն են ստեղծում զբոսաշրջության համար, քանի որ եթե զբոսաշրջիկը ժամանում է Երևան առավոտյան ժամը 05:00-ին, ապա մինչև 14:00-ն պետք է փնտրի, թե որտեղ անցկացնի ժամանակը կամ լրացուցիչ վճարի հյուրանոցի համար: Ուստի հարկավոր է մանրամասն քննարկել և ներկայացնել առաջարկություն» – ասել է վարչապետը:
Աբրահամյանը հանձնարարել է ավարտել ուսումնասիրույթունը երկու շաբաթվա ընթացքում։
2013-ին Հայաստանի կառավարությունը ավիափոխադրումների ոլորտի փուլային ազատականացման ռազմավարություն հաստատեց այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը որոշեց ապրիլի 1-ից թռիչքների դադարեցման և սնանկացման գործընթաց սկսելու մասին։ Տվյալ փաստաթուղթը նախատեսում է ոլորտում առնվազն 3 հայկական ավիաընկերության գործունեություն։ Հայաստանում այսօր թռիչքներ է իրականացնում 24 ավիաընկերություն:

16 Июль 2015 - 19:21 AMT
На заседании правительства Армении 16 июля премьер-министр Овик Абрамян поручил Главному управлению гражданской авиации и Государственной комиссии по защите экономической конкуренции изучить рынок авиаперевозок страны как с точки зрения осуществляемой ценовой политики, так и условий и времени перелетов.
Абрамян поручил провести переговоры с компаниями, совершающими ночные авиаперелеты, на предмет переноса часов прилета на утреннее время.
«Ночные авиарейсы создают неудобства для туристов – если турист прибывает в Армению в 05:00, до 14:00 ему нужно искать место для отдыха или платить дополнительно за гостиницу. Следовательно, необходимо внимательно изучить вопрос и представить предложения», – сказал Абрамян
Премьер поручил завершить рассмотрение вопроса в течение двух недель.
В 2013 году, после решения компании «Армавиа» о приостановке полетов и банкротстве, правительство Армении приняло решение поэтапной либерализации отрасли авиаперевозок. Соответствующий документ подразумевает деятельность минимум трех армянских авиакомпаний. На данный момент в Армению совершают полеты 24 авиакомпании.