18 Հուլիս 2015 - 06:37 AMT
Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Համենեին հուլիսի 18-ին հայտարարել է, որ Թեհրանի և Վաշինգտոնի քաղաքականությունը Մերձավոր Արևելքի հարցում չի համընկնում, հայտնել է իրանական Press TV-ին:
Ելույթ ունենակով Ռամադան ամսվա ավարտի կապակցությամբ` Համենեին ասել է, որ «ԱՄՆ քաղաքականությունը տարածաշրջանում ուղիղ հակադիր է Իրանի քաղաքականությանը», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ինչպես հայտնել է «Ռոյթերս» գործակալությունը, Իրանի գերագույն առաջնորդը նշել է, որ Թեհրանը մտադիր չէ երկխոսություն վարել ԱՄՆ հետ միջազգային հարցերի շուրջ, իսկ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ բանակցությունները «բացառություն էին»:
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Թեհրանի և «վեցյակի» միջնորդների միջև համաձայնության հասնելուց հետո արևմտյան երկրների կառավարություններն ու խոշոր բիզնեսը պատրաստվում են պատժամիջոցների չեղարկմանը, մտադիր են վերադառնալ Իրանի շուկա և բազմամիլիարդանոց ներդրումներ կատարել:
Իրանն ու միջազգային միջնորդների «վեցյակը» համաձայնության են հասել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում: Եվրամիությունը կչեղարկի Իրանի դեմ գործող տնտեսական և ֆինանսական պատժամիջոցները, միաժամանակ Թեհրանը կստանձնի իր պարտավորությունների կատարումը, որոնք համաձայնեցվել են «վեցյակի» հետ, ՄԱԳԱՏԷ-ի հավանությամբ, ասվում է բանակցությունների արդյունքում ընդունված համաձայնագրի նախագծում:
«Եվրամիությունը կկասեցնի բոլոր այն դրույթները, որոնք սահմանափակումներ են ենթադրում Իրանի դեմ, ներառյալ ֆինանսական և տնտեսական պատժամիջոցները, կապված Իրանի միջուկային ծրագրի հետ: Իրանն իր հերթին պարտավորվում է ձեռնամուխ լինել բոլոր պայմանավորվածությունների կատարմանը միջուկային հարցի վերաբերյալ»,-ասվում է փաստաթղթում:

Iranian opposition to the "arrogant" United States will not change despite a nuclear deal with world powers, Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei said on Saturday, July 18, adding Tehran remains sharply at odds with U.S. policy in the Middle East, Reuters reported.
In an address marking the end of the Muslim holy month of Ramadan, Khamenei said he wanted politicians to examine the agreement to ensure national interests were preserved, as Iran would not allow the disruption of its revolutionary principles or defensive abilities.
"Whether the (nuclear) deal is approved or disapproved, we will never stop supporting our friends in the region and the people of Palestine, Yemen, Syria, Iraq, Bahrain and Lebanon. Even after this deal our policy toward the arrogant U.S. will not change,” he said, according to Reuters.
Under the deal agreed on Tuesday, sanctions will be gradually removed in return for Iran accepting long-term curbs on a nuclear program that the West has suspected was aimed at creating a nuclear bomb. Iran denies it seeks a nuclear bomb.
"The Americans say they stopped Iran from acquiring a nuclear weapon," Khamenei said at Tehran's Mosala mosque. "They know it’s not true. We had a fatwa (religious ruling), declaring nuclear weapons to be religiously forbidden under Islamic law. It had nothing to do with the nuclear talks."
He said slogans of "Death to America" and "Death to Israel" chanted at demonstrations in Iran this week supporting the Palestinian cause showed what Iranians think and "shook the atmosphere of the country".
"We have repeatedly said we don't negotiate with the U.S. on regional or international affairs; not even on bilateral issues. There are some exceptions like the nuclear program that we negotiated with Americans to serve our interests … U.S. policies in the region are diametrically opposed with Iran’s policies."