20 Հուլիս 2015 - 09:36 AMT
Հավելվածների և օպերացիոն համակարգերի օգտատերերից շատերն իրենք են ցանկանում որոշել` տեղադրել թարմացումները, թե ոչ: Սակայն Microsoft ընկերությունը, որը հուլիսի 29-ին կներկայացնի իր նոր օպերացիոն համակարգն, այլ կարծիքի է: Windows 10-ի օգտատերերի համաձայնագրում մի դրույթ է հայտնաբերվել, ըստ որի օպերացիոն համակարգը թարմացումները տեղադրելու է առանց օգտատերին իրազեկելու:
«Ծրագրային ապահովումը կստուգի թարմացումների առկայությունը համակարգի և հավելվածների համար, կներբեռնի և կտեղադրի այդ նորացումները: Դուք կարող են թարմացումներ ստանալ միայն Microsoft-ից կամ հեղինակային աղբյուրներից և Microsoft-ը կարող է թարմացումներ տեղադրել ձեր համակարգի համար: Ընդունելով այս համաձայնագիրը` դուք հաստատում եք, որ համաձայն եք նման թարմացումերի ավտոմատ տեղադրմանը` առանց լրացուցիչ իրազեկման»,-ասվում է փաստաթղթում:
Ըստ Microsoft-ի ներկայացուցիչների, դա թույլ կտա օպերատիվ կերպով շտկել օպերացիոն համակարգի խոցելի տեղերը
Windows 10 (Windows 9 անվանումով տարբերակ չի պատրաստվել) օպերացիոն համակարգի տեխնիկական ցուցադրական տարբերակը թողարկվել է 2014 թվականի հոկտեմբերի 1-ին: Օպերացիոն համակարգում տեղ են գտել ընկերության բոլոր ժամանակների օպերացիոն համակարգերի լավագույն և սիրված ֆունկցիաներն ու դիզայնի մասնիկները, ինչպես օրինակ Start Menu-ն, որը այս տարբերակում առաջարկում է կատարել ընտրություն ավանդական և նոր տարբերակների միջև: Ընկերության նպատակն է օպերացիոն համակարգը հասանելի դարձնել անհատական համակարգիչների, պլանշետների, բջջային հեռախոսների համար։ Սա նշանակում է, որ ծրագրավորողները ստեծելով ծրագիր համակարգչի համար, այլևս ստիպված չեն լինի ստեղծել նույն ծրագիրը այլ սարքերի համար։ Բոլոր սարքերը կստանան նույն ծրագիրը:

20 Июль 2015 - 08:54 AMT
Многие пользователи приложений и операционных систем сами хотят решать – устанавливать обновления, или нет. Однако компания Microsoft, которая 29 июля представит свою новую операционную систему, думает иначе. В тексте пользовательского соглашения Windows 10 обнаружен пункт, указывающий на то, что операционная система будет устанавливать обновления без уведомления пользователя.
«Программное обеспечение будет проверять наличие обновлений для системы и приложений, загружать и устанавливать эти обновления. Вы можете получать обновления только от Microsoft или авторизованных источников и Microsoft может потребоваться установка данных обновлений для вашей системы. Принимая данное соглашение, вы подтверждаете свое согласие на установку подобных обновлений автоматически без какого-либо дополнительного уведомления», – написано в документе.
По мнению представителей Microsoft, это позволит оперативно устранять уязвимости в операционной системе.
Windows 10 – операционная система семейства Windows NT, следующая за Windows 8.1.После Windows 8 система получила номер 10, минуя 9. Среди наиболее заметных внешне изменений значится возвращение привычного меню «Пуск», функция виртуальных рабочих столов и работа приложений Windows 8 в оконном режиме. Первая предварительная версия Windows 10 была выпущена 1 октября 2014 года. На пресс-брифинге 21 января была анонсирована новая сборка, выпущенная 23 января.