Եռաչափ տպագրությունը շենքերի շինարարության համար օգտագործելու գաղափարը նոր չէ. Նիդերլանդներում այդպիսի նախագիծ արդեն իսկ մշակվում է, 3D-տպիչի միջոցով կառուցված առաջին շենքը բարձրացնելու մտադրություն են հայտնել Դուբայի իշխանությունները: Մինչ այլ քաղաքներում մտադրվում են օգտագործել այդ տեխնոլոգիան շինարարության մեջ, չինական Zhuoda Group ընկերությանն արդեն հաջողվել է երկհարկանի տուն կառուցել գործարանի 3D-տպիչներով տպած մոդուլներով:
Ըստ հեղինակների հայտարարության, ստացված շենքն այնքան ամուր է, որ կարող է դիմանալ 9.0 մագնիտուդով երկրաշարժի: Տունը 90 տոկոսով բաղկացած է գործարանային մոդուլներից, որոնք տեղափոխվել են շինհրապարակ: Դրանք ընդամենը 6-ն են և յուրաքանչյուրի քաշը մոտ 100 կգ է քառակուսի մետր մակերեսի համար: Վերամբարձ կռունկի միջոցով դրանք հավաքվել են, կազմելով հյուրասենյակ, ննջարան, խոհանոց, լողասենյակ և մի քանի ծառայողական տարածքներ: Ամբողջ գործընթացը մոտ 3 ժամ է տևել, որից հետո լրագրողներին և հետաքրքրված հանրությանը ներս են հրավիրել` գնահատելու, թե ինչպիսին է շենքը ներսից:
Ըստ ընկերության ներկայացուցիչների, 500 քմ մակերեսով առանձնատունը կարելի է ամբողջությամբ տպել և հավաքել ընդամենը 15 օրում: Նախնական հաշվարկները ցույց են տվել, որ շենքը կարող է 150 տարի կանգուն մնալ անկախ եղանակային պայմաններից:
Նյութերի բաղադրությունն ու տեխնիկական որակները գաղտնի են պահվում, սակայն հայտնի է, որ դրանց համար ստացվել է ավելի քան 22 պատենտ, և որ, ի տարբերություն մյուս «տպված» տների, ցեմենտ չի օգտագործվում: Տան տանիքը պատրաստված է հրակայուն և ջրամեկուսիչ նյութից, որը գրեթե ենթակա չէ կոռոզիայի: Ներքին դեկորի տարրերը միայն մասնակիորեն են տպած տպիչով, թեև ընկերությունում հայտարարում են, որ կարող են ներքին հարդարանքը ևս ամբողջությամբ տպել:

20 Июль 2015 - 12:46 AMT
Идея использования трехмерной печати для строительства зданий не нова – в Нидерландах подобный проект уже разрабатывается, намерение возвести первое в мире здание, построенное при помощи 3D-печати выразили также власти города Дубай. Пока в других городах только планируют использовать технологию в строительстве, китайской компании Zhuoda Group уже удалось построить двухэтажный дом-конструктор из напечатанных на фабричных 3D-принтерах модулей.
По заявлению разработчиков, получившееся здание настолько крепкое, что способно выдержать землетрясение магнитудой 9.0. Дом на 90 процентов состоит из фабричных модулей, доставленных на место строительства. Всего их 6 и каждый весит около 100 килограммов на квадратный метр площади. С помощью строительного крана их собрали в единое целое, сформировав гостиную, спальню, кухню, ванную комнату и несколько служебных помещений. Весь процесс занял не более трех часов, после чего корреспондентов и заинтересованную публику пустили внутрь осмотреть получившееся здание.
По словам представителей фирмы, вилла площадью 500 квадратных метров может быть полностью напечатана и собрана всего за 15 дней. Предварительные расчеты показали, что здание способно простоять не менее 150 лет при любых погодных условиях.
Состав и технические характеристики материалов, из которых напечатаны модули в фирме скрывают, однако известно, что на них получено больше 22 патентов и, в отличие от других напечатанных домов, не используется цемент. Крыша дома сделана из огнеупорного и водостойкого материала, почти не подверженного коррозии. Элементы внутреннего декора только частично напечатаны на принтере, хотя в фирме заявляют, что могут печатать внутреннюю отделку полностью.