21 Հուլիս 2015 - 11:04 AMT
Աշխարհի խոշորագույն քաղաքային ագլոմերացիան համարվում է չինական Շանհայը, այստեղ մոտ 23 մլն մարդ է ապրում: Սակայն Չինաստանի իշխանությունները որոշել են գերազանցել սեփական ռեկորդն ու էքսպերիմենտ անցկացնել` Պեկին, Տյանցզին քաղաքների և Հեբեյ շրջանի բազայի վրա միասնական ագլոմերացիա ստեղծելով, որտեղ ընդհանուր առմամբ 130 մլն մարդ կբնակվի:
Միացյալ տարածքը ստացել է Ջին Ցզին Ջի անվանումը, նրա մակերեսը կկազմի 132 հազար քկմ: Իր չափերով այն 6 անգամ կգերազանցի Նյու Յորքը: Մեգալոպոլիսի քաղաքներից յուրաքանչյուրն իր կոնկրետ գործառույթները կունենա: Պեկինն, օրինակ, կլինի տեխնոլոգիական և մշակութային կենտրոնը, Տյանցզինը կզբաղվի տեխնոլոգիական հետազոտություններով, իսկ Հեբեյի տարածքում, հնարավոր է, արտադրությունը տեղակայվի:
«Մեգաքաղաքը կդառնա երկրի տնտեսական բարեփոխումների լոկոմոտիվը»,-ասում է Լյու Գանգը Տյանցզինում գտնվող Նանկայի համալսարանից: Ասվում է, որ ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինպինն արդեն հավանություն է տվել զարգացման համապատասխան ծրագրին: Մինչդեռ իրագործմանը կնախորդի մեծածավալ շինարարությունը, որը կարող է տարիներ տևել: Իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում կլինեն տրանսպորտային հաղորդակցությունը, դպրոցներն ու հիվանդանոցները: Եվ թեև տրանսպորտային ենթակառուցվածքները Չինաստանում անհավանական արագությամբ են զարգանում, կրթության ոլորտում վիճակն այնքան էլ բարվոք չէ: Քիչ չեն դեպքերը, երբ մեկ դասարանում 60 աշակերտ է սովորում:
«Մեգալոպոլիս» ասելով սովորաբար հասկանում են բնակեցման խոշոր տեսակը, որը կազմավորվում է բազմաթիվ հարևան քաղաքային ագլոմերացիաների սերտաճումից: Որպես օրինակ կարելի է բերել ճապոնական Տոկայդոն և ԱՄՆ Բոսվաշը: Մեգալոպոլիսի առանձնահատկություններից է գծային կառուցապատումը և ընդհանուր բազմակենտրոն կառուցվածքը:

21 Июль 2015 - 10:28 AMT
Крупнейшей городской агломерацией в мире по численности населения считается китайский Шанхай: в нем проживает около 23 млн человек. Однако власти КНР решили побить собственный рекорд и провести эксперимент, создав на основе городов Пекин, Тяньцзинь и района Хэбэй единую агломерацию, в которой будет проживать в общей сложности 130 млн человек. Это решение позволит более эффективно развивать науку и технологии.
Объединенная территория получит название Джин-Цзинь-Джи, ее площадь составит 132 тыс. кв. км. По своим размерам она будет в шесть раз превосходить Нью-Йорк. Каждый из городов мегалополиса будет выполнять свои конкретные функции. Пекин, например, станет технологическим и культурным центром. Тяньцзинь займется технологическими исследованиями, а на территории Хэбэя, возможно, будет расположено производство.
«Мегагород станет локомотивом экономических реформ страны» – говорит Лю Ганг (Нанькайский университет в Тяньцзине). Сообщается, что председатель КНР Си Цзиньпин уже одобрил соответствующий план развития. Между тем его реализации будет предшествовать масштабная стройка, которая может занять много лет. В центре внимания властей окажутся транспортное сообщение, школы и больницы. И хотя транспортная инфраструктура развивается в КНР невероятно быстро, ситуация с образованием остается затруднительной. Нередки случаи, когда в одном классе учится больше 60 детей.
Под термином «мегалополис» обычно понимают крупную форму расселения, которая образуется при срастании многочисленных соседних городских агломераций. В качестве примеров можно вспомнить Токайдо (Япония) и Босваш (США). Среди особенностей мегалополиса называют линейный характер застройки и общую полицентрическую структуру.