Դամասկոսն ու Մոսկվան բանակցում են Եվրասիական տնտեսական միությանը Սիրիայի հնարավոր անդամակցության շուրջ, հայտարարել է Սիրիայի վարչապետ Վաիլ ալ Հալկին:
«Բանակցություններ են ընթանում ռուսական կողմի հետ Եվրասիական միությանն ու մաքսային ազատ գոտուն միանալու շուրջ: Մենք դա օգտակար ենք համարում, գտնում ենք, որ դա կամրապնդի հարաբերությունները բարեկամ պետությունների հետ, ինչը թույլ կտա թեթևացնել տնտեսական և առևտրային գործակցությունը նրանց հետ»:
Ինչպես ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Սիրիայի վարչապետը, Մոսկվայի և Դամասկոսի միջև արդեն պայմանագրեր են ստորագրվել գազավերամշակող գործարանների, ոռոգման համակարգի շինությունների և էլեկտրական ենթակայանների կառուցման վերաբերյալ: Բացի այդ, 2 տարի առաջ Ռուսաստանն ու Սիրիան համաձայնագիր են կնքել Սիրիայի ծովափնյա տարածքում նավթի հանքավայրերի արդյունահանման վերաբերյալ:
Ընթացիկ տարում միությանը միացավ նաև Ղրղզստանը:
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ մոտ 40 երկիր ու միավորում շահագրգռված է ԵՏՄ հետ ազատ առևտրի գոտիներ ստեղծելու հարցում: Ավելի ուշ, Ղազախստանի փոխնախարար Թիմուր Ժակսիլիկովը հայտարարեց, որ բանակցություններ են ընթանում Նոր Զելանդիայի, Թուրքիայի, Հնդկաստանի, Լատինական Ամերիկայի երկրների հետ:

21 Июль 2015 - 12:05 AMT
Дамаск и Москва ведут переговоры о возможности вступления Сирии в Евразийский экономический союз. Об этом заявил сирийский премьер Ваиль аль-Хальки.
«Ведутся переговоры с российской стороной о присоединении к Евразийскому союзу и свободной таможенной зоне, – сказал Ваиль аль-Хальки. – Мы видим в этом пользу и укрепление отношений с дружественными нам государствами, что позволит облегчить экономические и торговые взаимодействия с ними».
Как рассказал в интервью РИА Новости премьер Сирии, между Москвой и Дамаском уже подписаны договоры на строительство газоперерабатывающих заводов, ирригационных сооружений и электроподстанций. Кроме того, два года назад Россия и Сирия заключили соглашение на разработку нефтяных месторождений на сирийском побережье.
На данный момент завершается процесс фактического присоединения к ЕАЭС Киргизии. Также о возможном «вхождении в это новое интеграционное пространство» заявлял президент Таджикистана Эмомали Рахмон. В ЕАЭС обеспечивается свобода движения товаров, а также услуг, капитала и рабочей силы и проведение единой политики в отраслях экономики.