Վրաստանը երբեք չի հաշտվի «վրացական տարածքների օկուպացիայի հետ, որն իրականացրել է հարևան պետությունը» և կվերադարձնի դրանք «ռազմավարական համբերության» շնորհիվ: Այդ մասին, ըստ BBC-ի հայտարարել է երկրի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին` ելույթ ունենալով վրացական հեռուստաալիքներից մեկի եթերում: «Ռազմավարական համբերությունն» այն ընդունելի հարթակն է, որն ավելացնում է մեր կողմնակիցների թիվը, և մենք այդ համբերության շնորհիվ, ոչ թե զենք ճոճելով, անպայման կհասնենք մեր քաղաքացիների ոտնահարված իրավունքների վերակագնմանը»,-ասել է նախագահը:
Մարգվելաշվիլիի հայտարարությունը հնչել է Թբիլիսիի և չճանաչված Հարավային Օսեթիայի միջև հերթական սահմանային վեճից հետո: Օսական կողմի սահմանապահները 300 մետր առաջ են տարել սահմանը, արդյունքում, Վրաստանը կորցրել է հսկողությունը Բաքու-Սուպսա նավթամուղի 1605-մետրանոց հատվածի հանդեպ: Նավթամուղը նախատեսված է ադրբեջանական նավթի արտահանման համար: Եվրոպայի խորհուրդը մտահոգություն է հայտնել Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև տարածքային վեճի առնչությամբ: «Նման գործողությունները «մտահոգություն են առաջացնում» և կարող են ավելի ապակայունացնել իրավիաճկը տարածաշրջանում»,-հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Ժան Կլոդ Ֆրեկոն, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ Վրաստանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա էր ուղղել Ռուասստանին` պնդելով, որ հուլիսի 10-ին Ցխինվալի տարածաշրջանում տեղադրվել են բաններներ, որոնք նշում են Հարավային Օսեթիայի սահմանները: Վրաստանի ՊՆ ղեկավար Թինա Խիդաշելին հայտարարեց, որ Մոսկվան հակամարտություն է հրահրում Թբիլիսիի հետ: «Բանների տեղադրումն այստեղ կամ այլ վայրում չեմ կարծում, որ կարող է որևէ քաղաքական կամ ռազմավարական նշանակություն ունենալ Ռուսաստանի համար, բացի ամեն օր մեր համբերությունը փորձելուց, նրանք փորձում են մեզ ներքաշել հակամարտության մեջ»,-ասել է Խիդաշվիլին, հայտնում է Apsny.ge-ն:

22 Июль 2015 - 08:13 AMT
После потери участка трубопровода для азербайджанской нефти президент Грузии заявил о политике «стратегического терпения»
Грузия никогда не смирится с «оккупацией грузинских территорий, осуществленной соседним государством», и вернет их обратно благодаря «стратегическому терпению». Об этом, согласно BBC, заявил президент страны Гиорги Маргвелашвили, выступая в эфире одного из грузинских телеканалов.
«Стратегическое терпение – это та комфортная платформа, которая увеличивает число наших сторонников, и мы через это терпение, а не через бряцание оружием обязательно добьемся восстановления попранных прав наших граждан», – резюмировал президент.
Заявление Маргвелашвили было озвучено на фоне очередного пограничного спора между Тбилиси и непризнанной Южной Осетией. Пограничники с осетинской стороны передвинули границу на 300 метров, в результате чего грузия потеряла контроль над 1605-метровым участком нефтепровода Баку-Супса, предназначенного для экспорта азербайджанской нефти. Совет Европы выразил озабоченность в связи с новым территориальным спором между Грузией и Россией. «Подобные действия «вызывают беспокойство» и могут еще сильнее дестабилизировать обстановку в регионе», – заявил председатель Конгресса местных и региональных властей Совета Европы Жан-Клод Фрекон, пишет Deutsche Welle.
Ранее МИД Грузии направил России ноту протеста, утверждая, что в Цхинвальском регионе 10 июля были установлены баннеры, обозначающие границу Южной Осетии. Министр обороны Грузии Тина Хидашели также заявила, что Москва провоцирует Тбилиси на конфликт. «Установка баннера тут или где-то в другом месте – не думаю, что бы это имело для российского государства какое-то политико-стратегическое значение, кроме того, что они ежедневно испытывают наше терпение и пытаются вызвать, втянуть нас в конфликт", – приводит слова Хидашели Apsny.ge.