22 Հուլիս 2015 - 09:35 AMT
Վերջերս Microsoft-ը մեծ փոփոխությունների շրջան է ապրում, հաճախակի է ստիպված լինում դժվար որոշումներ կայացնել, որտեղ չի գործում ավանդական քաղաքականությունը: Վերջերս թվային հսկայի ղեկավարությունը հայտարարեց հերթական խոշոր կրճատման մասին` խոսքը 7800 աշխատատեղի մասին է, ինչը հանգեցրեց Nokia-ի 7,5 մլրդ դոլարի գրեթե բոլոր ակտիվների դուրսգրմանը: Որոշումը աղետալի հետևանքներ ունեցավ Microsoft-ի ֆինանսական ցուցանիշների համար:
2015 ֆինանսական տարվա հունիսիս 30-ին ավարտված չորրորդ եռամսյակի համար զեկույցում ընկերությունը հայտնեց իր պատմության մեջ ամենամեծ զուտ կորստի մասին, որը կազմել է 3,2 մլրդ դոլար: Տարեկան կտրվածքով Microsoft-ի հասույթը կրճատվել է 5,1 տոկոսով և կազմել է 22,18 մլրդ դոլար, սակայն նույնիսկ այդպիսի արդյունքը գերազանցել է վերլուծաբանների ակնկալիքները: Ընկերության օպերացիոն վնասները գնահատվում են 2,05 մլրդ դոլար:
Microsoft ընկերությունը գնեց Nokia-ի բջջային բիզնեսը 2013-ին 5,4 մլրդ եվրոյով: Սակայն ավելի ուշ ամերիկյան ընկերության գլխավոր տնօրեն Սաթյա Նադելան հայտարարեց, որ որոշվել է կենտրոնանալ 3 առավել հեռանկարային ուղղությունների վրա` անհատական համակարգիչներ, ամպային հարթակներ և բիզնես-գործունեության արդյունավետություն, որի արդյունքում արդեն մի շարք ընկերություններ են ձեռք բերվել, իսկ անշահութաբերներից ազատվել են: Nokia-ն հայտնվեց վերջինների շարքում մի քանի պատճառով:
Օրինակ, չնայած, որ Lumia սմարթֆոնների եռամսյակային առաքումները հասան 8,4 մլն սարքի, բջջային ստորաբաժանման շահույթը նվազեց 38%-ով` հասնելով 748 մլն դոլարի: Windows-պլանշետներն այդպես էլ չկարողացան շուկայում արժանի մրցակիցներ դառնալ Apple iPad-ներին ու Android-ի հիմքի վրա բջջային անհատական համակարգիչներին, սակայն Surface պլանշետների վաճառքը շարունակում է աճել: Այդ բիզնեսի շահույթը աճել է 117%` հասնելով 888 մլն դոլարի: Xbox բաժանմունքի շահույթն աճել է 27%-ով, ի դեպ, նախորդ եռամսյակում Microsoft-ն իրացրել է տարբեր սերնդի մոտ 1,4 մլն խաղային կոնսոլ:
Այս որոշումները ստիպեցին ֆիննական ընկերությանը վերջապես պաշտոնապես հաստատել սմարթֆոնների շուկա վերադառնալու պլանները: Վերջերս համապատասպան հայտարարություն հայտնվեց ընկերության պաշտոնական կայքում: Ընկերությունում նշում են, որ 14 տարի շարունակ Nokia-ն վստահաբար պահպանել է բջջային հեռախոսների արտադրության առաջատարի դիրքը, իսկ Nokia բրենդը` ճանաչում ստացել: Սակայն Devices & Services բաժանմունքի վաճառքը Microsoft-ին հանգեցրեց հսկայական արտադրական հզորությունների, մարքեթինգային և դիստրիբյուտորական կանալների կորստի, որոնք կենսական անհրաժեշտություն ունեն սմարթֆոնների արտադրության և վաճառքի համար:

В последнее время компания Microsoft переживает очень большие изменения, и ей часто приходится принимать трудные решения там, где не работает традиционная политика. Недавно руководство цифрового гиганта объявило об очередном крупном сокращении – 7800 рабочих мест, что привело к списанию почти всех активов подразделения Nokia на сумму 7,5 млрд долларов. Данное решение катастрофически отразилось на финансовых показателях Microsoft .
В опубликованном отчете за четвертый квартал 2015 фискального года, завершившегося 30 июня, софтверный гигант сообщил о получении крупнейшего в истории компании чистого убытка в размере $3,2 млрд. В годовом отношении выручка Microsoft сократилась на 5,1% и составила $22,18 млрд, но даже такой результат превзошел ожидания аналитиков. Операционные убытки компании оцениваются в $2,05 млрд.
Microsoft приобрела мобильный бизнес финской компании за 7,2 млрд долларов в 2013 году. Однако позднее генеральный директор американской компании Сатья Наделла заявил, что принято решение сосредоточиться только на трех наиболее перспективных направлениях развития компании: персональных компьютерах, облачных платформах и эффективности бизнес-деятельности, что уже привело к покупке целого ряда компаний и отказу от неприбыльных подразделений. Nokia попала в разряд последних по ряду причин.
Например, несмотря на увеличение квартальных поставок смартфонов Lumia до 8,4 млн устройств, прибыль мобильного подразделения упала на 38% до $748 млн. Windows-планшетам так и не удалось потеснить на рынке Apple iPad и мобильных ПК на базе Android, но продажи планшетов Surface продолжают расти. Прибыль этого бизнеса увеличилась на 117%, перевалив за $888 млн. Выручка подразделения Xbox выросла на 27%, к слову, в прошлом квартале Microsoft реализовала около 1,4 млн игровых консолей разных поколений.
Все эти решения материнской компании заставили Nokia наконец-то официально подтвердить свои планы по возвращению на рынок смартфонов. И недавно соответствующее заявление появилось на официальном сайте финского производителя. В компании отметили, что на протяжении 14 лет Nokia уверенно удерживала за собой звание крупнейшего производителя сотовых телефонов, а сам бренд Nokia стала именем нарицательным. Но продажа подразделения Devices & Services компании Microsoft повлекла за собой потерю огромных производственных мощностей, маркетинговых и дистрибьюторских каналов, которые жизненно необходимы при выпуске и продаже телефонов.