Google ընկերությունն իր ինքնավար ավտոմեքենաների փորձարկումներն իրականացնում է Մաունթին Վյու քաղաքի փողոցներում: Չնայած կատարյալ տեխնոլոգիաներին ու վարորդի առկայությանն ավտոմեքենայում, ռոբոտ-մեքենան մոտ տասնյակ անգամ ՃՏՊ-ի մասնակից է դարձել, թեև այլ մեքենաների վարորդների պատճառով: Խուսափելու համար նման իրավիճակներից` Միչիգանի համալսարանին կից Տրանսպորտի վերափոխման կենտրոնը (Mobility Transformation Centre, МТС) անմարդաբնակ քաղաք կկառուցի` Էմսիթին, որը 13 հա տարածք կզբաղեցնի:
Էմսիթիի (Mcity) տները ամերիկյան Միջին Արևմուտքի ոճով պատրաստված ֆասադներ են միայն, փոխարենը ճանապարհներն ու խաչմերուկներն իսկական են: Այստեղ ամեն ինչ ստեղծվում է իդեալապես վերահսկվող պայմաններ ստեղծելու համար, որտեղ կարող են մշակվել առանց վարորդի գործող տրանսպորտային միջոցների նոր տեխնոլոգիաներ, փորձարկվել ինքնավար ավտոմեքենաներ: Էմսիթիի փողոցներում առաջին մեքենաները կլինեն փորձնական մոդելները, որոնք կօգնեն МТС մշակողներին փորձարկել ու համեմատել «շարժման միասնական կենտրոնից» ղեկավարվող ինքնավար ավտոմեքենաների ընթացքը նույնպիսի ավտոմեքենաների հետ, որոնք սակայն ամբողջապես ինքնուրույն են գործում:
«Իրական ճանապարհներ դուրս գալով ինքնավար ավտոմեքենաները հսկայական քանակի բարդ խնդիրներ պետք է լուծեն,-ասել է կենտրոնի տնօրեն Փիթեր Սթիվենը: -Էմսիթին տրամադրում է անվտանգ, վերահսկվող և իրական միջավայր, որտեղ մենք կարող ենք բացահայտել նրանց ողջ ներուժը»:
Էմսիթին բավականին հավաստի է նմանակում քաղաքային ոչ խիտ կառուցապատումը, որը տիպիկ է ԱՄՆ և մի քանի այլ զարգացած երկրների համար: Եվ թեև տները միայն պայմանական են, սակայն ճանապարհներին ամեն ինչ իրական է` կանոնակարգվող և չկանոնակարգվող խաչմերուկներ, ճանապարհային նշաններ ու գծանշումներ, շրջադարձեր, փակուղիներ և մայթեր:
МТС-ի մասնագետները նախագծել են այն, հաշվի առնելով այն հանգամանքները, որոնք լրացուցիչ բարդություններ են ստեղծում մարդկանց, սկսնակ վարորդների համար, և ջանացել են դրանք վերարտադրել ռոբոտ-վարորդների համար: Ճանապարհային նշանները տեղ-տեղ դժվար տեսանելի են գրաֆիտիի տակ կամ ճյուղերի հետևում, ճանապարհի մի մասը փակ է վերանորոգման պատճառով, գծանշումների մի մասը ջնջված է…Ըստ МТС-ի աշխատակիցների, նման ճանապարհի 1 կմ փորձությունները հավասար են իրական աշխարհում հարյուրավոր կիլոմետրերի, որտեղ բոլոր այդ բարդությունները հազվադեպ են այդքան խտացված հանդիպում` հուրախություն սկսնակ վարորդների:

22 Июль 2015 - 09:08 AMT
Компания Google проводит испытания своих беспилотных автомобилей на улицах города Маунтин-Вью. Несмотря на совершенство технологий и присутствие на борту человека, машина-робот попадала в ДТП более десятка раз, хоть и по вине других водителей. Во избежание таких происшествий, Центр трансформации транспорта (Mobility Transformation Centre, МТС) при Мичиганском университете построит необитаемый город Эмсити, который раскинется на 13 гектарах. Он будет предназначен для испытаний беспилотных транспортных средств.
Дома Эмсити (Mcity) – это только фасады в духе американского Среднего Запада, зато дороги и перекрестки совершенно настоящие. Здесь все создается для того, чтобы получить идеальные контролируемые условия, в которых можно было бы отрабатывать новые технологии беспилотного транспорта и проводить испытания новых беспилотных автомобилей. И первыми машинами на дорогах Эмсити станут экспериментальные модели, которые помогут разработчикам МТС апробировать и сравнить езду беспилотных автомобилей, связанных и управляемых единым «центром движения», и таких же авто, но полностью самостоятельных.
«При выходе на реальные трассы перед беспилотными автомобилями встает огромное количество задач и сложностей, – отметил директор МТС Питер Светмен. – Эмсити предоставляет безопасную, контролируемую и притом реалистичную среду, где мы можем раскрывать весь их потенциал».
Эмсити достаточно достоверно имитирует неплотную пригородную застройку, типичную для США и некоторых других развитых стран. И хотя дома обозначены лишь условно, на дорогах все по-честному: перекрестки регулируемые и нерегулируемые, дорожные знаки и разметка, повороты, тупики и тротуары.
Разработчики МТС проектировали их с учетом обстоятельств, которые для людей, водителей-новичков, создают особые сложности – и постарались создать их водителям-роботам. Дорожные знаки местами трудно рассмотреть под краской граффити или за ветками, часть полос перекрыта ремонтными работами, часть разметки уже стерлась и почти неразличима… По словам сотрудников МТС, километр испытаний на такой трассе стоит сотен километров в реальном мире, где все эти сложности редко встречаются так плотно друг к другу – на счастье водителей-новичков.