2012-ին «Ինհա-3» հրթիռը ուղեծիր դուրս բերեց առաջին հյուսիսկորեական արբանյակը` դա հաստատեցին ԱՄՆ փորձագետները: Կրող հրթիռի երկարությունը 31 մետր էր: Այժմ Հյուսիսային Կորեան պատրաստվում է հրթիռի գործարկմանը, որը կարող է 2 անգամ գերազանցել «Ինհա-3»-ի տվյալները: Գործարկման հարթակի բարձրությունը 67 մետր է` այն կառուցվել է արդեն գոյություն ունեցող 50-մետրանոց կառույցի հենքի վրա: Ըստ աղբյուրների, շինարարությունը մոտենում է ավարտին:
Փորձագետները կարծում են, որ հրթիռը կարող է գործարկվել Կորեայի Աշխատանքային կուսակցության 70-ամյակին նվիրված տոնակատարության ժամանակ, որը նշվելու է հոկտեմբերի 10-ին: Հանդիսությունները կանցնեն մեծ շուքով: Աղբյուրը Հարավային Կորեայի հետախուզական գերատեսչությունում հայտնել է, որ ցուցադրական միջոցառումներից մեկը լինելու է նոր արհեստական արբանյակի դուրսբերումը ուղեծիր: Հենց այդ նպատակով էլ կառուցվում է հարթակը: Ասվում է նաև, որ ըստ ամենայնի, Փհենյանի գործարաններից մեկը համապատասխան հրթիռ է կառուցում:
Քանի որ Հյուսիսային Կորեան հրաժարվել է դադարեցնել միջուկային մշակումները, ՄԱԿ ԱԽ-ն արգելել է նրան բալիստիկ հրթիռների գործարկումը: Սակայն երկրի ղեկավարությունը վճռական է տրամադրված հրթիռային ծրագրի շրջանակում մեկնարկների իրագործման հարցում:

В 2012 году ракета «Ынха-3» вывела на орбиту первый северокорейский спутник – это было подтверждено, в частности, экспертами США. Длина ракеты-носителя составила 31 метров. Теперь же Северная Корея готовится к запуску ракеты, которая может быть в два раза больше «Ынха-3». Высота пусковой платформы составляет 67 метров – она была построена на базе уже существующей 50-метровой конструкции. По сообщениям источников, строительство находится на завершающей стадии.
Эксперты считают, что запуск могут приурочить к 70-й годовщине появления Трудовой партии Кореи, который будут праздновать 10 октября. Тожества пройдут с особым размахом. Источник в разведывательном ведомстве Южной Кореи сообщил, что одним из показательных мероприятий станет вывод на орбиту нового искусственного спутника. Именно для этой цели была построена площадка. Также сообщается, что, судя по всему, один из заводов Пхеньяна строит соответствующую ракету.
Поскольку Северная Корея отказалась прекратить ядерные разработки, Совбез ООН запретил ей производить запуски баллистических ракет. Однако руководство страны решительно настроено проводить старты в рамках ракетной программы.