1,5 մլն օտարերկրացիների մուտքը Ռուսաստան արգելված է իմիգրացիոն օրենսդրության խախտման պատճառով, ասվում է ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության հաղորդագրության մեջ:
«Շուրջ 1,46 մլն օտար երկրների քաղաքացիների մուտքը ՌԴ արգելված է միգրացիոն օրենսդրության խախտման պատճառով»,-ասվում է գերատեսչության փաստաթղթում:
2015-ի մեկնարկից ի վեր ԴՄԾ տվյալներով Ռուսաստան է ժամանել 10,6 մլն օտարերկրացի: Այժմ ՌԴ տարածքում այլ պետությունների 11 մլն քաղաքացի կա: Այդ թվում մոտ 1 մլն փախստական Ուկրաինայի հարավ-արևելքից: Ըստ ԴՄԾ ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկու, միգրացիոն օրենսդրության խախտման համար Ռուսաստանից կարող է արտաքսվել այլ պետությունների 2,7 մլն քաղաքացի: Նա պարզաբանել է, որ նրանք այն մարդիկ են, որոնք մնում են երկրում 90 օրից ավելի պատշաճ հիմքեր չունենալով դրա համար, ինչպես նաև աշխատանքային գործունեության թույլտվություն չեն ձևակերպում, հայտնում է Ռոսբալտը:
Ավելի վաղ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության մոսկովյան բյուրոյի տնօրեն Զլատկո Ժիգիչը հայտարարել էր, որ միայն փախստականների ապահովման համար Ռուսաստանը տարեկան մոտ 8 մլրդ ռուբլի է ծախսում:
«Ռուսաստանն աշխարհում երկրորդ տեղում է միգրանտների քանակով ԱՄՆ-ից հետո: Ռուսաստանն աշխարհում առաջինն է փախստականների քանակով: Նա չեմպիոն է: Միայն Ուկրաինայից եկած փախստականների ապահովման համար ՌԴ-ն տարեկան մոտ 8 մլրդ ռուբլի է ծախսում: Դա հսկայական գումար է: Եվ այդ ամենը ևս ֆինանսավորվում է պետբյուջեից և մարտահրավեր է միգրացիոն քաղաքականությանը»,-ասել է Ժիգիչը:
ՀՀ Պետական միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը հուլիսի սկզբին հայտարարեց, որ ՀՀ 2600 քաղաքացու համար Ռուսաստանի տարածք մուտքի իրավունքը վերականգնվել է:
«Մեզ դիմել է 9500 մարդ։ Նրանցից յուրաքանչյուրի հետ բացատրական աշխատանք է տարվել և ներկայացվել անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանքը: Նրանցից շատերն անգամ չգիտեին, թե ինչ խախտումներ են թույլ տվել Ռուսաստանում։ Ամեն օր մեզ 20-60 քաղաքացի է դիմում։ 9500 դիմումից 6000-ի նամակներն արդեն պատասխան են ստացել, ՀՀ 2600 քաղաքացի նորից ՌԴ մուտք գործելու իրավունք է ստացել», – ասել է Եգանյանը, ԵՏՄ–ին Հայաստանի անդամակցությունը հայ աշխատանքային միգրանտների համար դյուրացրել է ՌԴ մուտք գործելու արգելքը բողոքարկելու ընթացակարգը:
Եթե նախկինում քաղաքացին Ռուսաստան մուտք գործելու արգելք էր ստացել, ապա ՌԴ ԴՄԾ-ն բարենպաստ ռեժիմ կսահմանի որոշումը բողոքարկելու դիմումների համար քաղաքացիների միանգամից մի քանի կատեգորիաների համար.
1. ՀՀ այն քաղաքացիների համար, որոնք Ռուսաստանում ունեն ՌԴ քաղաքացի ընտանիքի անդամներ: «Սկզբում խոսքը գնում էր ծնողների, երեխաների և ամուսինների մասին, սակայն մեր ռուս գործընկերները համաձայնվեցին ներառել նաև քույր-եղբայրներին»,-պարզաբանել է Եգանյանը:
2. ՀՀ այն քաղաքացիների համար, որոնք ՌԴ են մեկնում սովորելու, բուժվելու կամ հիվանդի խնամելու:
3. ՀՀ այն քաղաքացիներին, ովքեր իրենց անունով սեփականություն ունեն Ռուսաստանում:
4. Այն քաղաքացիները, որոնք նախկինում Ռուսաստանում գտնվելու իրավունք էին ստացել՝ աշխատելու թույլտվություն կամ այլ:

Почти полутора миллионам иностранных граждан запрещен въезд в Россию за нарушение ими миграционного законодательства, говорится в пресс-релизе Федеральной миграционной службы.
«Более 1,46 млн иностранным гражданам закрыт въезд в РФ за нарушение миграционного законодательства», — говорится в материалах ведомства.
С начала 2015 года, по данным ФМС, в Россию въехало 10,6 миллиона иностранцев. Сейчас на территории РФ находится 11 миллионов граждан других государств. Среди них — более 1 миллиона беженцев с юго-востока Украины.
По данным, которые озвучил глава ФМС Константин Ромадановский, за нарушение миграционного законодательства из России могут быть депортированы 2,7 млн иностранных граждан. Руководитель пояснил, что это люди, которые остаются в стране без надлежащих оснований больше, чем 90 дней, а также не оформляют разрешения на трудовую деятельность, сообщает Росбалт.
Ранее директор московского бюро Международной организации по миграции Златко Жигич заявил, что только на обеспечение беженцев Россия тратит около 8 млрд руб. в год.
«Россия является второй страной в мире по числу мигрантов. Если брать абсолютные числа, опережает Россию только США. Россия — первая страна в мире по числу беженцев. Она чемпион. Россия только на беженцев с Украины тратит около 8 млрд руб. в год. Это колоссальные деньги. И это все тоже финансируется из госбюджета и представляет вызов миграционной политике», — пояснил Жигич.
В начале июля руководитель государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян сообщил, что право въезда на территорию РФ было восстановлено для 2600 граждан Армении.
По его словам, переговоры, проводившиеся с российской стороной по этому поводу, прошли успешно. «К нам обратилось 9500 человек. С каждым из них была проведена разъяснительная работа и представлен необходимый перечень документов. Многие из них понятия не имели о том, какие правонарушения совершили на территории РФ. Мы пытаемся смягчить срок наказания этих граждан, сотрудничая с российскими государственными органами. В течение года в Россию было отправлено 9500 заявлений. Ежедневно к нам обращается 20-60 человек. Из 9500 заявлений на 6000 уже получены ответы. 2600 граждан Армении снова получили возможность въезда на территорию России», – отметил Гагик Еганян.
В марте этого года Еганян сообщил, что по итогам консультаций представителей миграционных служб Армении и России в феврале ФМС РФ согласилась пересматривать дела граждан РА в упрощенном порядке.
Если ранее гражданин получил запрет на въезд в Россию, то ФМС России предусмотрит благоприятный режим для заявлений о пересмотре решения сразу для нескольких категорий граждан.
1. Граждане Армении, имеющие в России членов семьи в статусе граждан РФ. «Изначально речь шла о родителях, детях и супругах, но наши российские коллеги согласились включить сюда даже братьев и сестер», – пояснил Еганян.
2. Граждане, выезжающие в Россию на обучение, лечение или опеку больного.
3. Граждане, имеющие в России собственность на свое имя.
4. Граждане, ранее получавшие разрешительные документы на пребывание в России – патент на трудовую деятельность и так далее.
5. Лица старше 50 лет.
«Заявления пожилых граждан ФМС также согласилась рассматривать с меньшей строгостью», – отметил Еганян.