Ծայրահեղական «Իսլամական պետություն» խմբավորումը շատ ավելի մեծ սպառնալիք է Միացյալ Նահանգների անվտանգության համար, քան «Ալ Քայիդա» ահաբեկչական խմբավորումը: Նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) տնօրեն Ջեյմս Կոմին` ելույթ ունենալով Ասպենում անվտանգության հարցերին առնչվող համաժողովում:
Ըստ Կոմիի, վերջերս ԻՊ-ն զգալի հաջողությունների է հասել սոցցանցերում իսլամ դավանող ամերիկացիների ծայրահեղականացման հարցում, որոնք դժգոհ են իրենց կառավարությունից: Ինչպես նշել է ՀԴԲ տնօրենը, որի խոսքը մեջբերում է Associated Press-ը, ԻՊ-ն համոզում է այդպիսի մարդկանց, որոնք նաև հնարավորություն չունեն մեկենլու Մերձավոր Արևելք և համալրելու ահաբեկչական կառույցի շարքերը, «սպանել հենց այնտեղ, որտեղ գտնվում են»: Նա կարծիք է հայտնել, որ այս մոտեցումը «շատ ավելի վտանգավոր է ԱՄՆ համար, քան դրսից բխող «Ալ Քայիդայի» գրոհները», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես պարզաբանել է Կոմին, վերջին 2 ամսում «ՀԲԴ-ն ԻՊ կողմից ծայրահեղականացման ենթարկված բազմաթիվ անձանց է ձերբակալել», ընդ որում հարյուրավոր հետաքննություներն այդպիսի վտանգավոր տարրերի բացահայտման ուղղությամբ շարունակվում են: Նա նշել է նաև, որ «ԱՄՆ-ն տեղեկատվություն ունի 18-62 տարեկան տասնյակ ամերիկացիների մասին, որոնք մեկնել են Սիրիա կամ Իրաք ԻՊ շարքերում կռվելու նպատակով»:
ՀԴԲ տնօրենը նշել է նաև, որ «Ալ Քայիդան երբեք չէր անդամագրի այն մարդկանց, որոնց իր կողմն է քաշում «Իսլամական պետությունը», քանի որ «հաճախ նրանք կախում ունեն թմրանյութերից, հոգեպես անկայուն են»: «Իսլամական պետության» էքսպանսիան աշխարհի գլխավոր հիմնախնդիրներից մեկը դարձավ 2014-ին: Ըստ ԿՀՎ տվյալների, խմբավորումը մոտ 30 հազար գրոհային ունի:

The Islamic State group's effort to inspire troubled Americans to violence has become more of a terror threat to the U.S. than an external attack by al Qaeda, the FBI director said Wednesday, July 22, according to the Associated Press.
FBI Director James Comey told an audience at the Aspen Security Forum that the Islamic State group, which has proclaimed a caliphate in parts of Syria and Iraq, has influenced a significant but unknown number of Americans through a year-long campaign on social media urging Muslims who can't travel to the Middle East to "kill where you are."
Twitter handles affiliated with the group have more than 21,000 English-language followers worldwide, he said, thousands of whom may be U.S. residents.
The FBI has arrested a significant number of people over the last eight weeks who had been radicalized, Comey said, without specifying a number. He repeated his previous disclosure, without elaborating, that several people were arrested who were planning attacks related to the July Fourth holiday. The bureau has hundreds of investigations pending into such cases across the country.
The U.S. has tracked dozens of Americans, ranging in age from 18 to 62, who have traveled to Syria or Iraq to fight with the Islamic State group, he said.