23 Հուլիս 2015 - 06:33 AMT
Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամը, որտեղ ամենամեծ մասնաբաժինը Ռուսաստանինն է, $300 մլն արտոնյալ վարկ կտրամադրի Հայաստանին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ ֆինանսների փոխնախարար Սերգեյ Ստորչակը: Հայաստանն ավելի մեծ գումարի հայտ էր ներկայացրել:
«Հիմնադրամի խորհուրդը, որը վերջերս էր նիստ գումարել, քաղաքական որոշում կայացրեց վարկ տրամադրելու մասին»,-ասել է Ստորչակը:
Հիմնադրամից առաջին արտոնյալ վարկը ստացել էր Բելառուսը:
Ըստ Ստորչակի, Հայաստանի համար վարկը ստանդարտ պայմաններ էր նախատեսում: «Որքան գիտեմ, տարեկան 1% տոկոսադրույքի սահամնում»,-ասել է փոխնախարարը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամը (նախկինում` ԵվրԱզԷՍ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամ) տարածաշրջանային ինստիտուտ է, որը հիմնել են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանն ու Ռուսաստանը 2009-ին երկրի ինտեգրման զարգացման համար:

Евразийский фонд стабилизации и развития, в котором Россия имеет наибольшую долю, выдаст Армении льготный кредит на $300 млн. Об этом сообщил журналистам замминистра финансов РФ Сергей Сторчак. Изначально заявка Армении была больше, отметил он.
«В принципе совет фонда, который заседал совсем недавно, политическое решение о предоставлении кредита принял», – сказал Сторчак.
Первой страной, получивший льготный кредит из этого фонда, была Белоруссия.
По словам Сторчака, в кредите для Армении используются стандартные условия. «Насколько я представляю, это в пределах 1% годовых», – указал замминистра, сообщает ТАСС.
Евразийский фонд стабилизации и развития (ранее — Антикризисный фонд ЕврАзЭС) — региональный институт, учрежденный Арменией, Белоруссией, Казахстаном, Киргизией, Россией и Таджикистаном в 2009 году для развития интеграции стран — учредителей и преодоления кризисных явлений в экономике.