Ամերիկյան Microsoft ընկերությունը պատմության մեջ ամենամեծ զուտ վնասն է արձանագրել` $3,2 մլրդ: Ֆինանսական խնդիրներն առաջացել են Nokia բջջային բաժնի հազարավոր աշխատակիցներին աշխատանքից ազատելուն և 7,5 մլրդ դոլարի ակտիվների դուրսգրման ֆոնին: Սակայն, կարծես չնայած ֆինանսական խնդիրներին, թվային հսկան մտադիր չէ ամբողջությամբ հրաժարվել բջջային բիզնեսից:
Ներքին աղբյուրները ընկերությունում հայտնում են, որ Microsoft-ը մտադիր է հանրությանը միանգամից 2 առաջատար սմարթֆոն ներկայացնել: Նորույթներից մեկը կդառնա պլաստիկե կորպուսով սարքը, հիմնված Snapdragon 810 հզոր ապարատային հարթակի վրա և հագեցած ծիածանաթաղանթի սկաներով և USB-C-ով: USB, HDMI պորտերով և USB-C նորույթով հատուկ դոկ-կայանի շնորհիվ ապահովվում է Continuum գործառույթը: Իսկ սմարթֆոնի գինը կլինի մոտ 600 եվրո:
Continuum-ը հարմարեցնում է սմարթֆոնի ինտերֆեյսը դիսփլեյի անհրաժեշտ չափին: Գործիքը թույլ է տալիս միացնել սմարթֆոնը կամ պլանշետը, որն աշխատում է Windows 10-ի հիմքի վրա, հեռուստացույցի պանելին կամ արտաքին մոնիտորին, ինչպես նաև մկնիկին կամ ստեղնաշարին Bluetooth-ի միջոցով: Արդյունքում բջջային սարքը վերածվում է լիարժեք անհատական համակարգչի: Բջջային սարքի տնային էկրանը (Desktop) կրկնօրինակվում է արտաքին դիսփլեյի վրա «Գործարկում» ստանդարտ մենյուի տեղում, քանի որ սմարթֆոնների և անհատական համակարգիչների հավելվածները ծածկագրի նույն հիմքն ունեն, դրանք գործում են որպես անհատական համակարգչի սովորական ծրագրեր:
Երկրորդ սարքը ավելի բարձրակարգ է, հայտնի է Surface phone անունով: Սմարթֆոնն ունի ալյումինե կորպուս: Այն կհայտնվի վաճառքում առաջին սմարթֆոնի ռելիզից մի քանի ամիս անց և, հավանաբար, հիմնված կլինի Intel պրոցեսորի վրա: Ընդ որում արժեքը, ինչպես ասում են աղբյուրները, գերազանցում է iPhone-ի գինը:

23 Июль 2015 - 07:31 AMT
Американская компания Microsoft получила крупнейший в своей истории чистый убыток в размере $3,2 млрд. Финансовые проблемы возникли на фоне увольнения тысяч сотрудников мобильного подразделения Nokia и списания активов на сумму 7,5 млрд долларов. Похоже, не взирая на финансовые проблемы, цифровой гигант не собирается полностью отказаться от мобильного бизнеса.
Внутренние источники в компании сообщают, что Microsoft собирается представить публике сразу два флагманских смартфона. Одной из новинок станет устройство в пластиковом корпусе, основанное на мощной аппаратной платформе Snapdragon 810 и оснащенное сканером радужки и портом USB-C. Благодаря специальной док-станции с портами USB, HDMI и USB-C новинка получит поддержку функции Continuum. А стоимость смартфона ожидается на уровне 600 евро.
Continuum адаптирует интерфейс смартфона к нужному размеру дисплея.Инструмент позволяет подключить смартфон или планшет, работающий на основе Windows 10 к телевизионной панели или внешнему монитору – а также к мышке и клавиатуре по каналу Bluetooth. В результате мобильное устройство превращается в полноценный ПК. Домашний экран (Desktop) мобильного устройства зеркально дублируется на внешнем дисплее в месте стандартного меню «Пуск» – так как приложения для смартфонов и ПК имеют одно и то же основание кода, они выглядят и функционируют как обычные программы для персонального компьютера.
Второй аппарат окажется более высококлассным устройством, известным под именем Surface phone. Смартфон сможет похвастаться алюминиевым корпусом. Он появится в продаже через несколько месяцев после релиза первого смартфона и, скорее всего, будет основан на процессоре Intel. При этом его стоимость, как говорят источники, превышает цену iPhone.