23 Հուլիս 2015 - 11:08 AMT
Աշխարհի ամենամեծ միջազգային լրատվական տեղեկատվական գործակալություններից մեկը` Associated Press-ը և կինոհանդեսներ թողարկող British Movietone-ը իրենց պատմական արխիվները կտեղադրեն YouTube-ում: Արխիվները հասանելի կլինեն անվճար, սակայն գործակալությունում կարծում են, որ դա կօգնի Associated Press-ին եկամուտ ստանալ տեսանյութերի օգտագործման արտոնագրերի վաճառքից:
Ներկայումս երկու ալիքն էլ արդեն գործում է, սակայն բովանդակության համալրման գործընթացը դեռ ավարտված չէ: Արխիվները թույլ կտան դիտել ավելի քան 550.000 հոլովակ ավելի քան 1 մլն րոպե ընդհանուր տևողությամբ: Դրանք և կինոհանդեսներ են, և ուղղակի լրատվական սյուժեներ:
Առաջին նյութը թվագրված է 1895 թ.: Սյուժեներում լուսաբանվող թեմաներից են 1906 թ. երկրաշարժը Սան Ֆրանցիսկոյում, 1941 թ. հարձակումը Փիրլ Հարբորի վրա, Մերիլին Մոնրոյի այցը Լոնդոն 1950-ականներին և մոդել Թվիգիի մասնակցությամբ նորձևության ցուցադրությունները:
Associated Press գործակալությունը հիմնվել է 1846 թ. Նյու Յորքում որպես թերթերի հրատարակությամբ զբաղվող 5 հրատարակչությունների միավորում, որի նպատակն էր պոնի-էքսպրես երթուղու ստեղծումը` Ալաբամա նահանգով Մեքսիկական պատերազմի մասին լուրերն ավելի արագ հյուսիս հասցնելու համար: Կոոպերատիվի ստեղծումը պայմանավորված էր նաև Եվրոպայի նորությունները օպերատիվ կերպով ստանալու անհրաժեշտությամբ (նախկինում նորությունները Ամերիկա էին հասնում 20 օր ուշացումով):
1970-ին ընկերությունում աշխատում էր 100 000 մարդ: 1978-ին ընկերությունը «Յունայթեդ փրես ինթերնեշնել» ընկերության հետ միասին մենաշնորհ ստացավ ԱՄՆ-ում տեղեկատվության տարածման գործում` սպասարկելով թերթերի 2/3, ավելի քան 3 հազար ռադիո-և հեռուստակայան ԱՄՆ-ում և մոտ 4 հազար արտասահմանյան պարբերականներ: AP-ն ունի «Դոու Ջոնսի» տնտեսական և կոմերցիոն ծառայություն, ինչպես նաև ֆոտո-, հեռուստա- և ռադիոծառայություն:

23 Июль 2015 - 10:41 AMT
Одно из крупнейших международных информационно-новостных агентств мира Associated Press и производитель киножурналов British Movietone разместят свои исторические архивы на YouTube. Доступ к архивам бесплатен, однако в агентстве рассчитывают на то, что он поможет Associated Press получать доход от продажи лицензии на использование видео.
В настоящий момент оба канала работают, однако процесс их наполнения контентом еще не завершен. Архивы позволят просматривать более 550.000 роликов общей продолжительностью более миллиона минут. Это как киножурналы, так и просто новостные сюжеты.
Самый первый из них датируется 1895 годом. Среди освещенных в сюжетах событий – землетрясение в Сан-Франциско в 1906 году, нападение на Перл-Харбор в 1941 году, визит Мэрилин Монро в Лондон в 1950-х годах и показы с участием манекенщицы Твигги.
Агентство Associated Press основано в мае 1846 года в Нью-Йорке как кооперативное объединение пяти нью-йоркских газетных издательств, чтобы создать маршрут пони-экспресс через штат Алабама, дабы доставлять новости о Мексиканской войне на север быстрее, чем это могла сделать американская почтовая служба. Образование кооператива было обусловлено также необходимостью более оперативного получения новостей из Европы (раньше новости доходили до Америки спустя 20 дней).
В 1970 году в компании работало 100 тыс. сотрудников. К 1978 году вместе с Юнайтед Пресс Интернэшнл стало монополистом в распространении информации в США, обслуживая «⅔ всех газет, более 3 тыс. радио- и телестанций в США и свыше 4 тыс. зарубежных изданий». AP располагает экономической и коммерческой службой «Доу Джонс», а также фото-, телео- и радиослужбами.