23 Հուլիս 2015 - 13:40 AMT
Թուրքիայի իշխանությունները մոդուլային պատ են կառուցելու Սիրիայի հետ սահմանին Սուրուչում 32 մարդու կյանք խլած ահաբեկչությունից հետո, հայտնել է Reuters գործակալությունը Թուրքիայի կառավարությունում սեփական աղբյուրներին հղումով:
Հուլիսի 20-ին պայթյուն որոտաց Շանլիուրֆա նահանգի Սիրիայի հետ սահմանին գտվող Սուրուչ քաղաքի Ամարա մշակութային կենտրոնի մոտ գտնվող թեյարանում, որի պատասխանատվությունը դրվեց «Իսլամական պետության» վրա:
«Հայտնաբերվել են սահմանի խոցելի հատվածները, որոնց կտրվի նախապատվությունը և միջոցներ կձեռնարկվեն բոլոր տեխնոլոգիական հնարավորությունների կիրառմամբ»,-ասել է Թուրքիայի վարչապետի տեղակալ Առինչ Բյուլենթը, որը նման հայտարարություն է արել նախարարների կաբինետի խորհրդակցության ժամանակ:
Պաշտոնյան հայտնել է գործակալությանը, որ սահմանի երկայնքով 150 կմ երկարությամբ մոդուլային պատ կկառուցվի, որը կարելի է քանդել ու հավաքել, որտեղ ասես: Որոշ տեղերում կամրացվի փշալարը:
118 կմ հավտածի վրա իշխանությունները լուսարձակներ կտեղադրեն և կվերանորոգեն սահմանային ճանապարհները: Այս ամենն, ըստ պաշտոնյայի, կարժենա մոտ $86 մլն:
Թուրքիայի ԶՈւ-ն արդեն 365 կմ երկարությամբ խրամատ է փորում Սիրիայի հետ սահմանին և արդեն տեղակայել է անօդաչու սարքերի և այլ հետախուզական թռչող սարքերի 90%-ը: Սահմանամերձ տարածքները հսկող ռազմական տեխնիկայի կեսից ավելին տեղակայվել է Սիրիայի հետ սահմանին: Նույնը վերաբերում է նաև զինծառայողներին` մոտ 20 հազարը կտեղակայվի սահմանի այդ հատվածում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Հուլիսի 20-ին մահապարտ ահաբեկիչը կլաստերային ռումբ պայթեցրեց Շանլիուրֆա նահանգի Սիրիայի հետ սահմանին գտվող Սուրուչ քաղաքի Ամարա մշակութային կենտրոնի մոտ գտնվող թեյարանում: Առնվազն 32 մարդ զոհվեց, 100-ից ավելին վիրավորվեց: Ըստ ոստիկանության տվյալների, ահաբեկչական գործողությունը 18-ամյա մահապարտ աղջիկ է իրականացրել, որը գործի է դրել պայթուցիկ սարքը: Այս շենքում է բնակվում մոտ 300 երիտասարդ, որոնք ներկայացնում են Սոցիալիստների երիտասարդական ընկերակցությունների դաշինքը: Պայթյունը որոտացել է այդ կազմակերպության անդամների ելույթի ժամանակ, որոնք մտադիր էին հայտարարել մամուլին, որ մեկնելու են վերականգնելու սիրիական Կոբանի քաղաքը, որը մի քանի ամիս մնաց «Իսլամական պետության» գրոհայինների հսկողության տակ:

Власти Турции возведут модульную стену вдоль границы с Сирией после теракта в Суруче, унесшего жизни 32 человек, сообщает агентство Reuters со ссылкой на источник в правительстве Турции.
20 июля в чайном кафе перед культурным центром в Суруче, расположенном на границе с Сирией, произошел теракт, жертвами которого стали 32 человека и более 100 получили ранения. Ответственность за теракт власти возложили на ИГ.
«Были выявлены критические секции (границы). Им будет отдан приоритет, и будут приняты меры со всеми технологическими возможностями», — заявил заместитель премьер-министра Турции Аринч Бюлент, выступивший с таким заявлением на совещании кабинета министров.
Высокопоставленный чиновник в турецком правительстве сообщил, что вдоль границы будет возведена модульная стена длиной 150 километров, которую можно разобрать и собрать, где угодно. Также в определенных местах будет усилена проволочная изгородь.
На протяжении участка длиной 118 километров власти установят прожекторное освещение и проведут ремонт пограничных дорог. Все это, по словам чиновника, будет стоить около 86 миллионов долларов.
ВС Турции также роют канаву протяженностью 365 километров вдоль границы с Сирией и уже разместили там 90% беспилотников и другие разведывательные летательные аппараты. Более половины военной техники, используемой для патрулирования граничащих с Турцией территорий, стянуты на границу с Сирией. То же коснулось половины военнослужащих (около 20 тысяч человек), патрулирующих пограничные территории Турции, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что Израиль намерен отгородится от потенциальных атак «Исламского государства» со стороны Иордании стеной протяженностью 30 км, оснащенной камерами видеонаблюдения.
Стена протянется от южного портового города Ейлат до города Тимна и закроет единственный отрезок границы Израиля с Иорданией. Планируется, что высота стены будет около 5 метров, ее оснастят камерами, колючей проволокой и электронными датчиками.
Граница с Иорданией является последним участком, который совершенно открыт и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал строительство заграждения жизненно важным для национальной безопасности государства.
По мнению экспертов, боевики ИГ смогут воспользоваться территорией Иордании для осуществления атак на жизненно важные объекты Израиля.
Позже в Тунисе приступили к строительству стены, которая должна помешать проникновению боевиков «Исламского государства» на территорию страны. Ограждение будет находиться на границе с Ливией. Об этом заявил премьер-министр Туниса Хабиб Эссид (Habib Essid), передает Bloomberg.
По словам главы правительства, длина стены превысит 160 километров, сооружение будет готово к концу 2015 года. Эссид также отметил, что охранять границу «будет очень сложно».