Հայաստանում մեկնարկել է այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացմանն ուղղված $58 միլիոն արժողությամբ ծրագիրը:
Ինչպես գրում է ԱՌԿԱ-ն, Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանի խոսքով, այժմ ընթացքի մեջ են նախապատրաստական աշխատանքները:
«Միջոցառումների հիմնական փուլը ծրագրի շրջանակում մեկնարկելու է 2017-ին: Ավարտին մենք կունենանք արեգակնային էներգիայով աշխատող կայաններ 40-50 մՎտ հզորությամբ, որոնք շահագործման կհանձնվեն 2020-ին»,- ասել է Բաբայանը:
Միևնույն ժամանակ, ծրագրի շրջանակում կֆինանսավորվի երկրաջերմային էներգետիկայի նախագիծը Սյունիքի մարզում:
Հայաստանն ունի արևային, հողմային, երկրաջերմային էներգետիկայի զարգացման, ինչպես նաև կենսագազ ստանալու ներուժ:
Ըստ հաշվարկների, արևային էներգիայի ամենամյա հոսքը Հայաստանում քմ համար կազմում 1700 Կվտ/ժ, իսկ որոշ հատվածներում` 1800 Կվտ/ժ, այն դեպքում երբ միջին եվրոպական ցուցանիշը 1000 Կվտ/ժ է: Ըստ գործող նախագծերից մեկի, նախատեսվում է արեգակնային էներգիայի կայանի կառուցում 30 մՎտ հզորությամբ` պարզելու համար օպտիմալ սակագները արևային էլեկտրաէներգիայի օգտագործման դեպքում և զարգացման ուղիները Հայաստանում:
Ամենանշանակալի նախագիծն այդ ոլորտում Հարավային Կովկասում միակ «Լոռի-1» հողմակայանն է Բազումի լեռնաշղթայում, որի հզորությունը 2,64 մՎՏ է:
Այսօրվա դրությամբ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներն ապահովում են ստացվող էլեկտրաէներգիայի միայն 20 տոկոսը:

В Армении стартовала инвестиционная программа стоимостью в $58 млн., направленная на развитие возобновляемой энергетики в стране.
Как пишет arka.am со ссылкой на директора фонда возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении Тамару Бабаян, в настоящее время реализуется этап подготовительных работ. «Основной этап мероприятий в рамках программы стартует в 2017 году. По ее завершению мы будем иметь станции на солнечной энергии мощностью 40-50 мВт., которые будут готовы к эксплуатации к 2020 году»,- отметила Бабаян. В то же время, в рамках программы будет финансироваться проект в сфере геотермальной энергетики в Сюникской области.
В Армении есть потенциал для развития солнечной, ветряной, геотермальной энергии, а также некоторые возможности для получения биогаза.
Согласно рассчетам, ежегодный поток солнечной энергии на кв. метр в Армении составляет 1700 КВт/час, на четверти территории – 1800 КВт/час, в то время, как в среднеевропейский показатель составляет 1000 КВт/час. Согласно одному из существующих проектов, планируется постройка солнечной станции мощностью в 30 мВт с целью определения точки безубыточности, оптимальных тарифов на солнечную электроэнергию и выяснения дальнейшей актуальности развития солнечной элетроэнергии в Армении.
Наиболее значимым осуществленным проектом в сфере возобновляемой энергии является построенная на Базумском хребте единственная в регионе Южного Кавказа ветряная станция Лори-1 с общей мощностью 2,64 мВт.
На данный момент, альтернативные источники энергии обеспечивают лишь около 2% добываемой в стране электроэнергии.