Տարերային աղետների ու տեխնածին վթարների ժամանակ տուժածներին օգնություն ցուցաբերելը բարդանում է հաղորդակցության հուսալի ուղիների բացակայության պատճառով: Օրինակ, եթե քանդվել է գետի կամուրջը, մարդիկ չեն կարող հեռանալ աղետի վայրից, իսկ փրկարար ջոկատներն, իրենց հերթին, չեն կարող օպերատիվ օգնություն ցուցաբերել տուժածներին:
Հիրոսիմայի համալսարանի մասնագետները ստեղծել և փորձարկել են չորրորդ սերնդի Mobile Bridge ծալովի կամուրջը: Ըստ հեղինակների, նման կամուրջը թույլ է տալիս տրանսպորտային հաղորդակցություն հաստատել դիմացի ափի հետ մոտ 1 ժամում: Mobile Bridge 4.0 ստեղծվել է որպես տուժածներին օգնելու գործիք տարերային աղետների և տեխնածին վթարների ժամանակ:
Կամուրջը բացվում է մինչև 17,3 մ երկարությամբ, ընդ որում կարող է մինչև 4 տ բեռի դիմանալ: Կոնստրուկցիայի քաշը 12 տոննա է, այն կարող է տեղափոխվել սովորական բեռնատարով: Ինչպես պարզաբանում են կոնստրուկտորները, կամուրջի այս կառուցվածքը նրանց հուշել է օրիգամիի արվեստը:
Կամուրջի հեղինակները մտադիր են շարունակել աշխատանքը` բարելավելու համար կառուցվածքն ու տեղադրման արագությունը, և կարծում են, որ ապագայում այս կոնստրուկցիայի կամուրջները կկիրառեն ամբողջ աշխարհի փրկարարները:

Во время стихийных бедствий и техногенных катастроф помощь пострадавшим осложняется из-за отсутствия надежных путей сообщения. Например, если мост через реку разрушен, то люди не могут покинуть район бедствия, а спасательные отряды, в свою очередь, не могут оперативно помочь пострадавшим.
Специалисты из Университета Хиросимы разработали и испытали складной мост Mobile Bridge четвертой версии. По словам создателей, применение моста ножничной конструкции позволяет наладить транспортное сообщение с противоположным берегом меньше, чем за час. Mobile Bridge 4.0 создан как инструмент помощи пострадавшим при стихийных бедствиях и техногенных катастрофах.
Мост раскладывается на длину 17,3 метра, при этом может выдерживать груз до четырех тонн. Сама конструкция весит 12 тонн и может быть перевезена в обычном грузовом трейлере. Как объясняют конструкторы, на такую конструкцию моста их вдохновило искусство оригами.
Создатели моста планируют продолжить работу над улучшением конструкции и скорости развертывания переправы и полагают, что в будущем подобная конструкция мостов будет применяться спасателями во всем мире.