27 Հուլիս 2015 - 07:41 AMT
Ճապոնիայում «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ի աղետալի վթարից հետո դադարեցվեց աշխատող բոլոր 48 կոմերցիոն ատոմակայանների աշխատանքը: Իշխանությունները խստացրել են ԱԷԿ անվտանգության ապահովման պահանջները, որից հետո երկրի էներգետիկ ընկերությունները 21 ռեակտորի վերագործարկման հայտ են ներկայացրել:
Այժմ հայտնի է դարձել, որ ճապոնական Kyushu Electric Power Co էներգետիկ ընկերությունը մտադիր է օգոստոսին վերագործարկել «Սենդայ» ԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը: Սա առաջին վերագործարկումը կլինի «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ի աղետալի վթարից և դրան հաջորդած կոմերցիոն ատոմակայանների աշխատանքի արգելքից հետո, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Սենդայ» էներգաբլոկի գործարկումը կարող է տեղի ունենալ արդեն օգոստոսի 10-ին, եթե Ճապոնիայի միջուկային կանոնակարգողի եզրակացությունը դրական լինի: Միաժամանակ Kyushu Electric Power Co-ն կմարզի անձնակազմն արտակարգ իրավիճակների առաջացման դեպքերի համար:
Ավելի վաղ Կագոսիմա պրեֆետկտուրայի բնակիչները, որտեղ գտնվում է ԱԷԿ-ը, դատարանի միջոցով պահանջել էին թույլ չտալ վերագործարկումը: Սակայն Ֆեմիդայի ծառայողները սատարեցին ընկերության դիրքորոշմանը, որը հայտարարել է, որ «էներգաբլոկերը համապատասխանում են անվտանգության նորմերին հզոր երկրաշարժի կամ հրաբխի ժայթքման դեպքում»:
«Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ի վթարը տեղի է ունեցել 2011թ. մարտի 11-ին Ճապոնիայի հյուսիս-արևելքում գրանցված 9,0 մագնիտուդ ուժգնության երկրաշարժից հետո: Վթարը վերջին 25 տարվա ընթացքում ամենախոշորն էր Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ի վթարից հետո: Տեղի ունեցավ ռադիացիայի արտահոսք դեպի մթնոլորտ և ծով: «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ի վթարից հետո, որը տեղի ունեցավ 2011 թ. մարտին երկրաշարժի հետևանքով, Ճապոնիայում անջատվեցին բոլոր գործող 50 միջուկային ռեակտորները: Մինչ «Ֆուկուսիմայի» վթարը և միջուկային էներգիայից Ճապոնիայի փաստացի հրաժարվելը, երկրին անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիայի մոտ մեկ երրորդն արտադրվում էր ԱԷԿ-ներում:
2013-ի դեկտեմբերին «Ֆուկուսիմա-1»-ը պաշտոնապես փակվեց: Կայանի տարածքում շարունակվում են աղետի հետևանքների վերացման աշխատանքները: Կայանի ամբողջական ապամոնտաժումը առնվազն 40 տարի կտևի:

27 Июль 2015 - 07:06 AMT
После аварии на АЭС «Фукусима-1» в Японии были остановлены все 48 работающих коммерческих атомных реакторов. Власти ужесточили требования к обеспечению безопасности АЭС, после чего энергетические компании страны подали заявки на возобновление работы 21 реактора.
Теперь же стало известно, что японская энергетическая компания Kyushu Electric Power Co планирует в августе перезапустить первый энергоблок АЭС «Сэндай». Это произойдет впервые в стране после радиационной катастрофы на «Фукусиме-1» и последовавшего за этим запрета на работу коммерческих атомных реакторов, сообщает РИА «Новости».
Запуск энергоблока «Сэндай» может произойти уже 10 августа в случае положительного заключения ядерного регулятора Японии. Одновременно Kyushu Electric Power Co будет тренировать персонал на случай возникновения ЧС.
Ранее жители префектуры Кагосима, где находится АЭС «Сэндай», через суд требовали не допустить перезапуска. Однако служители Фемиды поддержали позиции компании, заявившей, что «энергоблоки полностью соответствуют нормам безопасности на случай мощного землетрясения или извержения вулкана».
Авария на АЭС Фукусима-1 – крупная радиационная авария (по заявлению японских официальных лиц — 7-го уровня по шкале INES), произошедшая 11 марта 2011 года в результате сильнейшего в истории Японии землетрясения и последовавшего за ним цунами. Землетрясение и удар цунами вывели из строя внешние средства электроснабжения и резервные дизельные генераторы, что явилось причиной неработоспособности всех систем нормального и аварийного охлаждения и привело к расплавлению активной зоны реакторов на энергоблоках 1, 2 и 3 в первые дни развития аварии.
В декабре 2013 года АЭС была официально закрыта. На территории станции продолжаются работы по ликвидации последствий аварии. Японские инженеры-ядерщики оценивают, что приведение объекта в стабильное, безопасное состояние может потребовать до 40 лет.