27 Հուլիս 2015 - 07:12 AMT
Սիրիայի մարդու իրավունքների դիտարկման կենտրոնը հայտնել է, որ թուրքական տանկերը գնդակոծել են Սիրիայի հյուսիսում գտնվող գյուղը, որը քրդական ուժերի կողմից է վերհսկվում, հայտնել է «Ֆրանս Պրեսը»:
Թուրքիան հուլիսի 24-ին ռազմական գործողություն է սկսել Սիրիայում ԻՊ գրոհայինների և Հյուսիսային Իրաքում Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) գրոհայինների դեմ:
Իրավապաշտպանները հայտնել են, որ դա տեղի է ունցել գիշերը Զար Մաղհար գյուղում, որը Թուրքիայի սահմանի մոտ է գտնվում` տուժել է 4 քուրդ աշխարհազորային, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Մինչդեռ Թուրքիայի ոստիկանները առնվազն 15 մարդ են ձերբակալել Անկարայում հակաահաբեկչական գործողության ժամանակ, հայտնել է NTV հեռուստաալիքը: Ըստ վերջինիս տվյալների, թուրքական անվտանգության ծառայությունների հատուկ գործողությունն ուղղված է «Իսլամական պետության» անդամների դեմ, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հուլիսի 26-ին Ստամբուլում առաջատար թերթերի գլխավոր խմբագիրների հետ փակ խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է, որ Թուրքիան ցուցադրեց ԻՊ և ՔԱԿ գրոհայինների մարտահրավերներին օպերտիավ արձագանքելու ունակությունն ինչպես իր տարածքում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: Հուլիսի 23-ի և 24-ի պատասխան գործողությունները «փոխեցին խաղի կանոնները» երկրի ներսում, Սիրիայում և Իրաքի հյուսիսում:
«Պայմանները փոխվել են: Թեև նրանք չեն հասել արմատական փոփոխությունների մակարդակի, մենք ցանկանում ենք, որ բոլորը լավ ուսումնասիրեն այն փոփոխությունները, որ տեղի ունեցան Սիրիայում և Իրաքում մեր գործողությունների արդյունքում, և հաշվի առնելով դա, փոխեն նաև սեփական դիրքորոշումը»,-մեջբերում է Դավութօղլուին պարբերականը:
«Հուլիսի 24-ին արդյունավետ ավիահարվածներ են հասցվել ՔԱԿ ահաբեկչական կազմակերպության դիրքերին Իրաքի հյուսիսում: Ոչնչացվել են գրոհայինների ճամբարներն և զենքի պահեստներ: Գրոհի են ենթարկվել նաև ԻՊ դիրքերը Սիրիայի հյուսիսում: Այդ միջոցների մասին, որոնք ձեռնարկվել են ազգային անվտանգության պաշտպանության նկատառումներով, իրազեկվել են միջազգային կազմակերպությունները, այդ թվում ՄԱԿ-ն ու ՆԱՏՕ-ն»,-ասվում է Թուրքիայի կառավարության հայտարարության մեջ:
Թուրքիայի ներկայությունը, որը կարող է արդյունավետ ուժ կիրառել, կարող է այնպիսի հետևանքներ ունենալ, որոնք կարող են փոխել խաղի կանոնները Սիրիայում, Իրաքում և ամբողջ տարածաշրջանում»,-նշել է Դավութօղլուն: Անդրադառնալով վերաբերմունքին սիրիացի քրդերի Ժողովրդական միության կուսակցությանը (ԺՄԿ), որը Թուրքիայում համարվում է Սիրիայում ՔԱԿ-ի նմանակը` Դավութօղլուն ասել է, որ «ամեն ինչ կախված է կուսակցության գործողություններից»: Առայժմ նրանք այնքան չեն մտահոգում մեզ, որքան ՔԱԿ-ն ու ԻՊ-ն: Եթե դա փոխվի, մենք նույն կերպ կարձագանքենք: Բայց եթե նրանք Թուրքիայի դեմ գործողություններ չանեն, խզեն հարաբերությունները Ասադի ռեժիմի հետ և համագործակցեն ընդդիմության հետ, կկարողանան իրենց տեղը գտնել նոր Սիրիայում»,-ասել է նա: Իրավիճակը Թուրքիայում սրվեց հուլիսի 20-ի ահաբեկչությունից հետո, որին 32 մարդ զոհ գնաց Սիրիային սահմանակից Սուրուչ քաղաքում:

27 Июль 2015 - 07:29 AMT
Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека сообщил, что турецкие танки обстреляли сирийскую деревню на севере страны, которую контролирую курдские силы.
Правозащитники сообщили, что обстрел произошел ночью в деревне Зор Магхар (Zor Maghar) недалеко от границы с Турцией, четыре представителя курдских сил пострадали в результате происшествия, передает РИА Новости.
Турция начала в пятницу, 24 июля, военную операцию против боевиков террористической организации «Исламское государство» (ИГ) в Сирии и запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана (РПК) в Северном Ираке. Правительство в субботу сообщило, что ВВС Турции атаковали позиции РПК в районах Зап, Метина, Гара, Авашин, Синат, Хафтанин, Хакурк, Кандиль. Согласно документу, «удары по позициям РПК были нанесены с помощью средств, принадлежащих сухопутным войскам».Операции последовали после кровавого теракта в провинции Шанлыурфа, где 20 июля жертвами террориста-смертника ИГ стали 32 человека, а 23 июля боевики группировки, открыв огонь через линию сирийской границы в районе провинции Килис, убили двух военнослужащих.
По сообщению ТАСС, турецкая полиция также задержала, по меньшей мере ,15 человек в ходе антитеррористической операции в Анкаре.
По его данным, спецоперация турецких служб безопасности направлена против членов ИГ.
Между тем, заместитель министра иностранных дел САР Фейсал Мекдад заявил, что Турция использует угрозу со стороны «Исламского государства» как предлог для нападения на сирийскую территорию.
«Для нас неприемлемы любые турецкие перемещения внутри Сирии, и мы требуем от Анкары уважать сирийский суверенитет», – заявил он в интервью, опубликованном в газете «Аль-Ватан».
По утверждению Мекдада, режим президента Турции Тайипа Эрдогана «выпестовал ИГ и оказывал основную поддержку террористам, боевиками и убийцам, проливавшим все эти годы кровь сирийского народа». «Однако после прозвучавшей из Вашингтона критики Эрдоган теперь заявляет, что борется с терроризмом», – отметил он.
По сведениям «Аль-Ватан», за последние 48 часов турецкие ВВС и артиллерия нанесли удары по нескольким укрепрайонам ИГ в Сирии. Кроме того, Анкара предоставила, наконец, авиации антитеррористической коалиции (под эгидой США) право использовать турецкие авиабазы. Военные эксперты в Дамаске опасаются, что под предлогом борьбы с ИГ турецкое командование хочет осуществить свой давний план по созданию на севере Сирии так называемой «зоны безопасности».
Как считает лидер партии Курдский демократический союза Салех Муслим, запоздалая реакция со стороны Анкары «не меняет сути происходящего». Группировка ИГ, заявил он, была и остается «инструментом турецкой политики по изменению демографической ситуации в регионах, где проживает курдское население», передает ТАСС.
В свою очередь президент России Владимир Путин обсудил со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом вопросы укрепления многосторонней и двусторонней координации для противодействия угрозам, исходящим от «Исламского государства». Информация о телефонном разговоре двух лидеров размещена в воскресенье, 26 июля, на сайте Кремля.
Лидеры двух стран отметили, что «для успешной борьбы с распространением терроризма и экстремизма необходима консолидация усилий всех заинтересованных государств на международно-правовой основе».
В ходе беседы, состоявшейся по инициативе турецкой стороны, Путин и Эрдоган также обменялись мнениями о ситуации на Ближнем Востоке, в частности, в Сирии и Ираке.
По сообщению же The Wall Street Journal, США и Турция намерены создать так называемую зону безопасности вдоль турецкой границы с Сирией. Предполагается, что это будет способствовать борьбе с террористами «Исламского государства».
Зона будет создана на 68-километровом участке западнее реки Евфрат в провинции Алеппо. При осуществлении данного проекта американская военная техника окажется рядом с позициями террористов «Исламского государства», и в то же время рядом с правительственными войсками Башара Асада.