Տվյալ պահին աշխարհի ամենամեծ ռադիոասղադիտակը գտնվում է Պուերտո Ռիկոյի Արիսիբո աստղադիտարանում: Դրա տրամագիծը 300 մետր է: Բայց Չինաստանի հարավ-արևմուտքում Գույչժողու գավառում սկսվել է ավելի մեծ ռադիոդիտակի կառուցումը, որն 3 անգամ ավելի հեռուն կտեսնի, քան Արիսիբոյի ռադիոդիտակը:
Ռադիոաստղադիտակը շատ զգայուն ականջի նմանությամբ կարող է տիեզերքի սպիտակ աղմուկի մեջ որսալ նույնիսկ ամենաթույլ ազդանշանները: Այդ բարդ գործիքները գիտնականներն օգտագործում են տիեզերքի առաջացման հարցերի ուսումնասիրության և երկրից դուրս բանականության որոնումներում երկնքին հետևելու համար: Որքան մեծ է ռադիոդիտակը, այնքան շատ պոտենցիալ ազդանշան կարող է ընկալել:
Ափսեի չափերը համադրելի կլինեն ֆուտբոլի 30 դաշտի հետ: FAST (Five hundred meters Aperture Spherical Telescope) աստղադիտակի արտացոլիչի տրամագիծը կես կմ է: Այն բաղկացած կլինի 4540 եռանկյունաչափ պանելից, որի յուրաքանչյուր կողմը 11-ական մետր կլինի: Երբ այդ հսկայի շինարարությունն ավարտվի (հավանաբար, արդեն հաջորդ տարի), այն կդառնա մոլորակի ամենամեծ ռադիոաստղադիտակը:
Հսկայական ափսեն կկախեն հազարավոր հենասյուների վրա: Աստղադիտակի տրամագիծը կկազմի 1,6 կմ: Նախագծի արժեքը 100 մլն դոլար է: Նոր աստղադիտակը կկարողանա որոնել ամենաթույլ ազդանշաններն ու թույլ կտա աստղագետներին ու SETI ծրագրի գիտնականներին ավելի խորը սուզվել տիեզերքի պատմության մեջ:

Радиотелескоп – это как очень чувствительное ухо, способное уловить в белом шуме Вселенной даже самые слабые сигналы. Эти сложные инструменты используются учеными для изучения вопросов происхождения Вселенной и наблюдения за небом в поисках признаков внеземного разума. И чем крупнее радиотелескоп, тем больше потенциальных сигналов он способен охватить.
На данный момент, крупнейший в мире радиотелескоп расположен в пуэрториканской обсерватории Арисибо. Его размеры составляют 300 метров в диаметре. Однако на юго-западе Китая в провинции Гуйчжоу началась сборка еще большего радиотелескопа, который будет способен видеть в три раза дальше телескопа в Арисибо.
Размеры тарелки будут сопоставимы с тридцатью футбольными полями. Диаметр отражателя телескопа FAST (Five hundred meters Aperture Spherical Telescope) составляет полкилометра. Он будет состоять из 4540 треугольных панелей со сторонами по 11 метров. Когда строительство этого гиганта закончится (возможно, уже в следующем году), он станет крупнейшим радиотелескопом на планете.
Громадную тарелку подвесят на тысячи опорных столбов. Периметр телескопа будет составлять 1,6 километра. Стоимость проекта составляет 100 миллионов долларов. Новый телескоп сможет выискивать даже самые слабые сигналы и позволит астрономам и ученым программы SETI глубже окунуться в историю Вселенной.