27 Հուլիս 2015 - 10:12 AMT
Իրանը մտադիր է 2 ատոմակայան կառուցել երկրի հարավում, հայտարարել է Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության նախագահ Ալի Աքբար Սալեհին:
Իրանի Բուշեր հարավային գավառում էլեկտրակայանների կառուցման նախագիծը նախատեսված է 3-4 տարվա համար` նախագծի արժեքը մոտ 10 մլրդ դոլար է, կպահանջվի մոտ 15 հազար տեխնիկական մասնագետ, Սալեհիի խոսնք է փոխանցում ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Չինաստանն ու Իրանը համաձայնության են եկել Իրանի հարավի Մաքրան ափամերձ տարածքում 2 նոր ատոմակայան կառուցելու հարցում: «Մեր փորձագետները մի քանի անգամ մեկնել են Չինաստան, չինացի մասնագետները բազմիցս են մեզ այցելել: Վիեննայում մենք բանակցել ենք ամերիկացիների և չինացիների հետ և պայմանավորվել ենք Թեհրան-Վաշինգտոն-Պեկին եռակողմ հանդիպում անցկացնել Չինաստանում»,-հայտարարել է Սալեհին: Մոսկվան ու Թեհրանը կարող են համաձայնություն կնքել հարստացված ուրանը Իրանից Ռուսաստան տեղափոխելու և մինչև 2015-ի ավարտը Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտը վերապրոֆիլավորելու մասին:
Ինչպես գրում է gazeta.ru-ն, ռուսական դիվանագիտական աղբյուրը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է սպասել, մինչև ուժի մեջ կմտնի Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Վիեննայի համաձայնագիրը: «Հարստացված ուրանի տեղափոխման վերաբերյալ կոնկրետ համաձայնություն դեռ չկա, քանի որ համաձայնագիրն ուժի մեջ չի մտել: Առայժմ այդ ամենը պայմանավորվածությունների մակարդակում է»,-ասել է աղբյուրը` նշելով, որ այժմ ուրանի արտահանում Իրանից նախատեսվում է միայն Ռուսաստան:
Ըստ համաձայնագրի, Իրանը պարտավորվել է դուրս բերել երկրից ցածր հարստացված ուրանի ավելցուկը` կրճատելով նրա ծավալը 10 տ մինչև 300 կգ: Բացի այդ, Թեհրանը համաձայնվել է վերապրոֆիլավորել Ֆորդոյի ուրանի հարստացման օբյեկտը` վերածելով այն կայուն իզոտոպների արտադրության հետազոտական կենտրոնի: «Այդ շփումները պատրաստվում են, «Ռոսատոմի» ներկայացուցիչները լինում են Իրանում, ես այդպիսի 2 հանդիպման մասին գիտեմ, և համապատասխան համաձայնագիրը, հավանաբար, կարող է ստորագրվել մինչև տարեվերջ»,-ասել է նա:

Иран планирует построить две атомные электростанции на юге страны, заявил президент Иранской организации по атомной энергии Али Акбар Салехи.
Проект строительства электростанций в южной провинции Бушир рассчитан на три-четыре года, его стоимость составит около 10 миллиардов долларов, около 15 тысяч специалистов-техников будут привлечены к работе, передает слова Салехи РИА Новости.
Ранее сообщалось, что Китай и Иран пришли к соглашению по строительству двух новых атомных станций в прибрежной полосе Макран на юге Ирана. «Наши эксперты несколько раз ездили в Китай, китайские специалисты приезжали к нам неоднократно. В Вене мы вели переговоры с американцами и китайцами, и мы договорились провести трехстороннюю встречу Тегеран-Вашингтон-Пекин в Китае», — заявил Салехи. Москва и Тегеран, в свою очередь, могут заключить соглашение по вывозу обогащенного урана из Ирана в Россию и по перепрофилированию ядерного объекта в Фордо до конца 2015 года.
Как пишет gazeta.ru, российский дипломатический источник заявил о необходимости дождаться окончательного вступления в силу венского соглашения по иранской ядерной программе (ИЯП). «По вывозу обогащенного урана пока конкретных соглашений нет, потому что не вступило в силу соглашение. Пока это все на уровне договоренностей», — сообщил источник, отметив, что в настоящий момент вывоз урана из Ирана предполагается только в Россию.
Согласно соглашению, Иран обязался вывезти излишки низкообогащенного урана из страны, сократив его объемы с 10 тонн до 300 кг. Кроме того, Тегеран согласился перепрофилировать объект по обогащению урана в Фордо в исследовательский центр по производству стабильных изотопов.
«Эти контракты готовятся, представители «Росатома» регулярно бывают в Иране, во всяком случае, я знаю о двух таких поездках, и соответствующее соглашение будет заключено, возможно, до конца этого года», — добавил он.