27 Հուլիս 2015 - 10:40 AMT
Սիրիական բանակը վերսկսել է հարձակումը հինավուրց Պալմիրայի ուղղությամբ, որը գրավել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները: Ինչպես հայտնել է «Աս Սաֆիր» լիբանանյան թերթը, մարտերն ընթանում են քաղաքից 1 կմ հեռավորության վրա:
Հուլիսի 26-ին սիրիական օդուժը հարվածներ է հասցրել գրոհայինների դիրքերին Պալմիրայից դեպի արևմուտք գտնվող լեռնային շրջանում, ինչը թույլ տվեց ցամաքային ուժերին ընդլայնել հսկողության գոտին և դուրս մղել հակառակորդին որոշ դիրքերից: «Ահաբեկիչների թվում շատ են սպանվածներն ու վիրավորները, նրանք խուճապահար նահանջում են»,-ասել է սիրիացի սպան, որը մասնակցել է գործողությանը:
Ըստ նրա, զորքերը վերակագնել են վերահսկողությունը Ֆահրեդդին միջնադարյան ամրոցում, որը գտնվում է լեռան վրա հին ավերակներից ոչ հեռու: Այնտեղից հրետանին թիրախավորված կրակ է բացել հակառակորդի ուղղությամբ քաղաքի ներսում, ինչպես նաև օազիսի մոտակայքում գրավված գազի օբյեկտների ուղղությամբ: Ականատեսները հայտնում են, որ առնվազն ԻՊ 300 գրոհային է լքել դիրքերը: Այժմ մարտեր են ընթանում Դամասկոսի և Հոմսի մոտակայքի ճանապարհահատվածում և Վադի էլ Մասել գետի ցամաքած հունում, ինչպես նաև Բայրաթ քաղաքամերձ շրջանում և Էլ Բուսեյրի ավանում:
Կառավարական ուժերն աշխարհազորայինների աջակցությամբ գրեթե ամբողջությամբ դուրս են մղել ԻՊ գրոհայիններին Հասեկե գավառային կենտրոնից: Նահանգապետ Մուհամմեդ Զիալ ալ Ալին հայտնել է SANA լրատվական գործակալությանը, որ առաջիկա ժամերին քաղաքն անվտանգ կհայտարարվի: Զինվորականներն արդեն թույլ են տվել խաղաղ բնակիչներին վերադառնալ ականազերծ տարածքներ: Ըստ նահանգապետի, Հասեկեում մեկ ամսում ոչնչացվել է մոտ 700 ահաբեկիչ:
Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում զորքերը հետապնդում են ավազակախմբերին, որոնք Թուրքիայից ներթափանցել են Լաթաքիայի մերձակա տարածքներ: ՌՕՈւ հարվածներ են հասցրել «Ջեբհաթ ան Նուսրա» խմբավորման հարթակին Սալմա քաղաքի մոտ: SANA գործակալությունը հայտնել է «տասնյակ սպանվածների և վիրավորների մասին գրոհայինների շարքերում», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:

Сирийская армия возобновила наступление на древнюю Пальмиру, захваченную террористической группировкой «Исламское государство» (ИГ). Как сообщила ливанская газета «Ас-Сафир», бои идут в километре от города.
26 июля сирийские ВВС нанесли массированные удары по укреплениям боевиков в горной местности к западу от Пальмиры, что позволило наземным силам расширить зону контроля и вытеснить противника с некоторых позиций. «Среди террористов много убитых и раненых, они в панике отступают», – сообщил сирийский офицер, принимающий участие в операции.
По его словам, войска восстановили контроль над средневековой крепостью Фахреддин, расположенной на горе поблизости от древних развалин. Оттуда артиллерия ведет прицельный огонь по противнику внутри города, а также по захваченным газовым объектам на подступах к оазису. Очевидцы сообщают, что не менее 300 боевиков ИГ бежало со своих позиций. Сейчас бои идут в районе дорожной развязки на Дамаск и Хомс и пересохшего русла реки Вади-эль-Масек, а также в пригороде Байярат и селении Эль-Бусейри.
Правительственные силы при поддержке ополченцев почти полностью вытеснили боевиков ИГ из провинциального центра Хасеке (612 км к северо-востоку от Дамаска). Губернатор Мухаммед Зиаль аль-Али сообщил информационному агентству SANA, что в ближайшие часы город будет объявлен безопасным. Военные уже разрешили мирным жителям вернуться в ранее разминированные кварталы Гувейран, Эн-Нашва и Лейлия. По данным губернатора, в Хасеке за месяц боев было уничтожено свыше 700 террористов.
На северо-западе Сирии войска преследуют бандформирования, проникшие из Турции в окрестности Латакии. ВВС нанесли удары по основному плацдарму группировки «Джебхат ан-Нусра» у города Сальма. Агентство SANA сообщило «о десятках убитых и раненых в рядах боевиков», передает ТАСС.