ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ դեռևս քննարկման արժանի փաստարկներ չի լսել Իրանի հետ համաձայնության հակառակորդներից:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, Եթովպիայի մայրաքաղաք Ադիս Աբեբայում Օբաման հիշեցրել է, որ համաձայնագրով Իրանի միջուկային օբյեկտների ստուգման աննախադեպ մակարդակ է սահմանվել, ինչպես նաև ապահովված է պատժամիջոցների վերագործարկման մեխանիզմը, եթե Թեհրանը խախտի պայմանավորվածությունները:
«Լավ նորությունն այն է, կարծում եմ, որ ես դեռևս քննարկման արժանի փաստարկներ չեմ լսել Իրանի հետ համաձայնության վերաբերյալ: Եվ Երկիր մոլորակի բնակչության 99%-ը համարում է դա լավ համաձայնագիր այն պարզ պատճառով, որ դա իրոք լավ համաձայնագիր է»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը:
Օբամայի հայտարարությունները հնչում են տարածաշրջանում ԱՄՆ դաշնակիցների` Սաուդյան Արաբիայի և Իսրայելի կողմից Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ գործարքի վերաբերյալ քննադատության, ինչպես նաև Իրանի միջուկային օբյեկտներին Թել Ավիվի կողմից հարվածելու մտավախությունների ֆոնին: Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարեց NBC հեռուստաալիքի եթերում, որ Իսրայելի հարվածն Իրանի միջուկային օբյեկտներին, հասցված միակողմանի կարգով, հսկայական սխալ կլինի:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք գործարքի ստորագրումն ավելի հավանական չի դարձնում Իսրայելի հարվածը, լինի դա ռազմական թե կիբեր տարածքում, Ջոն Քերին նշել է, որ նման ռմբակոծությունը «հսկայական սխալ կլիներ, որը կարող է շատ ծանր հետևանքներ ունենալ», գրել է Newsru-Իսրայելը:
Մինչդեռ Իրանը շարունակում է բանակցել ՀՕՊ արդիական միջոցների ներկրման շուրջ: Ինչպես գրում է iran.ru-ն, Իրանի պաշտպանական գերատեսչությունում աղբյուրների վրա հղումով, Մոսկվայի և Թեհրանի միջև ընթացող բանակցությունները ՀՕՊ ժամանակակից միջոցների, այդ թվում C-300 ԶՀՀ-ների առաքման շուրջ, մոտենում են ավարտին: Ինչպես ավելի վաղ հայտնի դարձավ Իրանի ՊՆ-ում աղբյուրների տեղեկություններով, Վիեննայում Իրանի և միջազգային միջնորդների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը Իրանի համար ավելի հասանելի է դարձնում ՀՕՊ առավել արդիական միջոցները:
«Բանակցություններն արդեն ավարտին են մոտենում, և Իրանը C-300 ԶՀՀ-ների փոխարեն կարող է առավել արդիական մոդել ստանալ»,-հայտարարել է աղբյուրը` հավելելով, որ եթե գործընթացն անցնի ինչպես այժմ, ապա առաքումները կարող են սկսվել արդեն տարեվերջին:

28 Июль 2015 - 08:03 AMT
Президент США Барак Обама заявил, что пока не слышал от противников соглашения с Ираном аргументов, достойных обсуждения.
По сообщению РИА Новости, в ходе пресс-конференции в столице Эфиопии Аддис-Абебе Обама напомнил, что соглашение устанавливает беспрецедентный уровень проверки ядерных объектов Ирана, а также содержит механизмы возврата санкций в случае нарушения Тегераном своих обязательств.
«Хорошая новость, я полагаю, в том, что я пока не слышал от другой стороны фактических аргументов, которые заслуживали бы пристального внимания. И причина, почему 99% населения Земли считает это хорошим соглашением, в том, что это действительно хорошее соглашение», — отметил президент США.
Заявления Обамы звучат на фоне критики соглашения по иранскому атому со стороны союзников США в регионе – Саудовской Аравии и Израиля и опасений по поводу возможного удара Тель-Авива по ядерной инфраструктуре Ирана. При этом ранее госсекретарь США Джон Керри заявил в интервью телеканалу NBC, что израильский удар по иранским ядерным объектам, нанесенный в одностороннем порядке, станет огромной ошибкой.
Отвечая на вопрос о том, не делает ли подписание сделки с Ираном более вероятным израильский удар, будь то военный или нанесенный в кибер-пространстве, по ядерным объектам Исламской республики, Джон Керри подчеркнул, что подобная бомбардировка стала бы "гигантской ошибкой, которая повлечет очень тяжелые последствия, пишет Newsru-Израиль.
Тем временем, Иран продолжает вести переговоры о поставке современных средств ПВО в страну. Как пишет iran.ru со ссылкой на источник в министерстве обороны Ирана, текущие переговоры между Тегераном и Москвой по вопросу поставок более современных комплексов ПВО, чем заявленные ранее ЗРК С-300, близки к завершению. Как сообщалось ранее, по сведениям источника в министерстве обороны Ирана, договоренность, достигнутая Ираном и международными посредниками в Вене, поможет открыть ИРИ доступ к более совершенным комплексам ПВО, чем система С-300.
«В настоящее время переговоры уже практически подошли к концу, при этом Иран может получить вместо комплекса С-300 более модернизированную систему,» — заявил источник, добавляя, что, если процесс будет протекать также как и сейчас, поставка произойдет к концу текущего года.