Շոտլանդիայի անկախությանմասին նոր հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտություն չկա, քանի որ անցյալ տարվա հանրաքվեի արդյունքները, որտեղ այդ գաղափարը մերժվեց, օրինական ուժ ունեն: Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը` պատասխանելով շոտլանդացի ազգայնականների նոր նախաձեռնությանը, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Կարևոր է, որ հանրաքվեն օրինական ուժ ուներ և վերջակետ դրեց այդ հարցում, ուստի ես ևս մեկ հանրաքվե անցկացնելու կարիք չեմ տեսնում»,-ասել է նա, հայտնում է The Guardian-ը:
Սեպտեմբերի 18-ի հանրաքվեում շոտլանդացիների մեծ մասը կողմ արտահայտվեց Մեծ Բրիտանիայի միասնությանը՝ չսատարելով անկախության գաղափարին: Անկախացմանը դեմ է քվեարկել Շոտլանդիայի բնակիչների 55 տոկոսը՝ (2 001 926 մարդ), կողմ՝ 44,7 տոկոսը (1 617 989 մարդ): Շոտլանդիայի առաջին նախարար և հանրաքվեի գլխավոր նախաձեռնող Ալեքս Սալմոնդը ճանաչեց ժողովրդի ընտրությունը և հրաժարական տվեց: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը, խոստացավ անկախության կողմնակիցներին ինքնորոշման ընդլայնում և առաջարկեց մտածել այդ մասին նաև Անգլիային, Ուելսին ու Հյուսիսային Իռլանդիային:
Լոնդոնում իշխող Պահպանողական կուսակցությունն արդեն պարզաբանումներ է խնդրել Սալմոնդի նախաձեռնության վերաբերյալ, որը շատ ազդեցիկ քաղաքական գործիչ է Էդինբուրգում իշխող Շոտլանդական ազգայնական կուսակցությունից (ՇԱԿ):
Քեմերոնն իր հերթին որպես վարչապետ ու թորիների առաջնորդ հասկացրել է, որ ՇԱԿ գործողությունները չեն կարող դուրս գալ բրիտանական իրավական բազայի շրջանակներից: «Ես ավելի քան հստակ մոտեցում ունեմ այս հարցում` նման բաները պետք է իրականացնել օրենքի հիման վրա: Սա է իմ կարծիքը»,-պարզաբանել է բրիտանական կառավարության ղեկավարը:
Ըստ գործող օրենսդրական նորմերի, անկախության մասին նոր հանրաքվեի կազմակերպման համար ՇԱԿ-ը պետք է ստանա Բրիտանիայի խորհրդարանի հավանությունը: Իսկ Քեմերոնի արձագանքը վկայում է, որ շոտլանդացի ազգայնականների հույսներն այս հարցում ապարդյուն են, քանի որ պահպանողականները մեծամասնություն են կազմում Համայնքների պալատում:
Սակայն կան ոչ անհիմն ենթադրություններ, որ ՇԱԿ-ը կարող է այլ ճանապարհով գնալ. նոր հանրաքվեի գաղափարով մասնակցել գալիք տարի Շոտլանդիայի խորհրդարանի ընտրություններին և հաղթանակի դեպքում ստիպել Լոնդոնին և անձամբ Քեմերոնին հարգել Շոտլանդիայի ժողովրդի կամքը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ եթե Շոտլանդիայի հանրաքվեն մի քանի շաբաթ ուշ անցկացվեր՝ նոյեմբերի սկզբին, ապա տարածաշրջանի բնակչությունը կընտրեր անկախությունը: Times-ի պատվերով YouGov-ի անցկացրած հարցումը ցույց տվեց, որ շոտլանդացիների 52 տոկոսը կողմ է անկախությանը, 48 տոկոսը՝ դեմ է, հարցվածների 45 տոկոսը հայտարարել է, որ կցանկանար, որ առաջիկա 10 տարում նոր հանրաքվե անցկացվի, 16 տոկոսը դեմ էր, 40 տոկոսը համարեց, որ նոր հանրաքվե անպայման պետք է անցկացվի: Մինչդետ Մեծ Բրիտանիան իր հերթին կարող է հանրաքվե անցկացնել ԵՄ կազմից դուրս գալու վերաբերյալ: Պահպանողական Դևիդ Քեմերոնը հանրաքվե է խոստանում այս հարցի վերաբերյալ արդեն 2017-ին, եթե կուսակցությունը հաղթի 2015-ի ընտրություններում: Իսկ Շոտլանդիան համարվում է Միացյալ Թագավորության ամենաեվրոպամետ շրջանը: Էդինբուրգը կարծում է, որ ԵՄ կազմից դուրս գալու որոշում կարող է կայացվել միայն այն դեպքում, եթե կողմ քվեարկեն բոլորս 4 տարածաշրջանները՝ Անգլիան, Ուելսը, Իռլանդիան, Շոտլանդիան: Լոնդոնը մերժում է այդ գաղափարը:

Не существует необходимости в проведении нового плебисцита о независимости Шотландии, поскольку итоги прошлогоднего референдума, на котором эта идея была отвергнута, имеют законную силу. Об этом заявил премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон в ответ на новую инициативу шотландских националистов.
«Важно, что референдум имел законную силу и окончательно расставил точки над «i», поэтому я не вижу нужды в том, чтобы проводить еще один», – приводит газета The Guardian слова Кэмерона, сказанные им журналистам на борту самолета во время нынешнего турне премьера по странам Юго-Восточной Азии.
18 сентября прошлого года противники выхода Шотландии из состава Великобритании одолели на референдуме сторонников независимости северной провинции королевства в соотношении 55% против 45-и. Однако в минувшее воскресенье бывший первый министр Шотландии и экс-лидер националистов Алекс Салмонд назвал неизбежным проведение нового плебисцита на основании трех причин: отказа Лондона предоставить Эдинбургу надлежащие властные полномочия, включая право на автономию, неприятия нацеленными на европейскую интеграцию шотландцами идеи предстоящего референдума о выходе Великобритании из ЕС, а также выработанного правительством законопроекта о резком сокращении бюджетных расходов на социальное обеспечение.
Правящая в Лондоне Консервативная партия уже запросила разъяснений по поводу этой инициативы Салмонда, который остается очень влиятельным политиком в составе находящейся у власти в Эдинбурге Шотландской национальной партии (ШНП).
В свою очередь, Кэмерон как премьер и лидер тори дал понять, что действия ШНП не могут выходить за пределы британской правовой базы. «У меня более чем ясный подход к этому вопросу, который состоит в том, что подобные вещи должны осуществляться на законных основаниях. Таково мое мнение», – пояснил глава британского правительства, передает ТАСС.
Согласно существующим законодательным нормам, для организации нового референдума о независимости ШНП необходимо заручиться поддержкой британского парламента. Реакция же Кэмерона свидетельствует о том, что надежды шотландских националистов провести эту инициативу через контролируемую консерваторами Палату общин окажутся тщетными.
Однако существуют небезосновательные предположения, что ШНП может пойти по другому пути – выйти с идеей нового референдума на выборы в шотландский парламент в будущем году и, в случае ожидаемой победы, заставить Лондон и лично Кэмерона проявить уважение к воле народа Шотландии.