29 Հուլիս 2015 - 10:28 AMT
Ադրբեջանը ռուսաստանցի գործարար Գերման Ստերլիգովի միջազգային հետախուզում է հայտարարել Ինտերպոլի գծով` Լեռնային Ղարաբաղում գործունեության համար: Այդ մասին ՏԱՍՍ գործակալությունը տեղեկացել է Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպանատանը: Դիվանագիտական ներկայացուցչությունն իր հերթին հղում է արել Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հաղորդագրությանը:
Հուլիսի 6-ին հայտնի դարձավ, որ ռուսաստանցի գործարար, հայտնի ֆերմեր, «Ալիսա» ապրանքային բորսայի հիմնադիր Գերման Ստերլիգովն ընտնիքի հետ փակել է իր հայտնի տունը Սլոբոդայում և բնակություն հաստատել Լեռնային Ղարաբաղում:
Ինչպես ասվում է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ, «Գերման Ստերլիգովի ընկերությունների խմբի» Տնօրենների խորհրդի ղեկավար Գերման Ստերլիգովն ու մյուս անձիքն «ապօրինի հատել են Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանը և ժամանել գրավյալ տարածքներ`պետության դեմ ուղղված բացահայտ կոչեր հնչեցնելով»:
«Մեղադրանք ներկայացնելու բավարար ապացույցների առկայության հիման վրա 2015 թ. հուլիսի 28-ին Ստերլիգովը ներգրավվեց որպես մեղադրյալ: Որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը և նրա միջազգային հետախուզում է հայտարարվել»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը գործ է հարուցել Ստերլիգովի դեմ երկու քրեական հոդվածներով: Նրան մեղադրում են պետության դեմ ուղղված բացահայտ կոչերի ու պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ: Ըստ ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպանատան, Ադրբեջանի ՆԳՆ «Ինտերպոլի» ազգային կենտրոնական բյուրոն անցկացնում է անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` Ստերլիգովին ձերբակալելու համար»:
Մի քանի օր առաջ Ստերլիգովը Ղարաբաղից մեկնել էր Մոսկվա` «զրպարտիչներին լռեցնելու համար»:
«Ադրբեջանական և ռուսական մամուլի մի մասը մի ամբողջ շաբաթ զրպարտիչ նյութեր էին տարածում իմ մասին` թե ես «փախել եմ Լեռնային Ղարաբաղ» թաքնվելով ՌԴ ոստիկանությունից: Նվաստանալու և ապացուցելու փոխարեն, որ դա սուտ է, ես որոշեցի բացահայտել զրպարտությունն ամենապարզ ձևով` մի քանի օրով վերադառնալով Ռուսաստան, որպեսզի բոլոր զրպարտիչներին լռեցնեմ»,-գրել է Ստերլիգով «ՎԿոնտակտե» սոցցանցի իր էջում: Նա նաև նշել է, որ 3 օրում Մոսկվայում իր անձի հանդեպ ՌԴ իրավապահ մարմինները ոչ մի հետաքրքրություն չեն ցուցաբերել: «Թեման համարում եմ փակված և վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղ կնոջս և երեխաներիս մոտ»,-ասել է ռուսաստանցի ձեռնարկատերը:
«ՄԱԿ բոլոր կոնվենցիաները, եվրոպականները ասում են, որ մարդն ունի ազատ տեղաշարժվելու իրավունք: Ստերլիգովը ոչինչ չի խախտել. նա գաղտնի չի հատել սահմանը անտառներով, չի խախտել միգրացիոն օրենսդրությունները, առավել ևս, չի առաջարկել ոչ մեկի իշխանությունը տապալել, նա միայն ասել է, որ իրեն այստեղ դուր է գալիս: Նա գտնվում է մի տարածքում, որն ունի երկրին բնորոշ բոլոր հատկանիշները, ուստի ոչինչ չի լինի: Օտար երկրի ոչ մի իշխանություն չի կարող այնտեղ հատուկ գործողություն կատարել` նրան ինչ-որ կերպ իր տարածք փոխադրելու համար` քրգործը կյանքի կոչելու մղումով»,-ավելի վաղ ասել էր «Տրեշչև և գործընկերներ» ընկերության ղեկավար Ալեքսանդր Տրեշչևը` մեկնաբանելով Ադրբեջանում քրգործի հարուցումը Ստերլիգովի դեմ:

29 Июль 2015 - 11:58 AMT
Азербайджан объявил российского бизнесмена Германа Стерлигова «за деятельность в Нагорном Карабахе» в международный розыск по линии Интерпола. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на посольство республики в Москве.
Диппредставительство ссылается на сообщение Генпрокуратуры страны.
Как говорится в пресс-релизе посольства, «руководитель Совета директоров «Группы компаний Германа Стерлигова» Герман Стерлигов и другие лица «незаконно пересекли государственную границу Азербайджанской Республики и прибыли на оккупированные Вооруженными силами Армении территории Азербайджанской Республики, выступили там с открытыми призывами, направленными против государства».
«В связи с наличием достаточных доказательств для выдвижения обвинения, 28 июля 2015 года Стерлигов был привлечен в качестве обвиняемого. В его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста, и он был объявлен в международный розыск», – отмечается в сообщении.
В отношении Стерлигова расследуется уголовное дело по статьям 281.2 («Открытые антигосударственные призывы») и 318.2 («Незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской республики») УК республики.
По данным посольства, Национальное Центральное Бюро «Интерпола» МВД Азербайджана «проводит необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия в целях задержания Стерлигова и привлечения к следствию».
Ранее сообщалось, что против российского предпринимателя и общественного деятеля Германа Стерлигова, недавно перебравшегося в Нагорный Карабах, возбуждено уголовное дело и в РФ.
О возбуждении уголовного дела рассказал телеканалу «360 Подмосковье» адвокат Стерлигова Артур Айрапетов. По его словам, в суд поступило заявление частного характера, после которого уголовное дело возбуждается автоматически. Его инициировала Милана Горенштейн, которая живет в Израиле. Возбуждение уголовного дела будет препятствовать выезду Айрапетова из России в Нагорный Карабах, что адвокат назвал смыслом подачи заявления.
Кроме того, в Палату адвокатов Москвы поступило заявление с требованием лишить Айрапетова статуса адвоката.
Уголовное дело против Германа Стерлигова могли завести из-за купленной им в Карабахе мельницы, сообщила «Русской службе новостей» супруга бизнесмена Алёна Стерлигова. «Я не знаю, по какому это делу. Но как я поняла — что это было что-то по поводу мельницы. Я знаю, что были какие-то претензии по поводу нее», — добавила она.
Стерлигова рассказала, что вместе с мужем они искали мельницу по разным странам. «Мы обыскали весь Карабах, а до этого в России, Болгарии, искали уникальную мельницу — и тут нашли эту вещь, которая стала знаменитой. Это стало центром Карабаха, куда поедут туристы», — добавила она.
6 июля стало известно, что Герман Стерлигов переезжает в Нагорный Карабах вместе с семьей. Однако уже 16 июля он вернулся в Москву, оставив семью в Карабахе. Его отбытие связывают с расследованием дела о неонацистской группировке БОРН, члены которого, среди прочерго, убилиизвестного российского адвоката Станислава Маркелова и журналистку «Новой Газеты» Анастасию Бабурову. Согласно одной из версий, члены группировки тренировались на территории, выделенной Стерлиговым.