Տարբեր երկրների իշխանություններն ու մասնավոր կազմակերպությունները տարբեր կերպ են լուծում քաղաքացիական անօդաչու սարքերի կամ դրոնների պոտենցիալ վտանգ ներկայացնող թռիչքների կասեցման կամ վերահսկման հարցերը: Ամերիկյան Amazon Com. ընկերությունը ներկայացրել է սեփական զեկույցն օդային տարածքում «դրոնների գոտի» առանձնացնելու վերաբերյալ:
Անօդաչու թռչող սարքերը կամ դրոնները դեռևս այնքան էլ տարածված չեն Հայաստանում, սակայն շատերն արդեն օգտագործում են սարքը նկարահանումների համար: Օրենսդրական մակարդակով մեր երկրում դեռ գոյություն չունի հստակ կանոնակարգում այդ տեխնիկայի օգտագործման համար, թեև դա միայն ժամանակի հարց է:
Amazon-ն առաջարկում է արգելել թռիչքներն օդանավակայանների և ռազմավարական նշանակության այլ կարևոր օբյեկտների շրջանում, իսկ մնացած օդային տարածքը բաժանել մի քանի շերտերի: Առաջին շերտը` մինչև 61 մ բարձրությամբ, առաջարկվում է օգտագործել անօդաչու սարքերի լոկալ թռիչքների համար նկարահանման կամ տարբեր տեխնիկական կառույցների վիճակի գնահատման նպատակով:
Երկրորդ շերտը 61-122 մետրի սահմանում է, որտեղ զեկույցի հեղինակներն առաջարկում են բարձր արագության տարանցիկ գոտի առանձնացնել, որտեղ թռիչքներ կկարողանան կատարել կոմերցիոն դրոնները, որոնք հագեցած են ինքնավար թռիչքի, նավիգացիայի և բախումներից խուսափելու համակարգերով` հենց այս գոտում է նախատեսվում իրականացնել Amazon Prime Air ծառայության բեռների առաքումը:
122 մ և 152 մ միջև առաջարկվում է թռիչքներից զերծ գոտի հայտարարել` այդպիսով տարանջատելով դոնների գոտին մնացած օդային տարածքից:
Ավելի վաղ Բրիտանիայի Քաղավիացիայի վարչությունը կանոնակարգ հրապարակեց, որը վերաբերում է քաղաքացիական անօդաչու սարքերին: «Դրոնների օրենսգիրք» անվանումը ստացած տեքստում թվարկված են այն սահմանափակումները, որոնք թույլ կտան օգտատերերին կիրառել թռչող սարքերը` չխախտելով գործող օրենսդրությունը:
Ըստ համապատասխան փաստաթղթի, թռիչքները պետք է իրականացվեն օպերատորի անմիջական տեսադաշտում` 120 մ ոչ բարձր, արգելվում են թռիչքները ինքնաթիռների, ուղղաթիռների և օդանավակայանների հարևանությամբ: Տեսախցիկներով դրոններին արգելված է թռչել մարդկանցից, մեքենաներից, շենքերից և շինություններից 50 մ պակաս հեռավորության վրա: Բացի այդ, արգելված են թռիչքները մարդկանց կուտակումներից և զանգվածային միջոցառումների անցկացման վայրից 150 մ շառավիղով:
Amazon.com, Inc-ը էլեկտրոնային գործառնությունների ամերիկյան ընկերություն, տեղակայված Վաշինգտոնում։ Ամերիկայի միացյալ նահանգներում այն հանդիսանում է ինտերնետային մանրածախ առևտրի ամենամեծ վաճառողը։Amazon.com կայքն իր գործունեությունը սկսել է որպես առցանց գրախանութ, սակայն շուտով սկսում վաճառել DVD սկավառակներ, VHS երիզներ, ձայնասկավառակներ, վիդեո և MP3 հոսքերի և բեռնումների ծառայություն, ծրագրեր, տեսախաղեր, էլեկտրական սարքեր, կահույք, սնունդ, խաղալիքներ և զարդեր։
Ընկերությունը նաև արտադրում է էլեկտրական սարքեր` Amazon Kindle էլեկտրոնային գրքեր, Fire պլանշետային համակարգիչներ, Fire TV հեռուստատեսության և Fire Phone հեռախոս, ինչպես նաև համակարգչային ամպային ծառայություններ։

29 Июль 2015 - 12:16 AMT
Власти различных стран и частные организации по-разному решают вопросы контроля и противодействия потенциально опасным полетам гражданских беспилотников или дронов. Американская компания Amazon Com. представила собственный доклад по выделению в воздушном пространстве «зоны для дронов».
Беспилотные летательные аппараты или дроны пока не очень популярны в Армении, однако многие энтузиасты уже используют аппарат для выполнения воздушной съемки. На законодательном уровне у нас в стране еще не существует четкой регулировки использования данной технологии, хотя это лишь вопрос времени.
Amazon предлагает запретить полеты в районе аэропортов и других стратегически важных объектов, а все остальное воздушное пространство разделить на несколько слоев. Первый слой – высота до 61 метра, где предлагается осуществлять только локальные полеты беспилотников для аэросъемки и обследования состояния различных технических сооружений.
Второй слой занимает высоту между 61 и 122 метрами, в котором авторы доклада предлагают выделить высокоскоростную транзитную зону, для полетов в которой будут допущены только коммерческие дроны, оборудованные системами автономного полета, навигации и ухода от столкновения – именно в этой зоне планируется осуществлять доставку грузов сервисом Amazon Prime Air.
Между 122 и 152 метрами предлагается объявить запретную для полетов зону, разграничивающую зону дронов и остальное воздушное пространство.
Ранее Управление гражданской авиации Британии (CAA) выпустило свод правил, касающийся владельцев гражданских беспилотников. Как отмечается в тексте заявления, прозванного в СМИ«кодексом дронов» (drone code), перечисленные ограничения помогут хозяевам беспилотников пользоваться летательными аппаратами не нарушая действующего законодательства.
В соответствии с документом, полеты должны осуществляться в пределах прямой видимости оператора на высоте не выше 120 метров, запрещаются полеты вблизи самолетов, вертолетов и аэропортов. Дронам с камерами запрещено летать ближе 50 метров от людей, машин, зданий и строений. Кроме того, запрещены полеты в радиусе 150 метров от скоплений людей и мест проведения массовых мероприятий.
Amazon.com, Inc. – американская компания, крупнейшая в мире по обороту среди продающих товары и услуги через Интернет и один из первых интернет-сервисов, ориентированных на продажу реальных товаров массового спроса. Штаб-квартира расположена в Сиэтле (штат Вашингтон).Оборот компании в 2013 году составил 74,452 млрд долларов, капитализация – 163 млрд долларов.