Վրաստանը Եվրամիության խորհրդի կողմից Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին միանալու որևէ նոր որոշում չի կայացրել, հայտարարել է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն: Հուլիսի 30-ին ռուսական մի շարք ԶԼՄ-ներ տեղեկացրել են, որ երկիրը միացել է Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցներին՝ Եվրահանձնաժողովի «Ղրիմի և Սևաստոպոլի շուրջ սահմանափակիչ միջոցներին միանալու մասին» հռչակագրին հղումով: Ըստ այդ տեղեկության՝ ՌԴ դեմ Եվրամիության տնտեսական պատժամիջոցներին Վրաստանից բացի միացել է ևս 6 երկիր. Չերնոգորիան, Ալբանիան, Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը, Նորվեգիան և Ուկրաինան:
«ԵՄԽ-ն 2014-ի հունիսին հաստատել է Ռուսաստանի դեմ 12 պատժամիջոց՝ Ուկրաինայում իրադարձությունների հետ կապված: Հունիսի 23-ին Վրաստանը միացել է այդ պատժամիջոցներից մեկին, որը տարածվում է Ղրիմում և Սևաստոպոլում արտադրված ապրանքների արտահանման վրա: Վրաստանի կողմից այդ հարցով նոր որոշման մասին խոսք չի գնում»,- ասել է Աբաշիձեն:
Ըստ պատժամիջոցների մասին հաղորդագրության, ԵՄ անդամ թեկնածու երկրները` Չերնոգորիան և Ալբանիան, ինչպես նաև Ազատ առևտրի եվրոպական ասոցիացիայի անդամներ Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնն ու Նորվեգիան, Եվրոպական տնտեսական գոտու անդամները, ինչպես նաև Ուկրաինան և Վրաստանը միանում են այս հայտարարությանը, գրել է Gazeta.ru-ն:
Հունիսին Եվրամիության ԱԳ նախարարների խորհուրդը 6 ամսով երկարացրեց Ռուսաստանի դեմ գործող տնտեսական պատժամիջոցները, դրանք ուժի մեջ կմնան մինչև 2016 թ. հունվարի 31-ը:
Մինչդեռ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կարող է պատասխանել այն երկրներին, որոնք Եվրամիության անդամ չեն, սակայն միացել են սահմանափակող միջոցներին, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Անկասկած, կարող են ձեռնարկվել պատասխան միջոցներ»,-լրագրողներին է հայտարարել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը: Նա պարզաբանել է. «Մեկ անգամ ևս կրկնում եմ, որ, բնականաբար, հիմնարարն այստեղ փոխադարձության սկզբունքն է»:
Արևմուտքի և Ռուսաստանի հարաբերությունները վատթարացան Ուկրաինայում ճգնաժամի պատճառով: Պատժամիջոցներ սահմանվեցին մի շարք բանկերի, պաշտպանական հատվածի ու էներգետիկ ընկերությունների դեմ: Ռուսական ընկերություններին արգելվեց վարկեր վերցնել Արևմուտքում 30 օրից ավելի ժամկետով, արգելված է երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան, նախատեսված հորատման և երկրաբանական հետախուզության համար: 2014-ի հուլիսին ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն առանձին պատժամիջոցներից անցան ՌԴ տնտեսության ամբողջ ոլորտների դեմ ուղղված պատժամիջոցների կիրառմանը: Ռուսաստանը պատասխանեց սնդդամթեքի ներկրման էմբարգոյով ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Նորվեգիայից:

Грузия не принимала каких-либо новых решений по присоединению к санкциям, объявленным Советом Евросоюза в отношении России.
«Совет Евросоюза в июне прошлого года в связи с событиями на Украине установил 12 различных санкций против России. 23 июня прошлого года Грузия присоединилась к одной из этих санкций, касающейся экспорта продукции, изготавливаемой в Севастополе и Крыму. 19 июля этого года состоялось продление Советом Евросоюза в автоматическом режиме этих санкций еще на год. Со стороны Грузии речи нет о каких-то новых решениях по этому вопросу», – сказал 30 июля журналистам спецпредставитель премьер-министра Грузии по вопросам отношений с Россией Зураб Абашидзе, передает Интерфакс.
Ранее сообщалось, что Грузия присоединилась к санкциям Евросоюза против России. Об этом говорится в декларации Еврокомиссии «О присоединении к ограничительным мерам из-за ситуации вокруг Крыма и Севастополя».
К продленным экономическим санкциям Евросоюза в отношении России присоединились еще шесть стран — Черногория, Албания, Исландия, Лихтенштейн, Норвегия и Украина.
«Страны-кандидаты Черногория и Албания, а также члены Европейской ассоциации свободной торговли Исландия, Лихтенштейн и Норвегия, члены Европейской экономической зоны, а также Украина и Грузия присоединяются к этому заявлению», — говорится в сообщении.
Между тем, в Москве заявили, что Россия может ввести ответные меры против семи стран, поддержавших санкции ЕС против нее.
«Безусловно, могут (последовать ответные меры)», – заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС.
Он пояснил: «Мы еще раз повторяем, что, естественно, основополагающим является принцип взаимности».
Отношения России и Запада ухудшились в связи с ситуацией на Украине. Страны ЕС, США и Канада с весны 2014 года ввели против России несколько пакетов санкций. В ответ Москва в августе 2014 года ввела ответные меры, которые распространились на продукцию агропромышленного сектора из США, государств ЕС, Канады, Австралии и Норвегии.
Главы МИД стран ЕС 22 июня продлили действие экономических санкций против РФ до 31 января 2016 года, одобрив соответствующие поправки к решению Евросоюза о секторальных ограничительных мерах в отношении России. Решение вступило в силу 23 июня.