30 Հուլիս 2015 - 13:53 AMT
Գերամանական Համբուրգ քաղաքի իշխանությունները որոշել են, որ «իրական անունների» քաղաքականությունը Facebook սոցցանցում խախտում է մասնավոր կյանքի մասին Գերմանիայի օրենքները: Նրանք հայտարարել են, որ իսկական անունները նշելու սոցցանցի պահանջը հակասում է գերմանական օրենքներին և պահանջել են թույլ տալ իրենց ներկայանալ սոցցանցում կեղծանունով:
Նրանք հավելել են, որ ընկերությունը չի կարող օգտատերերին ստիպել անձը հաստատող լուսանկարով փաստաթուղթ ներկայացնել կամ փոխել սոցցանցում օգտատերերի պրոֆիլների անուններն առանց իրազեկման: «Facebook-ը տնտեսական գործունեություն է վարում Գերմանիայում, մասնավորապես Համբուրգում: Եթե դուք մասնակցում եք մեր խաղին, ապա պետք է մեր կանոններով խաղաք»,-մեջբերում է The Verge-ը տվյալների և ազատ տեղեկատվության պաշտպանության գծով լիազոր Յոհաննես Կասպարին:
Facebook-ի ղեկավարությունն, իր հերթին, հայտարարել է, որ նման քաղաքականություն վարելով, իրենք բարձրացնում են անվտանգությունն ու թափանցիկությունը: «Օգտատերերն իմանում են, թե ում հետ են կիսում տեղեկատվությունը»,-հայտարարել են ընկերությունում:
Facebook-ի «իրական անունների» քաղաքականությունն արդեն ենթարկվել է քննադատության: Օգտատերերը բողոքում են, որ իրենց հաշվիներն արգելափակվում են, իսկ անունները փոխվում առանց իրազեկման: Համբուրգում, օրինակ, մի կին փորձել է օգտվել Facebook-ից կեղծանունով, և բողոք է ներկայացրել, երբ ընկերությունն արգելափակել է նրա հաշիվն ու խնդրել է նրա ID-ի պատճենը` առանց իրազեկելու փոխելով անունը:

30 Июль 2015 - 13:19 AMT
Власти немецкого Гамбурга приняли решение о том, что политика «настоящих имен» в социальной сети Facebook нарушает немецкие законы о частной жизни. Они заявили, что требование социальной сети об указании настоящих имен в профилях пользователей противоречит немецким законам, и потребовали разрешить им использовать в соцсети вымышленные имена.
При этом они добавили, что компания не может заставить пользователей представить удостоверение личности с фотографией или изменять имена участников соцсети в профиле без их согласия. «Facebook ведет экономическую деятельность в Германии, в частности в Гамбурге. Если вы играете в наши игры, вы должны играть по нашим правилам», – цитирует издание The Verge уполномоченного по защите данных и свободе информации Йоханнеса Каспара.
Руководство Facebook, в свою очередь, заявило, что, следуя такой политике, они повышают безопасность и прозрачность. «Использование аутентичных имен Facebook защищает конфиденциальность и безопасность людей. Пользователи знают, с кем они делятся информацией в сети», – заявили в компании.
Политика «настоящих имен» Facebook уже подвергалась критике. Пользователи жаловались, что их счета заблокированы, а имена изменены без их ведома. Так, в Гамбурге женщина, которая пыталась использовать Facebook под псевдонимом, подала жалобу после того, как компания заблокировала ее счет и попросила копию ее ID, изменив ее имя без разрешения.