Mozilla ընկերությունը մեղադրել է Microsoft-ին, որ վերջինս չի հարգում օգտատերերի նախապատվությունները: Դա կապված է Windows 10 նոր օպերացիոն համակարգի հետ: Հարթակում տեղադրված է նորագույն Microsoft Edge բրաուզերը, և թեև ցանկության դեպքում օգտատերը կարող է այլ հավելված ընտրել, լինի դա Chrome թե Firefox, այդ գործընթացն, ըստ Mozilla-ի, չափից շատ է բարդացված: Ընկերությունն իր կայքում Microsoft-ին հասցեագրված բաց նամակ է հրապարակել, որտեղ պարզաբանում է իր դիրքորոշումը:
Microsoft Edge-ը (Project Spartan) Microsoft ընկերության նոր բրաուզերն է, որը կոչված է փոխարինելու Internet Explorer-ը: Այն կմտնի Windows 10 կազմի մեջ Internet Explorer-ի հետ միասին, որը կմնա փոխադարձ համատեղելիության, կորպորատիվ հավելվածների համար:
Mozilla ընկերությունը դեմ է, որ մինչև Windows 10 թարմացման դեպքում հաշվի չի առնվում, թե որ բրաուզերն էր օգտատերը նախընտրում նախկինում: Ավելին, ընկերությունը հայտնում է, որ ավելի վաղ արդեն քննարկել է այս հարցը Microsoft-ի ծրագրավորողների հետ, սակայն, հավանաբար, փոխզիջման հասնել չհաջողվեց:
Երկրորդը, ընկերությունում կարծում են, որ բրաուզերի փոփոխման գործընթացը բարդ է ու անհասկանալի: Mozilla-ն նույնիսկ մանրամասն ուղեցույց է պատրաստել նրանց համար, ով չի կարողանում դա անել: Mozilla-ի ղեկավար Քրիս Բիրդը այսպիսի ռազմավարությունն անվանում է ագրեսիվ. «Այդ փոփոխությունները մտահոգություն են առաջացնում ոչ այն պատճառով, որ մենք ենք ստեղծում Firefox-ը: Դրանք մտահոգիչ են, քանի որ Windows-ին նախապատվությունը տվող միլիոնավոր օգտատերերի ընտրությունն անտեսվում է, իսկ եթե օգտատերը ընտրություն է կատարում, որը տարբեր է Microsoft-ի նախապատվությունից, բախվում է բարդությունների հետ»:
Windows 10 տարբերակը թարմացնելու համար անհրաժեշտ ֆայլեր են բեռնում: Օգտատերերը, որոնք ամրագրել էին օպերացիոն համակարգի թարմացման համար անհրաժեշտ պատճենը, ուշադրություն են դարձրել, որ կոշտ սկավառակի վրա հայտնվեց C:$windows.~BT կատալոգը, որտեղ տեղադրված են Windows 10 դիստրիբուտիվի տեղադրման ֆայլերը: Ավելի վաղ Microsoft-ը հայտնել էր, որ Windows 10 տարբերակն ամրագրած ոչ բոլոր օգտատերերը կկարողանան նորացնել այն մինչև հուլիսի 29-ը` ընկերությունը մտադիր է թարմացնել օպերացիոն համակարգը մի քանի փուլերով: Երբ օգտատերը հաղորդագրություն ստանա օպերացիոն համակարգի վերջնական ներբեռնման վերաբերյալ, կկարողանա գործարկել թարմացման գործընթացը, երբ հարմար լինի:
Միաժամանակ տեղեկություններ հայտնվեցին, որ հուլիսի 29-ից Windows 10-ի կառավարմամբ արդեն ավելի քան 14 մլն համակարգիչ է աշխատում:
Վերջերս Windows Insider ծրագրի մասնակիցների քանակը գերազանցեց 5 մլն, ինչից հետևում է, որ մոտ 9 մլն օգտատերի համար սա առաջին ծանոթությունն էր Windows 10-ին: Ըստ Microsoft-ի ներկայացուցիչների, դեռևս բոլորը չեն ստացել նոր օպերացիոն համակարգի նախապես ամրագրված պատճենը: Թարմացումը կատարվում է ալիքներով, ուստի Windows 7 և Windows 8/8.1 հիման վրա անհատական համակարգիչների որոշ սեփականատերեր ստիպված կլինեն իրենց հերթին սպասել մի քանի օրից մինչև մի քանի շաբաթ:
Բերված վիճակագրությունը հուսադրում է: Օգտատերերը հետաքրքրված են Windows 10-ով և այս միտումը չի կարող չուրախացնել համակարգիչներ արտադրողներին: Միևնույն ժամանակ, նոր օպերացիոն համակարգի գործարկումն անխափան չանցավ` դրայվերների տեղադրման բարդությունն ու որոշ հավելվածների անկայուն աշխատանքը ստիպեցին ոմանց վերադառնալ Windows-ի նախորդ տարբերակներին:
Մինչդեռ Microsoft-ում հայտնել են, որ ընկերությունների համար Windows 10 Enterprise-ի անվճար փորձնական օգտագործման ժամկետը 90 օր է:

Компания Mozilla обвинила Microsoft в том, что последняя вообще не проявляет уважение к предпочтениям пользователей. Связано это с новой операционной системой Windows 10. В платформе по умолчанию установлен новейший браузер Microsoft Edge, и хотя при желании пользователь может выбрать другое приложение, будь то Chrome или Firefox, этот процесс, по мнению Mozilla, излишне усложнен. Компания опубликовала на своем сайте открытое письмо к Microsoft, в котором объясняет свою позицию.
Microsoft Edge (кодовое название – Project Spartan) – новый браузер от компании Microsoft, призванный заменить Internet Explorer. Войдет в состав Windows 10 параллельно с Internet Explorer, который останется для сохранения обратной совместимости корпоративных приложений.
Компанию Mozilla не устраивает то, что при обновлении до Windows 10 не учитывается то, какой браузер пользователь предпочитал ранее. Более того, компания сообщает, что ранее уже обсуждала этот вопрос с командой разработчиков Microsoft, однако, очевидно, компромисса достичь не удалось.
Во-вторых, компания считает, что процесс смены браузера, используемого по умолчанию, сложен и не понятен интуитивно. Mozilla даже подготовила подробное руководство для тех, у кого не получается это сделать. Глава Mozilla Крис Бирд называет такую стратегию Microsoft агрессивной: «Эти изменения вызывают у нас беспокойство не потому, что мы – организация, создающая Firefox. Они вызывают беспокойство потому, что выбор миллионов пользователей, любящих Windows, игнорируется, а если пользователи делают выбор, отличный от предпочтений Microsoft, то сталкиваются со сложностями».
Десктопная версия Windows 10 начала загружаться на компьютеры 29 июля. Файлы, необходимые для обновления старых операционных систем до версии Windows 10, уже устанавливаются у некоторых пользователей. Пользователи, зарезервировавшие копию для обновления операционной системы обратили внимание, что на жестком диске появился каталог C:$windows.~BT, в котором расположены установочные файлы дистрибутива Windows 10. Ранее Microsoft уточняла, что не все пользователи, зарезервировавшие копию Windows 10, смогут обновиться именно 29 июля – компания планирует проводить обновление операционной системы несколькими волнами. После того, как пользователь получит сообщение об окончательной загрузке операционной системы, он сможет запустить процедуру обновления в любое удобное время.
Одновременно появилась информация о том, что с 29 июля под управлением Windows 10 уже работает свыше 14 млн компьютеров.
Недавно число участников программы Windows Insider превысило 5 млн человек, из чего следует, что примерно для 9 млн пользователей это первое знакомство с Windows 10. По словам представителей Microsoft, еще не все получили ранее зарезервированную копию новой операционной системы. Обновление происходит волнами, поэтому некоторым владельцам ПК на базе Windows 7 и Windows 8/8.1 придется подождать своей очереди от пары дней до нескольких недель.
Приведенная статистика выглядит обнадеживающе. Пользователи проявляют живой интерес к Windows 10, и такая тенденция не может не радовать производителей компьютеров. В то же время, запуск операционной системы прошел не без проблем – сложности с установкой драйверов и нестабильная работа некоторых приложений заставили часть обновившихся вернуться к предыдущим версиям Windows.
Тем временем в Microsoft сообщили, что для компаний бесплатный пробный период использования Windows 10 Enterprise составляет 90 дней.