Ժնևի աստղադիտարանի աստղագետները «Սփիտցեր» տիեզերական աստղադիտակի օգնությամբ հայտնաբերել են երկրային տիպի ամենամոտ էկզոմոլորակը` «գերերկիրը»: Այն Երկրից 21 լուսային տարի տարածության վրա է, սակայն բնակության համար պիտանի գոտուց դուրս է: Աստղագիտության մեջ «բնակելի գոտին» տիեզերքի պայմանական այն հատվածն է, որն առանձնացվել է այն հաշվարկով, որ պայմաններն այնտեղ մոտ են Երկրի պայմաններին և կա ջուր հեղուկ վիճակում: Համապատասխանաբար, այդպիսի մոլորակները բարենպաստ են համարվում Երկրի կյանքին նման կյանքի առաջացման համար:
Էկզոմոլորակ է կոչվում այն մոլորակը, որը պտտվում է այլ աստղի շուրջ, ոչ Արգեկի: Առաջին էկզոմոլորակները հայտնաբերվել են 1980-ականներին: Այժմ այդպիսի մոլորակները հայտնաբերվում են առավել կատարելագործված գիտական մեթոդներով: 2015-ի ապրիլի 23-ի դրությամբ հաստատված է 1915 էկզոմոլորակի գոյությունը 1210 մոլորակային համակարգում, որից 481-ն ունի մեկ մոլորակից ավելին: Պետք է նշել, որ հուսալի թեկնածուների քանակը շատ ավելի մեծ է: Kepler նախագծով 2015-ի հունվարի դրությամբ հաշվարկված էր 4175 հուսալի թեկնածու, սակայն հաստատված կարգավիճակ ստանալու համար հարկավոր է, որ մոլորակները կրկին անգամ ֆիքսվեն երկրում տեղադրված աստղադիտակներով:
«Սփիտցեր» տիեզերական աստղադիտակը թույլ տվեց հետևել էկզոմոլորակի փոփոխություններին HD 219134 աստղաի համակարգում` պայծառության պարբերական նվազմանը, կապված նրա հետ, որ օբյեկտն անցնում էր լուսատուի սկավառակի առջևով: Դրա շնորհիվ աստղագետները կարողացան ճշտել մոլորակի չափերը, ինչպես նաև մի շարք ենթադրություններ անել բաղադրության մասին:
Տվյալները ցույց տվեցին, որ մոլորակի տրամագիծը երկրայինի 1,6 է կազմում: Նրա զանգվածի մասին նախորդ տվյալների հիման վրա գիտնականներին հաջողվել է որոշել նրա խտությունը` այն կազմել է 5,89 +/- 1,17 գ խսմ համար, ինչը համադրելի է Երկրի միջին խտության հետ: Այդ տվյալները ցույց են տալիս, որ HD 219134b էկզոմոլորակը դասվում է երկրայինների տիպին:
Աստղագետները ենթադրում են, որ նոր աշխարհի մակերեսի ջերմաստիճանը շատ բարձր է, ուստի հավանաբար ապարների մի մասը գտնվում է հալված վիճակում: Բացի այդ, էկզոմոլորակում կարող է երկրաբանական ակտիվություն լինել և հրաբուխներ ժայթքել: Ըստ գիտնականների, նոր մոլորակը կարող է հետազոտության կարևոր օբյեկտ դառնալ «Ջեյմս Ուեբբ» տիեզերական ապագա աստղադիտակի համար, որի մեկնարկը նախատեսվում է 2018-ին:
Հուլիսի 24-ին NASA-ն հայտարարեց «Կեպլեր» աստղադիտակի օգնությամբ էկզոմոլորակի հայտնաբերման մասին, որն իր բնութագրերով շատ մոտ է Երկիր մոլորակին: Այն պտտվում է աստղի շուրջ, որն իր պարամետրերով Արեգակին է նման, և գտնվում է «բնակության համար պիտանի գոտում», այսինքն գիտնականներն ակնկալում են, որ պայմաններն այնտեղ պիտանի են սպիտակուցային կյանքի գոյության համար: Այնտեղ, ինչպես Երկրում, ենթադրաբար կարող է ջուր լինել:
Հայտնաբերված Kepler-452b մոլորակի տրամագիծն ընդամենը 1,6 անգամ կամ 60%-ով է ավելի երկրայինից, ընդ որում՝ այն գտնվում է այսպես կոչված «բնակության համար պիտանի գոտում»` ուղեծիրն այնպիսի տարածության վրա է աստղից, որ ջուրն այնտեղ կարող է լինել հեղուկ վիճակում, իսկ դա անհրաժեշտ պայման է սպիտակուցային կյանքի գոյության համար: Աստղի շուրջ դրա պտույտը կատարվում է 385 օրում` ընդամենը 5%-ով տարբերվելով Երկրի այդ ցուցանիշից, գրում է Lenta.ru-ն:

Астрономы из обсерватории Женевы, с помощью космического телескопа «Спитцер», обнаружили самую близкую на данный момент экзопланету земного типа – «суперземлю». Расстояние до нее составляет 21 световой год, но она находится вне зоны обитаемости. В астрономии зона обитаемости – это условная область в космосе, определенная из расчета, что условия на поверхности находящихся в ней планет будут близки к условиям на Земле и обеспечивать существование воды в жидкой фазе. Соответственно, такие планеты будут благоприятны для возникновения жизни, похожей на земную.
Экзопланета – планета, которая обращается вокруг звезды, не являющейся Солнцем. Первые экзопланеты были обнаружены в конце 1980-х годов. Сейчас такие планеты стали открывать благодаря усовершенствованным научным методам, зачастую на пределе их возможностей. На 23 апреля 2015 года достоверно подтверждено существование 1915 экзопланет в 1210 планетных системах, из которых в 481 имеется более одной планеты. Следует отметить, что количество надёжных кандидатов в экзопланеты значительно больше. Так, по проекту Kepler на январь 2015 года числилось ещё 4175 надёжных кандидатов, однако для получения ими статуса подтверждённых планет требуется их повторная регистрация с помощью наземных телескопов.
Космический телескоп «Спитцер» позволил пронаблюдать транзиты экзопланеты в системе звезды HD 219134 — периодические снижения яркости, связанные с прохождением объекта перед диском светила. Благодаря этому астрономы смогли уточнить размеры планеты, а также сделать ряд предположений о ее составе.
Данные показали, что диаметр планеты составляет 1,6 земного. На основании ранних данных о ее массе ученым удалось определить ее плотность – она составила 5,89 +/- 1,17 грамм на сантиметр кубический, что сопоставимо со средней плотностью Земли. Эти данные показывают, что экзопланета HD 219134b относится к земному типу.
Астрономы предполагают, что новый мир обладает очень высокой температурой поверхности, поэтому скорее всего часть пород находится в расплавленном состоянии. Кроме того, экзопланета может обладать геологической активностью и вулканизмом.По словам ученых, новая планета может стать важным объектом исследования для будущего космического телескопа «Джеймс Уэбб», старт которого намечен на 2018 год.
24 июля NASA объявило об обнаружении с помощью телескопа «Кеплер» экзопланеты, которая по своим характеристикам очень близка к Земле. Она вращается вокруг звезды, похожей по параметрам на Солнце, и находится в «обитаемой зоне», то есть ученые ожидают, что условия на ней пригодны для существования белковой жизни. На ней, как и на Земле, предположительно может быть вода.
Открытая экзопланета Kepler-452b имеет диаметр всего в 1,6 раза или на 60%-ов больше земного, и при этом она находится в так называемой «зоне обитания» – ее орбита пролегает на таком расстоянии от звезды, что вода на ней может находиться в жидком состоянии, а это необходимое условие для существования белковой жизни. Период ее обращения вокруг звезды – 385 суток – всего на 5%-ов отличается от аналогичного показателя для Земли.