ԱՄՆ Պատենտների և ապրանքային նշանների բյուրոն հավանություն է տվել աէրոտիեզերական Airbus հսկայի նոր հիպերձայնային ուղևորատար օդանավի պատենտին: Ինքնաթիռը կարող է թռչել ձայնի արագությունը 4,5 անգամ գերազանցող արագությամբ: Ընկերության ինժեներները նշում են, որ ինքնաթիռի անհավանական արագությունը թույլ կտա Լոնդոնից Նյու Յորք հասնել ընդամենը 1 ժամում: Մինչ այդ այս երթուղում բացարձակ ռեկորդ էր 3,5 ժամը` այդպիսի նիշի հաջողվեց հասնել այժմ դուրս գրված Mach 2 Concorde-ում:
Նոր Airbus-ի համար այդպիսի արագություն կապահովեն 3 տեսակի տարբեր շարժիչները: Դրանք պետք է աշխատեն հաջորդականության սկզբունքով. որոշակի արագության հասնելիս կգործարկվի անհրաժեշտ շարժիչը: Ավելին, շարժիչները աէրոդինամիկայի նկատառումներից ելնելով դուրս կմղվեն կորպուսից աշխատանքի ժամանակ, իսկ հետո նորից ներս կքաշվեն:
Airbus-ի փորձագետներն ասում են, որ նոր հիպերձայնային ինքնաթիռը ոչ մի «ձայնային հարված» և «աղմկային խոտան» չի առաջացնի ձայնային պատնեշն անցնելիս, ինչով ժամանակին չէր կարող պարծենալ Concorde-ը: Մեկ այլ առանձնահատկությունն այն է, որ ինքնաթիռը օդ կբարձրանա ուղղահայաց, ինչպես տիեզերական «Շաթլը»:
Ըստ ինժեներների մտահղացման, հիպերձայնային Airbus-ը կարող է օգտագործվել ոչ միայն քաղաքացիական, այլ նաև ռազմական ավիացիայում: Օրինակ, այն կարող է գործարկվել փոքրաթիվ մարտական ստորաբաժանումների գրեթե վայրկյանական տեղափոխման ու հետախուզության նպատակով:
Airbus S.A.S-ն աշխարհի ամենամեծ ավիաշինական ընկերություններից մեկն է, որը ստեղծվել է 1960-ականներին մի քանի եվրոպական ավիաարտադրողների ձուլման հետևանքով: Արտադրում է ուղևորատար, բեռնատար և ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներ Airbus ապրանքանիշով: Ընկերության կենտրոնակայանը գտնվում է Ֆրանսիայի Բլանիակ քաղաքում: 2001-ին այն ըստ Ֆրանսիայի օրենսդրության վերածվեց բաժնետիրական ընկերության կամ «S.A.S.» (ֆր. Société par Actions Simplifiée պարզեցված բաժնետիրական ընկերություն):

Американское Бюро патентов и товарных знаков одобрило заявку аэрокосмического гиганта Airbus на патент нового гиперзвукового пассажирского судна. Машина будет способна летать со скоростью, в 4,5 раза превышающей скорость звука. Инженеры компании отмечают, что небывалая скорость самолета позволит долететь из Лондона в Нью-Йорк всего за час. До этого абсолютным рекордом на данном маршруте было 3,5 часа – такой планки удалось добиться ныне списанному Mach 2 Concorde.
Обеспечивать такую скорость новому Airbus призваны двигатели трех различных видов. Они должны работать последовательно: на определенной скорости будет задействован нужный двигатель. Более того, двигатели, из соображений аэродинамики, будут выдвигаться из корпуса во время работы, а затем задвигаться обратно.
Эксперты Airbus говорят, что новый гиперзвуковой самолет не будет создавать «звуковых ударов» и «шумового загрязнения» при преодолении звукового барьера, чем в свое время не мог похвастаться Concorde. Другой примечательной особенностью судна является то, что оно будет подниматься в воздух вертикально, как космический шаттл.
По замыслу инженеров, гиперзвуковой Airbus может быть использован не только в гражданской, но и в военной авиации. Его, к примеру, можно задействовать для почти мгновенной переброски малочисленных боевых подразделений и проведения разведки.
Airbus S.A.S – одна из крупнейших авиастроительных компаний в мире, образованная в конце 1960-х годов путем слияния нескольких европейских авиапроизводителей. Производит пассажирские, грузовые и военно-транспортные самолеты под маркой Airbus. Штаб-квартира компании находится в городе Бланьяк (пригород Тулузы, Франция). В 2001 году согласно законодательству Франции была объединена в акционерное общество или «S.A.S.» (фр. Société par Actions Simplifiée — упрощенное акционерное общество).