6 Օգոստոս 2015 - 08:46 AMT
Մեծ Բրիտանիայում տեղակայված Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնը (Syrian Observatory for Human Rights) հայտնել է, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինները գրավել են սիրիական Էլ Քարյաթան քաղաքը երկրի արևմուտքում, հայտնում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը:
Ըստ իրավապաշտպանների, գրոհայինները սկսել են գրոհը օգոստոսի 5-ի առավոտյան, երբ 3 մահապատ ահաբեկիչ պայթեցրեց իրենց կառավարամետ ուժերի անցակետում քաղաքի մատույցներում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«ԻՊ-ն գրավել է Էլ Քարյաթան քաղաքը Հոմսից դեպի հարավ-արևելք կառավարամետ ուժերի ու նրանց լոյալ մարտիկների հետ դաժան բախումներից հետո»,-հայտնել է գործակալությանը կազմակերպության տնօրեն Ռամի Աբդել Ռահմանը: Ըստ նրա տվյալների, բախումների արդյունքում 37 սիրիացի զինծառայող է զոհվել և ԻՊ 23 գրոհային: Իրավապաշտպան կազմակերպությունը կարծում է, որ քաղաքը ռազմավարական նշանակություն ունի, քանի որ գտնվում է մայիսից ԻՊ կողմից վերահկվող Պալմիրայից դեպի Դամասկոսի շրջանի Քալամուն տարածաշրջանի ճանապարհին:
«Վերահսկելով Էլ Քարյաթանը` ԻՊ զինյալները կմիավորեն իրենց կողմից վերահկվող տարածքները Հոմսի արևելյան մասում արևելյան Քալամունի գրավյալ տարածքների հետ, ինչը թույլ կտա գրոհայինների ու զինամթերքի տեղաշարժ ապահովել տարածաշրջանների միջև»,-հավելել է Աբդել Ռահմանը:

Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека (Syrian Observatory for Human Rights), базирующийся в Великобритании, сообщил, что боевики радикальной группировки «Исламское государство» (ИГ) захватили сирийский город Эль-Карьятайн на западе страны.
По данным правозащитников, боевики начали атаку на город в среду утром, когда три террориста-смертника подорвали себя у контролируемых проправительственными силами КПП на въезде в город.
«ИГ захватили город Эль-Карьятайн к юго-востоку от Хомса после жестоких столкновений с проправительственными силами и лояльными им бойцами», — сообщил агентству директор организации Рами Абдель Рахман (Rami Abdel Rahman). По его данным, в ходе столкновений погибли 37 сирийских военнослужащих и лояльных им бойцов и 23 боевика ИГ.
Правозащитная организация считает, что город имеет стратегическое значение, так как находится на пути из Пальмиры, которую боевики ИГ удерживают под контролем с мая текущего года, в регион Каламун в провинции Дамаска.
«Контроль над Эль-Карьятайном позволит ИГ соединить территории, которые находятся под их контролем в восточной части Хомса, с захваченными районами в восточной части Каламун, и позволит перемещать боевиков и припасы между двумя регионами», — добавил Абдель Рахман, сообщает РИА Новости.