6 Օգոստոս 2015 - 13:27 AMT
Red Balloon Security-ի կիբերանվտանգության ոլորտի փորձագետների թիմը ցուցադրել է համակարգիչը «կոտրելու« նոր միջոց: Առևանգված տեղեկատվությունը փոխակերպվում է ձայնային ալիքների և ուղարկվում է AM-դիապազոնով ռադիոկայան: Տեխնոլոգիան ցուցադրվել է Լաս Վեգասում կայանալիք Black Hat խորհրդաժողովի մեկնարկից առաջ:
Black Hat Conference-ը համակարգչային անվտանգությանը նվիրված խորհրդաժողով է, որը միավորում է բազում մարդկանց, որոնք հետաքրքրվում են տեղեկատվական անվտանգության հարցերով: Միջոցառումն այցելում են ինչպես դաշնային գործակալությունների ու կորպորացիաների ներկայացուցիչներ, այնպես էլ հաքերներ: Այն մշտապես անցնում է Լաս Վեգասում, Ամստերդամում կամ Տոկիոյում:
Ըստ մասնագետների, այդ եղանակով կարելի է կոտրել գրեթե ցանկացած սարք: Հատուկ ծրագիրը փոխակերպում է տեղեկատվությունը վիբրացիաների, որոնք հետո ձայնային ալիքի միջոցով փոխանցվում են ռադիոկայան:
Ռադիոալիքների միջոցով համակարգիչներ կոտրելու սարքը ստացել է «Ֆանտեննա» անվանումը (անգլ. Fun` ծիծաղելի բառից): Այն փոխանցվում է անորսալի ալիքով, որը չի թողնում ելքային լոգոներ կամ թրաֆիկի այլ հետքեր: Այսպիսով, ոչ մի բան չի հուշում, որ տեղեկատվությունն «արտահոսել է» տարածքից:
Red Balloon Security խմբի ղեկավար Էնգ Ցույը խոստացել է հրապարակել սարքի տեխնիկական մանրամասներն ու վնասակար ծրագրի ծածկագիրը Լաս Վեգասում կայանալիք խորհրդաժողովում, որը կմեկնարկի առաջիկա օրերին: Ավելի վաղ տարբեր կիբերհանցագործներ արդեն բազմիցս են ցուցադրել թվային սարքեր կոտրելու անսովոր մեթոդներ, օրինակ, ծածկագրեր որսալով օգտատերի կողմից ստեղնաշարը սեղմելիս, կամ օգտագործելով լույսն ու անհատական համակարգչի ջերմությունը:

6 Август 2015 - 12:41 AMT
Команда экспертов в области кибербезопасности из Red Balloon Security продемонстрировала новый способ взлома компьютеров. Похищенная информация трансформировалась в звуковые волны и отправлялась на радиостанцию в AM-диапазоне. Технология была продемонстрирована в преддверии конференции Black Hat в Лас-Вегасе.
Black Hat Conference – конференция по компьютерной безопасности, объединяющая множество людей, интересующихся информационной безопасностью. Конференцию посещают как представители федеральных агентств и корпораций, так и хакеры. Она регулярно проходит в Лас-Вегасе, Амстердаме и Токио.
По словам специалистов, таким образом можно взломать практически любое устройство. Специальная программа трансформирует информацию в вибрации, которые потом передаются с помощью звуковой волны на радиостанцию. Устройство взлома компьютеров с помощью радиоволн получило название «Фантенна» (от английского fun – смешной). Передача на него идет по совершенно неуловимому каналу, не оставляющему исходящих логов или других следов трафика. Таким образом, признаков того, что информация «утекла» из помещения, не остается.
Руководитель группы Red Balloon Security Энг Цуй пообещал обнародовать технические детали устройства и сам код вредоносной программы на конференции Black Hat в Лас-Вегасе, запланированной на ближайшие дни. Ранее различные киберпреступники уже не раз демонстрировали необычные способы взлома цифровых устройств, к примеру, извлекая пароли из нажатий пользователем клавиатуры или используя свет и тепло ПК.