7 Օգոստոս 2015 - 08:51 AMT
Եգիպտոսի լեգենդար Սուեզի ջրանցքի հնարավորությունները կընդլայնվեն նոր ծովային ջրանցքի շնորհիվ, որի բացումը տեղի ունեցավ օգոստոսի 6-ին երկրի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսիի մասնակցությամբ: «Նոր Սուեզի ջրանցքի» կառուցումը մեկնարկել էր 2014-ի օգոստոսին: Նախատեսվում էր այն կառուցել 5 տարում, սակայն հետո Աս Սիսին պահանջեց սահմանափակվել 3 տարով, իսկ արդյունքում ջրանցքը փորեցին 1 տարում: Արժեքն աճեց մինչև $8,4 մլրդ:
Առաջին Սուեզի ջրանցքը Միջերկրական ծովը Կարմիր ծովի հետ միացնող նավարկելի արհեստական ջրանցքէ Եգիպտոսում։ Փորվել է 1859 – 1869 թվականներին։ Միջերկրական ծովը և Հնդկական օվկիանոսը միացնող ամենակարճ ջրային ճանապարհն է (այլընտրանքային ուղին ավելի երկար է շուրջ 8 հազար կմ-ով)։ Ջրանցքի գիծը համարվում է Աֆրիկա և Ասիա մայրցամաքների պայմանական սահմանը։ Գլխավոր նավահանգիստներն են Պորտ Սաիդը (Միջերկրական ծովի վրա) և Սուեզը (Կարմիր ծովի վրա)։Գտնվում է Սինայի թերակղզուց արևմուտք, երկարությունը կազմում է 163 կմԱյն կառուցել են 10 տարի:
Նոր ջրանցքի երկարությունը 71,9 կմ է, այն բաղկացած է 2 մասից. 35-կիլոմետրանոց նոր և ընդլայնված 37 կմ հին հատվածից: Նոր ջրանցքը զուգահեռ է անցնում հնին, որի լայնությունը 350 մ է ըստ ջրի մակերեսի, իսկ ըստ հատակի` 45-60 մ: Դա թույլ չէր տալիս նավերին շարժվել երկու ուղղությամբ ճանապարհի ամբողջ երկայնքում, ուստի հերթեր էին առաջանում: Նոր ջրանցքում երկկողմ երթևեկություն կլինի միայն նոր հատվածում: Սակայն դա կկրճատի նավերի պարապուրդի ժամանակը 11-ից մինչև 3 ժամ: Անցումը ջրանցքով 18 ժ կկրճատվի մինչև 11 ժամ:
Հին ջրանցքն այժմ լիովին չի ծանրաբեռնված: Պատճառների թվում նշում են տնտեսական անկումը Չինաստանում և հետաքրքրության նվազումը Պարսից ծոցի նավթի հանդեպ: Նոր ջրանցքը եգիպտական տնտեսությունն աշխուժացնելու Աս Սիսիի ծրագրի հիմնական տարրերից է: Իշխանությունները կարծում են, որ ջրանցքի ծանրաբեռնվածությունը կաճի գրեթե 2 անգամ. 49-ից մինչև 97 նավ օրական:
Նախատեսվում է, որ 2023-ին ջրանցքների համակարգը պետությանը $13,2 մլրդ կբերի տարեկան` այժմյան $5,3 մլրդ փոխարեն: Որոշ տնտեսագետներ այս ծրագրերն անիրական են համարում: Նավագնացության միջազգային ֆեդերացիայում ակնկալում են, որ ջրով համաշխարհային բեռների փոխադրման աճը կկազմի 30% ջրանցքի բացումից 10 տարի անց:
Ջրանցքի նոր համալիրում նոր արդյունաբերական գոտիներ կբացվեն նոր աշխատատեղերով: Բացի այդ, արդեն վեց թունել է բացվել ավտոմեքենաների ու գնացքների համար դեպի Սինայի թերակղզի: Նախկինում այդ ուղղությամբ միայն մեկ թունելր կար:

Возможности легендарного Суэцкого канала в Египте будут расширены благодаря новому морскому каналу, открытие которого состоялось 6 августа при участии президента страны Абделя Фаттах ас-Сиси. Строительство «нового Суэцкого канала» началось в августе 2014 года. На него планировали потратить пять лет, однако потом Ас-Сиси потребовал уложиться в три года. В результате канал вырыли за год. При этом его стоимость выросла до $8,4 млрд.
Первый Суэцкий канал соединил Средиземное и Красное моря. В 1869 году он стал революционным торговым путем, поскольку значительно сократил время доставки груза. Ранее судам приходилось обходить Африку, чтобы доставить товары из Ближнего Востока в Европу, и наоборот. Канал длиной 160 км рыли 10 лет – позже его удлинили до 193 км. Чтобы увеличить его пропускную способность, Египет прорыл дополнительные боковые каналы: три в 1955 году и еще три в 1980-м.
Новый канал длиной 71,9 км состоит из двух секций: 35 километровой новой и расширенной старой – 37 км. Новая секция идет параллельно старому Суэцкому каналу, его ширина – по зеркалу воды – до 350 м, по дну – 45–60 м, не позволяла кораблям двигаться в двух направлениях на протяжении всего пути, поэтому они стояли в очереди. В новом канале двустороннее движение будет только в новой секции. Однако это сократит время простоя кораблей с 11 до трех часов. Проход по каналу тоже сократится: с 18 до 11 часов.
Старый канал сейчас загружен не полностью. В качестве причин называют экономический спад в Китае и снижение интереса к нефти из Персидского залива. Новые секции стали одним из основных элементов плана Ас-Сиси по оживлению египетской экономики. Власти планируют, что загруженность канала вырастет почти в два раза: с 49 до 97 кораблей в день.
К 2023 году комплекс каналов должен приносить государству $13,2 млрд в год вместо $5,3 млрд сейчас. Некоторые экономисты считают такие планы несбыточными. В Международной федерации судоходства рассчитывают на рост мировой перевозки грузов по воде на 30% за 10 лет после открытия канала.
У нового канального комплекса запустят промышленные зоны с новыми рабочими местами для египтян. Кроме того, вместе с каналом открыли шесть туннелей для автомобилей и поездов на Синайский полуостров. Ранее туда вел только один туннель.