7 Օգոստոս 2015 - 12:07 AMT
Մասնագետները լուրջ թերություն են հայտնաբերել Android բջջային օպերացիոն համակարգում: Վերլուծությունը կատարել են աշխարհի խոշորագույն Check Point վենդորի համացանցային անվտանգության փորձագետներն ու ներկայացրել են Black Hat USA 2015 կոնֆերանսի նստաշրջաններից մեկում:
Black Hat Conference-ը համակարգչային անվտանգությանը նվիրված խորհրդաժողով է, որը միավորում է բազում մարդկանց, որոնք հետաքրքրվում են տեղեկատվական անվտանգության հարցերով: Միջոցառումն այցելում են ինչպես դաշնային գործակալությունների ու կորպորացիաների ներկայացուցիչներ, այնպես էլ հաքերներ: Այն մշտապես անցնում է Լաս Վեգասում, Ամստերդամում կամ Տոկիոյում:
Հայտնաբերված Certifi-gate խոցելիությունը սպառնալիքի տակ է դնում LG, Samsung, HTC և ZTE սմարթֆոններն ու պլանշետները: Այն թույլ է տալիս հավելվածներին ապօրինաբար մատչելիության արտոնյալ իրավունքներ ստանալ, որոնք սովորաբար ունենում են հեռահար աջակցության հավելվածները, որոնք նախապես տեղադրվում են սարքում արտադրողի կամ օգտատերի կողմից: Չարագործները կարող են կիրառել Certifi-gate-ը սարքին անսահմանափակ մատչելիություն ստանալու համար և առևանգել անհատական տվյալները, ինչպես նաև հետևել գաջեթների գտնվելու վայրին, բարձրախոսներ միացնել անձնական բնույթի խոսակցություններ ձայնագրելու համար և շատ այլ բաներ:
Android-ը մատչելիության արտոնյալ իրավունքներ տվող հավաստագրերը չեղյալ համարելու միջոց չի առաջարկում: Առանց անհրաժեշտ պատչերի կամ այլ գործիքների սարքերը խոցելի են օգտագործման հենց սկզբից: Check Point ընկերությունն իրազեկել է Certifi-gate-ի հայտնաբերման մասին բոլոր շահագրգիռ մատակարարներին, որոնք ձեռնամուխ են եղել պատչերի արտադրմանը: Խոցելիությունը վերացվում է միայն ծրագրային ապահովման թարմացման դեպքում, իսկ դա շատ ժամանակ է պահանջում:
Check Point Software Technologies Ltd.-ն ընկերություն է, որն աշխատում է ՏՏ անվտանգության ոլորտում: Մշակում է ծրագրային ու ապարատային համակարգեր, ներառյալ միջցանցային էկրաններ ու վիրտուալ մասնավոր ցանցերի կազմակերպման միջոցներ: Հիմնվել է 1993 թ. Իսրայելում: Այժմ ունի մոտ 2 200 աշխատակից ամբողջ աշխարհում, ավելի քան 100 000 օգտատեր: Fortune 100 ցանկի բոլոր ընկերությունները և Fortune 500-ի 98 %-ն օգտագործում է CheckPoint-ի արտադրանքը:
Ընկերության կենտրոնները գտնվում են Իսրայելում, Կալիֆորնիայում, Շվեդիայում և Բելառուսում: Գրասենյակներ ունի նաև ԱՄՆ այլ քաղաքներում և Կանադայում:

Специалисты обнаружили серьезную уязвимость в мобильной операционной системе Android. Анализ был проведен экспертами по интернет-безопасности крупнейшего в мире вендора Check Point и представлен на одной из сессий конференции Black Hat USA 2015.
Black Hat Conference – конференция по компьютерной безопасности, объединяющая множество людей, интересующихся информационной безопасностью. Конференцию посещают как представители федеральных агентств и корпораций, так и хакеры. Она регулярно проходит в Лас-Вегасе, Амстердаме и Токио.
Обнаруженная уязвимость Certifi-gate ставит под угрозу смартфоны и планшеты от LG, Samsung, HTC и ZTE. Она позволяет приложениям противозаконно получать привилегированные права доступа, которые обычно используются приложениями удаленной поддержки, предустановленными на устройстве производителем или пользователем. Злоумышленники могут применить Certifi-gate для получения неограниченного доступа к устройству и похищать персональные данные, а также отслеживать местонахождение гаджетов, включать микрофоны для записи приватных разговоров и многое другое.
Android не предлагает способа аннулировать сертификаты, которые дают привилегированные права доступа. Без необходимых патчей или других инструментов устройство является уязвимым с самого начала использования. Компания Check Point уведомила об обнаружении Certifi-gate всех заинтересованных поставщиков, которые приступили к выпуску патчей. Уязвимость устраняется лишь обновлением ПО, а это требует много времени.
Check Point Software Technologies Ltd. – компания, работающая в сфере IT-безопасности. Разрабатывает программные и аппаратные системы, включая межсетевые экраны и средства организации виртуальных частных сетей. Основана в 1993 в Рамат-Ган, Израиль. Ныне – более 2.200 работников по всему миру, более 100.000 пользователей. Все компании из списка Fortune 100 и 98 % из Fortune 500 используют продукцию CheckPoint.
Центры разработки компании находятся в Израиле, Калифорнии (ZoneAlarm), Швеции (бывший центр «Protect Data») и Беларуси. Офисы компании также расположены в США (Redwood City, штат Калифорния и Даллас, Texas area) и Канаде (Оттава, провинция Онтарио).